Podľa Karasa zmienená novela kladie okrem iného dôraz na restoratívnu justíciu, ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog či na harmonizáciu trestných sadzieb. „Vďaka dobrej spolupráci sa nám podarilo dosiahnuť kompromis naprieč celou odbornou komunitou. Dnes tak stojíme pred historickou šancou modernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju viac smerom k jej európskym základom," povedal. Do prípravy legislatívy bolo zapojených vyše 110 odborníkov. Novelu musí najskôr odobriť vláda a potom aj Národná rada.

Minister Karas: Ako by mohlo Slovensko riešiť problémy s alkoholom za volantom

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (48) má však k predstavenej novele trestného zákona výhrady týkajúce sa nízkych trestných sadzieb pri majetkových trestných činoch. K danej stati formuloval svoje námietky aj minister vnútra Roman Mikulec (50). „Máme trochu problém so znížením trestných sadzieb v rámci ekonomických trestných činov, ale vieme s tým žiť," konštatoval.

Jednou z ústredných tém novely je restoratívna justícia a alternatívne trestanie. „Podstata trestania je v tom, aby si páchateľ uvedomil, že prekročil hranicu, ktorú spoločnosť toleruje. Aby za ňu niesol zodpovednosť, a pokiaľ je to možné, aby zaistil nápravu," podotkol minister.

Napríklad vlani podľa ministerstva odhalili policajti vyše 10 000 vodičov, ktorí viedli motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Takmer polovica z nich mala viac ako jedno promile. Aj preto sa navrhujú dva varianty, keď bude možné zaviesť nový inštitút krátkodobého trestu odňatia slobody.

KEDY A AKO MÔŽE PRÍSŤ K ODŇATIU SLOBODY SA DOČÍTATE V GALÉRII

V rámci drogovej trestnej činnosti sa legislatíva zameriava na odlíšenie dílerov od užívateľov drog. Pri nepatrnom množstve drogy pre vlastnú potrebu bude možné vec riešiť v priestupkovom konaní. Cieľom je tiež, aby prvý raz trestaní páchatelia boli v inej pozícii ako recidivisti. "Naďalej trváme na prísnom postihu obchodníkov s drogami," zdôraznil Jozef Čentéš z poradného kolégia ministra spravodlivosti.

Viliam Karas - minister spravodlivosti
Zdroj: Martin Baumann

Výhradu k predstavenej novele má aj poslanec Juraj Šeliga (32), ktorý upozorňuje, že do návrhu reformy sa nedostala zmena paragrafu 363. „Mrzí ma, že poslanci ústavnoprávneho výboru neboli na rokovania prizvaní. Mnohé veci sme si mohli vysvetliť a doplniť pri tvorbe materiálu," odkázal.

Prečítajte si tiež: