Konanie s Trnkom odročila koncom júna disciplinárna komisia na neurčito z dôvodu, že sa čakalo na stanovisko Etickej komisie prokuratúry. Tá začiatkom júla zasadala v Banskej Bystrici a konštatovala, že Trnka sa dopustil porušenia pravidiel prokurátorskej etiky porušením dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora, ktoré upravuje ich etický kódex. Trnka tak mal urobiť, keď poskytol minulý rok rozhovor televízii Markíza.

Ten sa týkal zverejnenej nahrávky medzi Trnkom a Marianom Kočnerom, v ktorej prokurátor hovoril aj o prepustení Jozefa Majského z vyšetrovacej väzby. Trnka nahrávku spochybňuje, vraj má zlú kvalitu a mohlo byť do nej zasahované. Naopak, navrhovateľ disciplinárneho stíhania, námestník Generálnej prokuratúry Jozef Szabó na zasadnutí tvrdil, že Trnka sa dopustil závažného disciplinárneho previnenia. 

„Nemožno osobu môjho klienta a výkon jeho činnosti ako prokurátora spochybňovať tým, že uvedené osoby ako Jozefa M. a Mariana K. pozná a že poskytol rozhovor TV Markíza, ktorá ho mohla spracovať vhodnejším spôsobom,“ povedala tesne pred rozhodnutím komisie podľa TASR Trnkova právna zástupkyňa Mária Kodajová.

Trnku nakoniec funkcie nezbavili a komisia mu uložila oveľa menej prísnejší trest! Na najbližšie tri mesiace príde o 15 percent platu. Pre bývalého generálneho prokurátora by to paradoxne mohlo byť oproti poslednému obdobiu zlepšenie finančných podmienok. Už rok má totiž prerušený výkon funkcie a počas tejto doby poberal len tretinu zo svojej mzdy. „Je to prvostupňové rozhodnutie, podal som odvolanie. Bude na odvolacej komisii ako rozhodne,“ povedal navrhovateľ s tým, že stále trvá na tom, aby bol Trnka zbavený funkcie.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odchádza z Prezídia policajného zboru v Bratislave 17. augusta 2020.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odchádza z Prezídia policajného zboru v Bratislave 17. augusta 2020.
Zdroj: Jaroslav Novák

Pojednávanie sprevádzali prísne hygienické opatrenia. V miestnosti mohlo byť len desať osôb. Pred začiatkom zasadnutia dokonca bezpečnostný technik premeral zasadačku krokmi. Trnkova obhajkyňa tvrdila, že miestnosť nespĺňa hygienické opatrenia a navrhla preto zasadnutie odročiť. Dokonca chcela, aby boli v zasadačke pre budúcnosť viaceré médiá, kvôli informačnej objektívnosti. Jej návrh bol ale zamietnutý a mohlo sa čítať uznesenie etickej komisie.

 

Anketa
Rozhodla podľa vás disciplinárna komisia o Dobroslavovi Trnkovi správne?
  • 15%
  • 85%