Výzva vznikla na podnet členov divadla Astorka, no podpísali ju aj iné slovenské osobnosti aj mnoho lekárov.

„Pre verejnosť bol bezdôvodne, šokujúco a nedôstojne odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, ktorý sa stal príkladom morálneho a zásadového človeka. Ukázal ľudský rozmer viery v rímskokatolíckej cirkvi v 21. storočí a prebudil u ľudí živý záujem o náboženstvo a morálne hodnoty,“ píše sa vo výzve.

Podpísalo ju 227 ľudí, medzi nimi aj známi umelci Zita Furková, Vlado Černý, Matej Landl či Juraj Nvota.


Zita Furková
Foto: archív

Vráťte ho do služby!

„S veľkými obavami sledujeme ďalší osud arcibiskupa Bezáka. Neustále mlčanie Konferencie biskupov Slovenska a vyhýbanie sa otvorenému dialógu vyvolávajú v širokej verejnosti vysoký stupeň nedôvery v Konferenciu. Žiadame plnú rehabilitáciu arcibiskupa Róberta Bezáka a jeho opätovné aktívne začlenenie do služby arcibiskupa,“ uvádza sa vo výzve.

S divadlom Astorka Bezák nespolupracoval, už ako odvolaný si sem prišiel pozrieť hru Gazdova krv. Už zajtra, presne rok od Bezákovho odvolania, sa pred budovou Apoštolskej nunciatúry v bratislavskom Starom Meste bude konať zhromaždenie, kde sa budú veriaci modliť za Bezáka.

otvorený list si už prečítal aj pápež František

Otvorený list o posúdení dôvodov odvolania Bezáka občianskeho združenia Pastor bonus, ktorý podpísalo približne 15-tisíc ľudí, sa už ocitol v rukách pápeža Františka. Organizátori ho do Vatikánu zaslali v máji.

„Môžem potvrdiť, že náš otvorený list mal priamo v rukách Svätý Otec, čo je minimálne na tieto stredoeurópske a slovenské pomery historický moment,“ potvrdil agentúre TASR predseda združenia Marek Nikolov. Celá situácia okolo odvolaného Bezáka by sa podľa jeho informácii mohla prešetriť.

„Osobne môžem povedať, že sa tak asi nestane hneď, ale v budúcnosti k rehabilitácii podľa mňa reálne dôjde. Pri tom, ako pápež František koná, nie je vylúčené vôbec nič,“ dodal Nikolov.