Bašternáka obvinila polícia ešte v marci z neodvedenia daní a poistného. Teraz chystá vyšetrovateľ podľa našich informácií ďalšie obvinenie. Na prípade spolupracuje s Finančnou správou. Tá ukončila vo firmách, v ktorých Bašternák figuroval alebo stále figuruje, už viac kontrol. Celkovo ich má byť tridsať. „V júni 2017 boli uzavreté viaceré kontroly a Finančná správa vydala jedno rozhodnutie. Podrobnejšie informácie spadajú pod daňové tajomstvo,” uviedla hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Boj o lukratívny flek pokračuje! Kto bude mať dohľad nad miliónovými štátnymi zákazkami?

Kauza Bašternák ma šokujúcu dohru: Takýto verdikt nikto nečakal!

ROZHOVOR Tak toto je poriadny trapas. Líder protikorupčných pochodov sa vyznamenal

Daniari mali dorubiť firmám spojeným s Bašternákom po kontrolách daň za zdaňovacie obdobie rokov 2012 až 2013. Má ísť celkovo o 9 miliónov eur. Z viacerých kontrol vyšla len jedna bez nálezu, v ostatných mali kontrolóri nájsť pochybenia. Kontroly sa mali týkať firiem z pozadia realizácie bytových komplexov Bonaparte a Five Star Residence. Finančná správa posunula zistenia Národnej kriminálnej agentúre.

Takto dnes vyzerá Bašternák! Nafotili sme ho, ako si užíva Donovaly, hoci ho naháňa prokurátor

Skúšajú našu trpezlivosť? Na oslavu, ktorú organizoval Bašternák, prišiel aj prednosta úradu

Kňažkov odkaz Ficovi: Vysťahuj sa z toho brlohu!

„Vyšetrovateľ vykonáva úkony prípravného konania v zmysle trestného poriadku,” uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. „Mám informáciu o tom, že bola ukončená kontrola v jednej mojej firme, tam mi vyrubili daň vo výške 700 eur,” reagoval Bašternák. Fakt je, že väčšina kontrolovaných firiem mu dnes už nepatrí alebo úplne zanikli. Je preto otázne, ako dokáže Finančná správa dodatočnú daň od neexistujúcich spoločností vymôcť.

Procházka si otvoril ústa: Bašternák je "regulárny podvodník", Kaliňák je odpísaný

KOMENTÁR Jozefa Rajtára: Dosť! Robert Fico musí skladať účty za vzťah s Bašternákom

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Bašternák vedie zasadnutie EÚ. Nástup totality a znovu vyššie dane

Bašternák tvrdí, že o tie, ktoré predal, sa viac nestará. „Vždy, keď predávam firmu, mám vyrovnané všetky záväzky a o to, čo s nimi urobili budúci majitelia, som sa už nestaral,” dodal. Podnikateľ sa môže vyvliecť aj z aktuálneho obvinenia. Trestný zákon umožňuje uplatniť si účinnú ľútosť. Ak obvinený dodatočne zaplatí daň a poistné, trestnosť mu zanikne. „Doposiaľ nebol obvineným využitý inštitút,” potvrdil hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Bašternák to môže urobiť v zákonnej lehote, ktorá je 30 dní od oboznámenia s vyšetrovaním.

Kauzy Ladislava Bašternáka

  • vratka vyplatená spoločnosti BL-202, ktorá vznikla len mesiac predtým, ako o vyplatenie nadmerného odpočtu DPH požiadala
  • kúpil 7 bytov vo Five Star Residence za 12 miliónov eur, zaplatil iba 1,5 milióna eur
  • Bonaparte postavila Bašternákova firma Real forum invest za 25 miliónov eur, ale predala ich za 7 miliónov eur, od štátu si vyžiadala vratku 3,6 milióna eur