Jediná štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má podľa predstáv ministerstva zdravotníctva „zhltnúť“ klientov súkromnej Dôvery aj Unionu k 1. januáru 2014. Od tohto dátumu máme byť všetci vo Všeobecnej. Je rozumné, aby poistenci Dôvery a Unionu prešli do Všeobecnej už teraz?

Nič nerobte, vyčkajte

Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliáša je to predčasné. „Poistencom Dôvery a Unionu radím , aby počkali, ako celý proces dopadne,“ odkazuje. „Vyzerá to tak, že k dohode o odkúpení nedôjde. Nastúpi vyvlastnenie, a to môže trvať celé roky. Predpokladám totiž, že dôjde k súdnemu sporu, k arbitráži,“ doplnil analytik.

Menej zdravia vraj nehrozí

Goliáš si tiež myslí, že počas vytvárania jednej zdravotnej poisťovne sa neobmedzí zdravotná starostlivosť pre klientov súkromných poisťovní: „Nevidím riziko, že by Dôvera a Union obmedzili zdravotnícke služby počas prípravy na prechod k jednej poisťovni.

Nie je to prvá zmena

Oslovili sme aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v kompetencii ktorého je kontrolovať zdravotné poisťovne.

„Trh verejného zdravotného poistenia už prešiel viacerými zmenami. Niektoré zdravotné poisťovne zanikli. Došlo k predaju či zlučovaniu poisťovní, no žiadna zo zmien nemala vplyv na zabezpečenie a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nevidíme dôvod na obavy poistencov Dôvery a Unionu,“ ubezpečila hovorkyňa Radoslava Muchová.

Materiál ešte nie je hotový

Vytvorenie jedinej zdravotnej poisťovne má pod palcom rezort zdravotníctva. „Našou snahou je, aby sa celý proces vzniku poisťovne čo najmenej dotkol pacienta. Panika nie je namieste, v prípade akýchkoľvek zmien budeme poistencov Dôvery a Union včas o všetkom informovať,“ ubezpečila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmariková. Rezort na materiáli o vytvorení jedinej zdravotnej poisťovne ešte pracuje. Dokument predloží vláde do 30. septembra.

Čo platí pre poistencov:

  • Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete každý rok do 30. septembra. Kvôli avizovanému vzniku jedinej poisťovne sa však nemusíte už teraz prehlasovať do Všeobecnej.
  • Horšia zdravotná starostlivosť počas samotného procesu tvorby jednej zdravotnej poisťovne vám podľa analytikov ani odborníkov z úradu pre dohľad nehrozí.

Aký je váš názor? Píšte nám:

Formulár otázok a odpovedí

27.09.2012 11:12 Vanesa:
Ide vyložene o rozhodnutie bývalých komunistov na čele s Fickom, ktorý si ani nevšimol 17,ty november. Aj komunisti chceli mať všetko pod palcom. Ja a celá moja široká rodina sme maximálne spokojní s poisťovňou UNION. Pred nedávnom moja známa: operácia šedého zákalu na jednom oku v Dôvere 50,-€, vo VśZP 50,-€ a v UNIONE NULA ! ! ! ! Druhá známa - magn. rezonancia dutiny brušnej v Dôvere 100,- €, UNION nula. Atd, atd....
14.08.2012 12:13 Presporak:
Aj v Rakusku funguje iba jedna Staatskrankenkasse,pritom zdravotna starostlivost je jedna z najlepsich v EU.Je to iba strasenie sukromnych poistovni,lebo pridu o nemale peniaze pre svoje pozitky u manazerov.
14.08.2012 12:12 Vlado:
Neverím,súkromníci si vždy budu chcieť zachovať maximalný zisk pre seba,a tým zákonite sa služby pre poistencov zhoršia.
14.08.2012 12:11 V.Kováčová:
Jednu štátnu zdravotnú poisťovňu majú aj v niektorých vyspelých krajinách a funguje to. Veď povinné odvody by mali ísť automaticky do štátnej kasy a malo by byť zabezpečené, že tieto peniaze pôjdu všetky do zdravotníctva. Čudujem sa, že teraz aj lekári chvália súkromné poisťovne, ale stále štrajkujú a hlásia, že je v zdravotníctve málo peňazí. Zdravotné poisťovne, ktoré zabezpečujú základnú lekársku starostlivosť a chod nemocníc, predsa nemôžu s penlazmi na to určenými podnikať na dosiahnutie zisku pre seba a pre svoje obohatenie. Však každá z týchto poisťovní má ešte aj iný rozsah poistenia, či už ide o cestovné poistenie, životné, PZP, havarijné, atď., atď. takže ju nik nevytláča z trhu.Povinné odvody patria do rúk štátu a pod štátnu kontrolu.
Nájdených 4 záznamov.