Zostávajú v Únii

Politická smrť Johnsona, víťazstvo Camerona V prípade odmietnutia brexitu uvidíme podľa analytika Jiřího Šimaru rýchly návrat investorov do britskej libry a na britský akciový trh. Na sile by mali nabrať aj akciové indexy kontinentálnej Európy, najmä bankového sektora. Zároveň by to bol aj politický koniec bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona, ktorý na brexit stavil úplne všetko. Víťazom by sa v tomto súboji stal premiér David Cameron, ktorého by čakala významná úloha - implementácia dohody Veľkej Británie s Európskou úniou.

Môžu obmedziť dávky prisťahovalcom

Súčasťou spomínanej dohody je aj vyplácanie sociálnych dávok. Imigranti z členských krajín Európskej únie budú na novonarodených potomkov dostávať prídavky v závislosti od životnej úrovne krajiny ich pôvodu. Počas siedmich rokov bude Veľká Británia využívať takzvaný mechanizmus záchrannej brzdy. To znamená obmedzenie vyplácania sociálnych dávok imigrantom z iných krajín EÚ až na štyri roky v prípade veľkej záťaže pre sociálny systém. Týmto obmedzením by sa podľa Camerona stala Británia menej vyhľadávanou krajinou pre prisťahovalcov.

Začne platiť dohoda

V prípade, že Briti dnes v referende rozhodnú, že chcú byť aj naďalej členmi EÚ, mala by začať platiť dohoda medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, na ktorej sa dohodli na mimoriadnom samite vo februári tohto roka. Európska rada vtedy súhlasila so štvorbodovým programov „ústupkov“, ktoré požadoval Cameron, a ktoré sa týkali najmä sociálnej oblasti v podobe mobility pracovnej sily a vyplácania sociálnych dávok.

Euro nikdy neprijmú

Dohodou Cameron vylúčil prijatie eura a rovnako zaistil aj opatrenia, na základe ktorých štáty mimo eurozóny nebudú čeliť diskriminácii a znevýhodňovaniu. Takisto zaistil aj to, aby sa na britský sektor finančných služieb nevzťahovali regulačné opatrenia eurozóny. Británia v budúcnosti podľa dohody tiež nebude musieť poskytovať peniaze na riešenie prípadných problémov eurozóny ani podieľať sa na ďalšej politickej integrácii.

Aj tak hrozí rozpad

Aj v prípade, že Briti sa rozhodnú ostať v EÚ, môže referendum Úniou otriasť. Predstavitelia Bruselu vylúčili, že by niekomu umožnili podobné výhody, aké poskytli Londýnu vo februári. Vtedajšiu dohodu označili za veľmi ojedinelú. Nikdy však nehovor nikdy. Vo viacerých štátoch (napr. v Holandsku či v Škandinávii) silnejú hlasy požadujúce referendum o EÚ. Otázkou je, či sa lavína spustí, alebo sa ju podarí zastaviť.

Vystupujú z Únie

Pobrexitový osud Camerona

Názory na osud britského predsedu vlády Davida Camerona po brexite sa rôznia. Premiér dal síce najavo, že vo funkcii ostane aj v prípade, že Briti zahlasujú za brexit, zdroje z konzervatívnej strany však vyslovili názor, že jeho pozícia bude neudržateľná. Iní zase hovoria, že vystúpenie Británie z EÚ mu pomôže, keďže sa očakáva pád libry a nikto si nebude priať ďalšiu nestabilitu v podobe odstúpenia premiéra.

Rýchly odchod nehrozí

Odchod Británie z Európskej únie po prípadnom brexite nebude taký rýchly, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Referendum nie je záväzné, ale aj v prípade, že odchod krajiny odobrí aj parlament, žiadna prelomová zmena sa neočakáva. Podľa článku 50 zmluvy o EÚ sa začne rokovať o dohode ustanovujúcej presné podmienky vystúpenia. Krajina z Únie odíde, až keď táto dohoda vstúpi do platnosti alebo (ak sa na nej včas nedohodnú) dva roky po oznámení odchodu.

Problémy ekonomiky

Podľa viacerých britských, ale aj medzinárodných hospodárskych organizácií čakajú po brexite britskú ekonomiku výrazné problémy. Minister financií George Osborne v prípade vystúpenia Británie z EÚ očakáva počas nasledujúcich dvoch rokov prepad hospodárstva o šesť percent. Takisto očakáva prudký nárast inflácie a až 18-percentné zníženie cien domov a bytov.

Ako nám povedal český analytik z investičnej spoločnosti Cyrrus Jiří Šimara, k rýchlej negatívnej reakcii hraničiacej s panikou môže dôjsť aj na kapitálových trhoch. Výrazne by sa mala oslabiť aj britská libra, podľa finančnej skupiny HCBS by to mohlo byť až o 20 percent. Problémy nebude mať len britská ekonomika, ale aj tá naša. Utrpí nielen náš export do Británie, ale pre naviazanosť na nemeckú ekonomiku aj ďalšie odvetvia. Nemci totiž s Britmi obchodujú oveľa viac a pokles u nich bude tiež veľký.

Odtrhne sa Škótsko?

Prípadný brexit by podľa škótskej predsedníčky vlády Nicole Sturgeonovej mohol vyvolať nové referendum o nezávislosti Škótska. Ako upozornila, Škóti v referende v roku 2014 odmietli nezávislosť od Británie, pretože si priali byť súčasťou EÚ. Brexit by mohol všetko zmeniť a v tom prípade by podľa nej získali podporu snahy o oddelenie sa od Británie a pripojenie sa k Únii.

Migrovať či nemigrovať?

Ak nastane brexit, predstavitelia kampane za odchod prisľúbili presadzovanie bodového systému regulujúceho imigráciu podobného s tým austrálskym. Znamenalo by to väčšiu kontrolu a možnosť vyberať si prisťahovalcov s potrebnou kvalifikáciou aj z krajín Európskej únie. Podľa českej ekonomickej analytičky Markéty Šichtářovej je to práve otázka migrácie, ktorá dohnala Britov k referendu.

Ako hovorí, Britom takpovediac neprekáža prílev imigrantov, ale práve existujúci sociálny systém. S najväčšou pravdepodobnosťou by došlo k výraznému obmedzeniu alebo úplnému zastaveniu sociálnych dávok prisťahovalcom.