To, že o zásadných veciach sa rozhoduje tesne pred voľbami, sa stalo nepísaným pravidlom. Jednu zásadnú zmenu sa podarilo tesne pred termínom zvrátiť. O tom, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo zrušiť výberové konanie na post generálneho riaditeľa Lúčnice sa začalo šepkať už minulý týždeň. V pondelok 3. februára sa informácia stala oficiálnou.

 

Mikuláš Sivý, umelecký vedúci Lúčnice nám potvrdil, že zrušenie výberového konania bolo jednou z ich podmienok. „Išli sme tam s tým, aby sa zostavila nová komisia, ktorá bude transparentná a bez podozrivých prepojení a vzťahov.“ Podľa našich informácií mali byť jednotliví členovia komisie vyzvaní, aby odstúpili. Potvrdil to aj email z kancelárie ministerky, v ktorom stálo, že  verejné vypočutie uchádzačov na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica sa neuskutoční, pretože po odstúpení väčšiny členov nie je výberová komisia trvalo uznášaniaschopná. "Vzhľadom na jeho transparentnosť sa celý proces i s kreovaním novej výberovej komisie bude musieť zopakovať,“ vyjadril sa hovorca ministerky Pavol Čorba. Na našu otázku, čo stálo za odstúpením členov komisie, reagoval nasledovne: "Dôvody boli individuálne, avšak jedným z najdôležitejších dôvodov bola neutíchajúca negatívna mediálna kampaň."

Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková počas otvorenia výstavy Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska v dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave 11. decembra 2019. FOTO TASR - Dano Veselský
Zdroj: Dano Veselsk?