Program, ktorý Andrej Hrnčiar zažil na oficiálnej večeri by nečakal hádam nik. Na stretnutí šéfov parlamentov v Luxemburgu ho usadili vedľa prezidenta nemeckého Bundesratu Stanislava Tillicha.

„Bol to VIP stôl. Po večeri sme sa bavili už neformálne. Ja som začal komunikovať v angličtine a on začal po slovensky. Povedal dve tri vety. Ja som pokračoval v angličtine a na to Tillich navrhol, že sa pokojne môžeme rozprávať po slovensky. V slovenčine sme komunikovali potom celý večer. Bol som veľmi prekvapený,“ podelil sa o nečakaný zážitok Hrnčiar.

Patrí k národnostnej menšine. Je Lužický Srb. Pochádza z východného Nemecka. Naučil sa po slovensky, pretože 12 rokov chodil do Piešťan. Robil tam pre jednu firmu,“ objasňoval pôvod Tillichovej slovenčiny Hrnčiar. Podľa jeho slov nerobili nemeckému politikovi problémy ani naše pády. Prekvapil tým celú slovenskú delegáciu.

Prezradil aj to, o čom sa so šéfom nemeckého parlamentu v slovenčine bavil. „Zaspomínali sme na komunizmus. Zasmiali sme sa na veciach ako trabanty, simpsony. Je to veľmi milý, inteligentný a skromný človek."

Politici sa po oficialitách vybrali spoločne ešte vymiesť bar. „Celý večer sedel pri našej delegácii. Dali sme si spolu pivo. Evidentne sa medzi Slovákmi dobre cítil,“ uzavrel Hrnčiar