Ladislav Bašternák je obvinený z neodvedenia daní a poistného. Polícia ho obvinila ešte v marci tohto roka. Podnikateľ cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však vraj bola nižšia. Konštatovala to Finančná správa po daňovej kontrole.

Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dvoch miliónov eur. Práve spomínaná suma môže Ladislava Bašternáka zachrániť od trestného stíhania. Podnikateľ si totiž počas výsluchu pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry uplatnil účinnú ľútosť.

V prípade neodvedenia daní a poistného to umožňuje trestný zákon. Laicky sa tomu hovorí daňová amnestia. „Účinná ľútosť je zánik trestnosti trestného činu. Obvinený môže zaplatiť daň najneskôr deň po skončení vyšetrovania,“ vysvetlil nám postup advokát Ondrej Mularčík. V praxi to teda znamená, že podnikateľ Bašternák zaplatí dodatočne 2 milióny eur a vyšetrovateľ ho zbaví obvinenia.

„Po vyplatení bude trestné konanie definitívne zastavené, neexistujú proti tomu žiadne opravné prostriedky,“ dodal Mularčík. Podnikateľ na otázky denníka Plus JEDEN DEŇ nereagoval. V prípade Ladislava Bašternáka polícia vyšetruje viacero vecí. Finančná správa vo firmách spojených s jeho menom vykonáva v súčasnosti približne 30 kontrol.

Niektoré už uzavrela s tým, že daniari našli pochybenia a zistenia posunuli Národnej kriminálnej agentúre. Faktom však je, že väčšina kontrolovaných firiem dnes už nepatrí Bašternákovi alebo úplne zanikli. Pre náš denník nedávno povedal, že o firmy, ktoré predal, sa viac nestará. „Keď predávam firmu, mám vždy vyrovnané všetky záväzky a o to, čo s nimi urobili budúci majitelia, som sa už nestaral,“ uviedol.

Najznámejšie kauzy spájané s Bašternákom

  • podozrivá vratka vyplatená spoločnosti BL-202, ktorá vznikla len mesiac pred tým, ako o vyplatenie nadmerného odpočtu DPH požiadala.
  • Bašternák kúpil sedem bytov v novostavbe Five Stars Residence za 12 miliónov eur. Kriminálny úrad Finančnej správy zistil, že Bašternák v skutočnosti zaplatil za byty iba 1,5 milióna eur.
  • bytový komplex Bonaparte, v ktorom býva aj premiér Robert Fico, postavila Bašternákova firma Real Forum Invest za 25 miliónov eur, ale predala ho za 7 miliónov eur. Zo stratového obchodu si firma vyžiadala od štátu vratku vo výške 3,6 milióna eur.
  • Robert Kaliňák odkúpil od Ladislava Bašternáka akcie firmy B.A.Haus, Bašternák mu poslal v súvislosti s touto firmou na účet v Tatra banke 260-tisíc eur.

Čítajte viac