Bašternák si o pozornosť polície koledoval celé roky. Už v roku 2012 si pri kauze prevodu bytov v komplexe Five Star Residence uplatnil dvojmiliónovú vratku DPH. A potom bolo na chvíľu ticho. Až do marca 2017. Vtedy zakročili vyšetrovatelia a polícia. Od tohto momentu mal Bašternák na krku obvinenie z daňových podvodov. Pred rokom už pribudla aj obžaloba a v novembri sa postavil pred okresný súd.

Vtedy si vypočul, že má ísť do basy na päť rokov a nemôže podnikať. Proti tomu sa odvolal prokurátor. Staviteľ komplexu Bonaparte preto nenechal nič na náhodu a svoj majetok začal prezieravo prepisovať na svojich príbuzných. Akoby vedel, že krajský súd pre neho sprísni trest a k rozsudku mu pridá aj prepadnutie majetku. Byty na Tupého ulici v Bratislave, ale aj časť chaty na Donovaloch či firmy a ani vilu na bratislavskom Slavíne však Bašternák už nevlastní.

Vila pod Slavínom s rozlohou 1,251 m2,. PREPIS: 31. 10. 2018, manželka Tatiana Bašternáková. Bašternák sa zbavil aj vily na bratislavskom Slavíne.
Vila pod Slavínom s rozlohou 1,251 m2,. PREPIS: 31. 10. 2018, manželka Tatiana Bašternáková. Bašternák sa zbavil aj vily na bratislavskom Slavíne.
Zdroj: archív

Jej pohodlie si pritom aj s rodinou užíval až dovčera, keď sa sám prihlásil v Justičnom paláci. Z boháča sa tak zrazu stal obyčajný väzeň. Musel podstúpiť zdravotnú prehliadku a psychologické testy. Keď v base vybavia všetky oficiality, rozhodne sa, do ktorej zo 17 slovenských väzníc ho premiestnia. Bude to však v zariadení s najnižším stupňom stráženia.

„O tom, do ktorého ústavu odsúdeného následne umiestnia, rozhoduje generálne riaditeľstvo zboru podľa stupňa stráženia, dĺžky trestu, závažnosti trestnej činnosti, veku, zdravotného stavu, vzdelania, kvalifikácie a psychologického vyšetrenia osobnosti,“spresnil riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. Po miliónových prešľapoch má však Bašternák aj tak šťastie v nešťastí. Na slobodu sa totiž môže dostať po odpykaní dvoch tretín trestu alebo aj len polovice trestu. O jeho podmienečnom prepustení by napokon rozhodoval súd.

Osud podnikateľových nehnuteľností je neistý

Bašternáka odsúdil trestný súd, no o prevodoch majetku rozhoduje občiansko-právny súd. Pri podozrení môže súd prepis obmedziť. Takýto návrh by musel podať prokurátor. To, že je niekto odsúdený či bude odsúdený, neznamená, že nemôže disponovať svojím majetkom. Zbavovanie sa majetku prevodom na svoju rodinu je tak legislatívne v poriadku.

„Ak previedol majetok na iné osoby a nie je ich vlastník, tak pochybujem o tom. Ale musel by som vidieť rozhodnutie,“myslí si ústavný právnik Peter Kresák. Opačný názor má advokát Miroslav Ivanovič. „Keďže na prepadnutý majetok súd vyhlási konkurz, príslušný správca konkurznej podstaty je povinný skúmať, či nedošlo v období pred jeho vyhlásením k odporovateľným úkonom. V prípade, ak by došlo k splneniu zákonom stanovených podmienok, následne môže dôjsť k zahrnutiu aj takto prevedeného majetku do všeobecnej podstaty v rámci konkurzu,“priblížil Ivanovič.

Chata na Donovaloch s rozlohou 297 m2, PREPIS: 11. 12. 2018, Tatiana Bašternáková.
Chata na Donovaloch s rozlohou 297 m2, PREPIS: 11. 12. 2018, Tatiana Bašternáková.
Zdroj: Emil Vaško

Okrem budov prepisoval na rodinu a známych aj firmy

 

 

 

 

  • Ešte v roku 2017 bola firma KLM Group, s. r. o., prevedená z Bašternáka na jeho obhajcu v kauze, v ktorej ho odsúdili na 5 rokov - Petra Filipa.
  • Bašternák sa 23. 4. 2018 vzdal svojho podielu vo firme FORUM GROUP TWO, a. s. Tú vlastní už Stanislav Plutko.
  •  Do spoločnosti BALAX, s. r. o., ktorá aktuálne sídli na Tupého 25/A, vstúpil 8. 11. 2018 ako spoločník Peter Bašternák. Ladislav Bašternák nefiguruje vo firme od 25. 1. 2019.

Nad budúcnosťou Fica visí otáznik

Bývalý premiér Robert Fico stále býva v nehnuteľnosti, ktorú si Bašternák ponechal, v luxusnom byte v komplexe Bonaparte. Ten má v blízkej budúcnosti prepadnúť štátu. Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová povedala, že krajský súd pošle rozhodnutie konkurznému súdu. Ten sa nachádza v obvode ako okresný súd, ktorý v procese rozhodoval: „Konkurzný súd bezodkladne bez návrhu rozhodne o vyhlásení konkurzu na majetok odsúdeného uznesením, proti ktorému nie je prípustné odvolanie.“

Nehnuteľnosti v Bonaparte Bašternák ešte stále vlastní, býva tam aj Robert Fico.
Nehnuteľnosti v Bonaparte Bašternák ešte stále vlastní, býva tam aj Robert Fico.
Zdroj: archív

Prečítajte si tiež: