Pacienti hovoria, že podľa ústavy majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a veľká časť je proti platbám. Ako to teda je s bezplatným zdravotníctvom?

Pravda je, že ani dnes nie je slovenské zdravotníctvo bezplatné, ale často sú rôzne platby neodôvodnené, nedeklarované, polooficiálne alebo až korupčného charakteru. Preto je nutné urobiť v nich poriadok, aby pacienti vedeli, na čom sú, lekári tieto príjmy zdaňovali a nemali z nich profit len vybrané skupiny, ale celý systém.

Zamorený Ružomberok nemá pľúcne lôžkové oddelenie. Čo s chorými pacientmi?

Svrčinovec má po rokoch zubárku: Obľúbili si ju nie len pre jej dobrú robotu

Ďalšia skupina pacientov hovorí, že by boli ochotní si priplatiť, ale nie horibilné sumy. Aká výška poplatku by bola únosná?

To je individuálne. Nedávna história nám ukázala, v akých regiónoch je zhruba aká „trhová“ cena týchto poplatkov. V každom prípade treba zaviesť ochranný horný strop pre sociálne odkázaných, aby ich poplatky neodrádzali od potrebnej návštevy lekára. V konečnom dôsledku by potom zhoršenie ich zdravotného stavu bolo pre systém oveľa nákladnejšie.

Považujete za reálne, aby tretia vláda Roberta Fica zaviedla poplatky, ktoré v minulosti zrušila?

Pravdepodobne vznikne klasický odpor proti poplatkom. Avšak časť verejnosti bude chcieť radšej platiť v zdravotníctve na základe jasných pravidiel a oficiálne na úkor netransparentných a neoficiálnych platieb, a preto sa možno aj s ich podporou niektoré poplatky presadia.