Naď už viackrát upozornil, že splátka za stíhačky pohltí veľkú časť rozpočtu rezortu obrany. Slovensko za ne už zaplatilo 900 miliónov eur. Druhá tohtoročná splátka predstavuje ďalších približne 150 miliónov a budúci rok treba zaplatiť viac ako pol miliardy eur. Rozpočet navyše vážne ovplyvní kríza spôsobená pandémiou nového koronavírusu. „Bude to dýka do chrbta pre ministra obrany a naozaj to budeme musieť nejakým spôsobom prehodnotiť,“ skonštatoval. Ide však podľa neho o mimoriadne rozsiahlu a komplikovanú zmluvu, radiť sa bude so špecialistami a verí aj v rozumnú dohodu s USA.

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 C/D Block 70 americkej výroby. Príslušné dokumenty podpísali koncom roka 2018 vtedajší minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a viceprezidentka spoločnosti Lockheed Martin Ana Wugofskiová. Prvé štyri stíhačky F-16 by mali na Slovensko doraziť v roku 2022. Zvyšných desať dopravia do konca roka 2023. Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

 

Výcvik prvých 12 pilotov sa už začal. V súvislosti s nákupom stíhačiek vláda odsúhlasila v októbri 2019 tiež rekonštrukciu a modernizáciu leteckej základne Sliač. Ako dôvod uviedol rezort obrany nevyhovujúci stav, ktorý nezodpovedá technickým požiadavkám na prevádzkovanie nových stíhačiek F-16. Predpokladané náklady odhadli na 55,38 milióna eur. Výdavky má hradiť ministerstvo obrany z vlastného rozpočtu.