Dav následne pôjde cez Obchodnú ulicu, pod Michalskú bránu až na Rybné námestie, kde bude hlavný program. Na dnešnom brífingu Iniciatívy slovenských učiteľov to povedal Vladimír Crmoman. Účasť na proteste zatiaľ organizátori odhadnúť nevedia, očakávajú však autobusy s učiteľmi z Levíc, Banskej Bystrice či Martina.
>> Drzí vysokoškoláci: Aké nástupné platy si pýtajú? <<
Chýba vôľa alebo nie sú peniaze? Učitelia nevedia
Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov hovorí, že vláda ignoruje požiadavky učiteľov, ale aj odporúčania Európskej komisie a OECD, aby zvýšila prostriedky smerujúce do školstva a zatraktívnila povolanie učiteľa. Iniciatíva pritom upozorňuje, že odporúčania EK a OECD sú úprimné a hovorí ich niekto nestranný. Ak vláda nezvýši objem peňazí pre školstvo, bude to mať podľa učiteľov negatívny dopad na vývoj ekonomiky. Kočan tiež upozorňuje, že iniciatíva dodnes nedostala oficiálnu odpoveď, prečo jej požiadavky neboli splnené. Nevie teda, či vláde chýbajú peniaze v rozpočte alebo chýba politická vôľa.
>> Budú učitelia plakať od šťastia alebo od zlosti? <<
Učitelia zároveň upozorňujú, že v septembri nevylučujú ani štrajk. Postup závisí od toho, ako dopadne kolektívne vyjednávanie. Ak v otázke celospoločenského postavenia učiteľov nedôjde k pokroku, sú pripravení na prerušenie svojej práce od 13. septembra. Tento deň vybrali symbolicky, keďže práve pred štyrmi rokmi sa začal 13. septembra prvý výstražný štrajk.
Platy učiteľov sa od septembra zvýšia o šesť percent
Učitelia na základných, stredných a vysokých školách budú mať od septembra 2016 vyšší plat o šesť percent. Prilepšenie im prináša novela zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.
Novelu predložil minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). Plní tak dva záväzky z Programového vyhlásenia vlády na roky 2016 až 2020. V časti regionálne školstvo sa vláda zaviazala, že vykoná legislatívne úpravy pre zvýšenie taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov od 1. septembra 2016 v priemere o šesť percent. Od 1. januára 2018 by sa platy mali zvyšovať každoročne o rovnakú mieru, a to za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania. K rastu platov sa vláda zaviazala aj v prípade pedagógov na vysokých školách.
Najviac zaplatí štát
Právna norma pritom zavádza osobitnú stupnicu platových taríf pre učiteľov vysokých škôl. V súčasnosti sa totiž podľa jednej osobitnej stupnice odmeňujú spoločne vysokoškolskí učitelia, výskumní a vývojoví zamestnanci a zdravotnícki zamestnanci, ktorí nie sú odmeňovaní podľa osobitného predpisu.
Zvýšenie platov učiteľov základných, stredných a vysokých škôl by malo v tomto roku stáť 32,5 milióna eur. Najväčšiu položku zaplatí štát, 6,5 milióna eur obce a viac ako 330.000 eur samosprávne kraje. So šesťpercentným rastom zárobkov boli nespokojní učitelia. Materiál predložil minister na vládu s rozporom. S novelou nesúhlasilo Združenie miest a obcí Slovenska, Konfederácia odborových zväzov, Slovenská akadémia vied, Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Slovenská komora učiteľov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl a Asociácia výchovných poradcov.
Slovenská komora učiteľov naďalej žiada do konca tohto roka zvýšiť platy pedagógov o 140 eur. Podľa jej šéfa Vladimíra Crmomana by sa tým zvýšila atraktivita učiteľského povolania.