"Spôsob vydania tejto publikácie považuje vedenie SAV za neštandardný," povedala Gáliková. Vydanie knihy v pôvodnom znení mal podľa nej presadiť Dinuš, a to aj napriek odporu redakčnej rady. Tým stratil dôveru vedenia akadémie. SAV potvrdila, že v histórii vydavateľstva VEDA nevyšla vedecká kniha pod pseudonymom.

Jej vedeckú hodnotu dalo vedenie akadémie posúdiť. "To, či táto práca spĺňa kritériá vedeckej publikácie, sa dozvieme, až nazhromaždíme všetky odborné posudky," doplnila hovorkyňa.

Blaha tvrdí, že publikácia prešla štandardnou vedeckou oponentúrou a obsahuje všetko, čo má mať. Zmyslom pseudonymov je podľa neho poukázať na to, že v spoločnosti sú nepohodlné názory zakazované. "Ak knihu o Leninovi trvalo stiahnu, vydá sa inde," reagoval na sociálnej sieti.

Gáliková avizovala, že 16. júna sa uskutoční riadne zasadnutie Predsedníctva SAV, na ktorom bude vedením ústavu politických vied poverený jeden z jeho zamestnancov, pravdepodobne zástupca riaditeľa. "Na tomto zasadnutí bude zároveň vyhlásené riadne výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa," dodala.

Prečítajte si tiež: