Vladimír Balaj opisuje výsluch bez rozpakov a pomerne podrobne. „Privítal ma pravdepodobne sekretár biskupa Baxanta a začalo sa vypočúvanie. Celá výpoveď sa mala začať prísahou na Sväté písmo. To som odmietol,“ hovorí Balaj. Napriek tomu sa výsluch začal.

„Stále som čakal na odborné otázky týkajúce sa mojej práce. No veľmi skoro mi to celé došlo. Bolo mi do plaču. Tušil som, čo sa deje a nemohol som uveriť, že sa to deje,“ opisuje situáciu pri výsluchu Bezákov ekonóm.

Otázky biskupa Baxanta vraj nesmerovali k odbornej stránke, ale k zvláštnym domnienkam.

„Išlo o dohady typu: A mohlo sa stať? Je možné, že sa stalo? V tom momente som si uvedomil, že všetko je už dávno rozhodnuté a len hľadajú ani nie dôvody, ale iba hnusné klebety,“ opisuje Balaj.

Radili sa o odvolaní?

O pochybnostiach spojených s priebehom Bezákovej vizitácie má vraj vypovedať i vyjadrenie nebohého predsedu Konferencie biskupov Slovenska biskupa Tondru.

Biskup Baxant sa ho mal ešte pred začiatkom vizitácie opýtať, ako prijme slovenská cirkev, keď Bezáka odvolajú. Vizitácia sa skončila 1. februrára 2012 a Róbert Bezák ani nedostal možnosť vyjadriť sa k jej zisteniam.

Pri iných vizitáciách je to pritom bežné. Na vyšetrovanie Bezáka a jeho spolupracovníkov sme sa chceli opýtať aj litomeřického biskupa Baxanta.

„Biskup má do 5. augusta dovolenku. K otázkam týkajúcim sa vizitácie ja nemám žiadne podklady,“ informovala hovorkyňa Litoměřického biskupstva Jana Michálková.

Modlitba za Bezáka

Niekoľko stoviek ľudí prišlo v utorok večer pred Apoštolskú nunciatúru v Bratislave, aby sa pri príležitosti prvého výročia odvolania Róberta Bezáka z postu trnavského arcibiskupa modlili za cirkev, ale aj za neho samého.

Na modlitbovom stretnutí sa zúčastnili aj rodičia emeritného arcibiskupa. "Netajíme sa tým, že z odvolania Bezáka máme neutíchajúcu bolesť," uviedol v príhovore jeden z organizátorov František Mikloško.

Podľa neho toto modlitbové stretnutie má svoje ciele, ale nenesie v sebe žiadny hnev ani nenávisť. S účasťou veriacich bol spokojný.

"Títo ľudia prišli z celého Slovenska," dodal. Ako ďalej Mikloško uviedol, podujatie zorganizovali pred nunciatúrou, aby hlas účastníkov dosiahol až najvyššie miesta vo Vatikáne. Nunciovi chcú zároveň odovzdať list pre pápeža, ktorý informuje o dnešnom modlitbovom stretnutí.

Umelecká petícia skončila v schránke

Na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave sa v pondelok vybrala štvorica členov Divadla Astorka. Herci Zita Furková, Peter Šimun, režisér Dušan Nvota a dramaturgička Andrea Demeová priniesli veľvyslancovi Svätej stolice výzvu za Bezákovu rehabilitáciu, ktorú podpísalo 227 umelcov a iných osobností verejného života.

Umelcov na nunciatúre nikto neprijal, preto výzvu vhodili len do schránky. Jednu kópiu poslali aj priamo pápežovi Františkovi.

Zdá sa však, že úspech bude mať predchádzajúca petícia. Otvorený list na podporu Bezáka s tisíckami podpisov vraj pápež František už čítal.

Potvrdil to jej organizátor Marek Nikolov s tým, že podľa neho Bezák bude rehabilitovaný.