„Vážnu krízu som zažil už vo Švédsku v polovici osemdesiatych rokov, keď padla newyorská burza. Po pol roku sa krajina dostala na dno, kde zostala asi rok, než sa začala zdvíhať. Trvalo to štyri roky. Ľudia chodili ako zmoknuté sliepky. Dnešná situácia je rovnako zlá. Keď som zachytil prvé signály koncom minulého roka, začal som sa pripravovať na krízu. Myslím si, že naše firmy z nej vyjdú posilnené. Trochu bude prepad, ale zvládame to. 
Bohumil Hanzel totiž od roku 1990 vlastní spoločnosť QEX, ktorá sa venuje reklamnému hardvéru a bankovej technike, neskôr mu pribudli aj ďalšie aktivity. Začínal s piatimi ľuďmi, dnes zamestnáva okolo 160 ľudí, ročný obrat jeho firiem je 24 895 439 eur (750 miliónov korún).

Bohumil Hanzel: Nemám sa na čo sťažovať
 

 BOHUMILOVA RODINA: Všetci vo švédskych krojoch. 

Bohumil Hanzel: Nemám sa na čo sťažovať

 RODINNÉ SÍDLO: Poskytuje komfort aj priestor na príjemný oddych.

Jeho život za socializmu

Túžba po slobode ovplyvnila celý Hanzelov život. Patrí medzi ôsmich Slovákov, ktorí podpísali politické vyhlásenie Charta ’77. Vďaka prvej manželke Janke sa spoznal s jej strýkom – Alexandrom Dubčekom. „Trvalo dva roky, než sa mi zdôveril. Bol veľmi opatrný človek, nikomu neveril. Neskôr sme sa stali veľmi dobrými priateľmi,“ spomína. Hanzel pochádza z robotníckej rodiny. Po maturite na elektrotechnickej priemyslovke nevyhovoval vtedajším predstavám o angažovanom mládežníkovi, a tak niekoľko rokov pracoval ako robotník na stavbe, odkiaľ sa dostal do skladu závodnej jedálne v trenčianskej Merine. Po večeroch si urobil výučný kuchársky list, a keď sa stal šéfom závodného stravovania, vyštudoval Hotelovú školu v Piešťanoch. 

Bohumil Hanzel: Nemám sa na čo sťažovať
 
BOHUMIL HANZEL (60): S politikom Alexandrom Dubčekom.


Keď však na tanečnej zábave, kde hral so svojou kapelou Esperanto, pustil nahrávku z Hlasu Ameriky s textom Charty, na druhý deň ho vyhodili z miesta šéfa kuchyne a preložili do kotolne. Nakoniec skončil na ulici.

Emigrácia

Po propagácii Charty zobrali všetkým členom kapely cestovné pasy. Bohumil sa išiel sťažovať. „Keď mi náčelník ŠtB pohrozil, že ak sa mi tu nepáči, aby som opustil republiku, poradil som sa s rodinou a povedal som, že odchádzame. Odísť sme mali do dvoch týždňov, z ktorých však nakoniec boli dva roky,“ hovorí rebel. 
Vo Švédsku začal od piky. Spolu s manželkou a deťmi – vtedy 6-ročným Martinom a 4-ročnou Adrianou. Najskôr sa živil ako robotník, neskôr vyštudoval Vyššiu školu manažmentu v Štokholme a vypracoval sa na riaditeľa výroby. „Na začiatku som robil od rána do noci, aby som zarobil na živobytie,“ spomína Bohumil. Rodina nápor nevydržala, a tak sa manželia rozišli. Dcéra zostala s mamou, syn s otcom.

Nevesta zo Slovenska

Úspešný švédsky občan Hanzel sa dostal do Československa po prvý raz až v roku 1986, keď prišiel pracovne aj do Trenčína. Tam stretol svoju budúcu manželku, o 15 rokov mladšiu Katarínu. O tri mesiace bola svadba. Vo Švédsku sa novomanželom narodila Katka. Dnes má 15 rokov a venuje sa folklóru tak ako jej mama. Po revolúcii sa v roku 1990 vrátil do Trenčína a začal podnikať.

Politik Smeru

Neskôr ho zlákala politika. Bol spoluzakladateľom strany Smer a stal sa jej poslancom v Národnej rade SR. Netají, že patril aj medzi jej sponzorov. Čoskoro po vstupe do vysokej politiky sa však stal jedným z prvých rebelov strany, keď ako opozičný poslanec hlasoval spolu s koalíciou za zdravotnícke zákony. Súčasnú politiku premiéra Fica hodnotí diplomaticky: „Som stredoľavý, presnejšie – ľavicový pragmatik. Keď sú peniaze, som ochotný ich dať. Keď nie sú, nie som ochotný požičať si, aby som ich dal. V tom sa rozchádzame. Nikdy som nebol zvyknutý žiť na dlh.“ 
Ako úspešný bohatý muž je aj významným mecenášom folklóru a umenia. Je zberateľom obrazov, vydavateľom publikácií o výtvarnom umení, podporuje aj šport a kultúru. V minulom roku rozdal na tieto účely 16 596 eur (pol milióna korún).


Založil bigbítové Esperanto

Ako tínedžer objavil čaro bigbítu a založil kapelu Esperanto, kde hral na basgitare. „Dva roky som sa už učil esperanto, a tak mi napadlo, že budeme spievať v tomto jazyku. K tomu sme pridali slovenské ľudové pesničky v bigbítovej úprave. O rok sme dostali pozvanie do Londýna, kam nás však nepustili. Neskôr sme sa dostali do Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Švédska... Boli sme takí úspešní, že za päť rokov sme urobili 650 vystúpení,“ spomína kapelník Bohumil. (mk) 

Bohumil Hanzel: Nemám sa na čo sťažovať


Čo hovorí o sebe

„Hodne čítam a neustále sa vzdelávam. Vždy, keď som chcel dať niečo najavo, nehanbil som sa to povedať. A to akúkoľvek vec, aj keď som za to niekedy schytal. V živote som zažil všetko – extrémne chudobný život, keď ma rodičia posielali kradnúť zemiaky na večeru, ale aj bohatstvo – mám dostatok, nemusím sa obzerať, keď niečo chcem. A najmä – môj život bol veľmi bohatý. Nemám sa na čo sťažovať,“ hovorí Bohumil Hanzel. (mk)