Ľudia si však objednali zmenu v politike, výsledok volieb je toho jasným dôkazom...

Ak budú občania chcieť, otvoria sa im oči a pochopia, že majú možnosť vybrať si aj niečo iné. Nespochybňujem, mali právo vybrať si zmenu a plne to rešpektujem. Nikdy nebudem nadávať na voličov, ktorí majú svoj názor. No aj ten je limitovaný médiami, zamestnaním, postavením a rodinou. Každý v spoločnosti má nejaký pohľad na vec. Ako opozičný líder a bývalý predseda parlamentu hovorím, že niektorí jedinci sa dostali do vlády, lebo občanov oklamali v mnohých tvrdeniach.

Vvy ste však tiež čelili ostrej kritike - azda najviac kvôli vašej nominantke - ministerka Gabriele Matečnej, ktorá viedla ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré sa spája s kauzou PPA... 

Pani Matečná sa pohybovala desiatky rokov v pôdohospodárstve, ona neriadila kotolňu, ale prešla od poľnohospodárskeho družstva až po agentúru a ministerstvo. Takisto pani Lubyová (býv. min. školstva, pozn. red.) a Gajdoš (býv. min. obrany, pozn. red.) boli dlhoroční odborníci v rámci svojho rezortu.

Teraz SNS chystá iniciatívu -  referendum o predčasných voľbách. Kto s týmto nápadom prišiel ako prvý?

Nápad vznikol na predsedníctve strany. Pamätal som si také iniciatívy aj z minulosti. Uvedomil som si to pri odvolávaní pána Matoviča. Keď nemôžme zbierať podpisy na jeho odvolávanie a sme politická strana, tak potrebujeme byť s ľuďmi v regiónoch. Dať im nádej, že ide to aj pomocou referenda.

S čím nie ste spokojný, keď chcete pána Matoviča takto odvolávať?

Ak by ste vzali jeho vyhlásenia za ostatné tri roky, čo všetko nasľuboval a čo robí, tak by ste žasli. Hovoril aj, že zníži kvórum na referendum, no s ničím neprišiel. Taktiež chcel poslancom znížiť platy. Je koronakríza, vyzývam ho, nech ich zníži. Byť v opozícii je veľmi ľahké. Nadávať, kričať, kritizovať, to mu išlo vždy.  Mať moc a potom sľuby neplniť, to už musia potom posúdiť voliči.

Ako ste na tom so zbieraním podpisov?

Ľudia nám posielajú hárky a ideme aktivizovať zber teraz po sneme. Na jednom z podujatí pod záštitou SNS sa nám podarilo za 40 minút vyzbierať zhruba 150 podpisov. Obdobne aj na iných akciách. Takže záujem ľudí vidíme a pracujeme s ním.

Podľa predvolebných prieskumov sa však politické preferencie na Slovensku výrazne nezmenili...

Ak sú ľudia šťastní, OĽaNO vyhrá aj ďalšie voľby. Ja nespochybňujem vôľu ľudí. Ak im pán Matovič dáva to, čo chcú, je prirodzené právo ľudí si ho nechať . O tom je demokracia. SNS však bude nastavovať zrkadlo vláde. Nepopieram právo ľudí zvoliť si opäť Igora Matoviča, Borisa Kollára a Richarda Sulíka. Ak tento štát bude mať dobré výsledky a občania budú spokojní, taký je život.

Pán Naď vám nedávno odobral hodnosť kapitána. Ako to bolo s vašimi výložkami?

Vyčítali mi ich, no ja som bol rok na vojenčine a skončil som ako desiatnik. Z tej hodnosti som nemal žiadnu výhodu. Nevymyslel som si modrú knižku ako Kollár, údajne na ploché nohy, alebo Matovič pre niečo iné. Pán Naď je na osobitný komentár a rozhovor, nikdy lobista nebol ministrom, čas ukáže veľa vecí. My sme vojakom platy zdvihli, on neurobil zatiaľ nič.

Ale hodnosť kapitána ste na vojne nedosiahli...

Bol som vysokoškolák a vtedy to fungovalo tak, že rok na vojne ste ukončili s nejakou hodnosťou a povyšovali vás v zálohe. Hodnosť kapitána v zálohe pre 42-ročného vysokoškoláka je adekvátna a neprináša výhody.

Tak prečo ste boli povýšený?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE