Nad informáciami, že na koniec sveta, ktorý má byť 21. decembra, spisovateľ sci-fi príbehov čaká pri Svidníku, sa Edward O‘Toole iba smeje. Podľa Edwarda chybovali tí, ktorí preložili správu zo zahraničných médií.

„National Geographic Channel nakrútil dokument o piatich Britoch, takzvaných preppers. Sú to ľudia, ktorí sa na niečo pripravujú. Napríklad na zatvorené obchody ako dôsledok nedávnych vzbúr a nepokojov, alebo aj na koniec sveta. Ja som však filmárom ukázal, ako sa pripravujem na ekonomickú krízu,“ vysvetľuje sympaťák.

Britský spisovateľ Edward čaká na koniec sveta na východnom Slovensku
Zdroj: natgeotv.com

NEMÁ PROBLÉM: Vie si uloviť zvieratá aj založiť oheň.
Foto: natgeotv.com

Z okna vidí srnky

Dokumentaristov zaujal Edwardov vidiecky život. „To, že by sme tu dokázali prežiť aj bez plynu či elektriny. Život je z roka na rok drahší, ľudia prichádzajú o prácu, ceny stúpajú. A práve Slovák na vidieku je oproti ľuďom z veľkomestskej civilizácie schopný prežiť krízu.

Tým, že si vie dochovať dobytok a vypestovať zeleninu,“ objasňuje Edward. Podľa neho sa vyspelý svet príliš orientuje na techniku a ľudia sa už nevedia bez nej zaobísť: „Chýbajú im zručnosti, preto pri myšlienke pohrôm panikária,“ dodáva.

Filmárov nadchla príroda a prostredie v okolí obce Dubová pri Svidníku, kde Edward žije vo veľkom rodinnom dome väčšinu roka. „Pri každom dome je veľký dvor, obkolesujú nás lesy. V Anglicku si toto môžu dovoliť iba veľmi bohatí ľudia.

Tu ráno pri pohľade z okna vidím srnky, na ostrovoch by som videl sivé domy,“ dodáva. Takýmto životom na severovýchode Slovenska unikol z civilizácie a vrátil sa k prírode. Okrem písania maľuje obrazy a vyučuje angličtinu.

Deti učia dedinskému životu

Edward bol kedysi svetobežník. Po príchode na Slovensko sa však zaľúbil do detskej psychologičky Renáty. Pred 14 rokmi sa vzali, majú tri deti. Tie využívajú všetky vymoženosti moderného sveta, rodičia ich však učia aj tradíciám.

„Majú počítače, ale učíme ich aj ako založiť oheň, pestovať zemiaky, rozoznať huby či ako z malín uvariť džem. To je pre väčšinu Angličanov veľká neznáma,“ tvrdí Renáta.