Zurian odchádza už k 15. máju, pričom ešte v marci v rozhovore pre Denník N uviedol, že sám odstúpiť neplánuje. Okrem vzdania sa funkcie riaditeľa NAKA požiadal aj o ukončenie služobného pomeru v Policajnom zbore. V polícii pôsobil na rôznych pozíciách 25 rokov. „Zurian požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru na vlastnú žiadosť k 15. máju 2021. Prezident Policajného zboru Peter Kovařík jeho žiadosť prijal,“ uviedol policajný hovorca Michal Slivka.

„Všetko sa raz končí, každý raz odíde a v súčasnej dobe to cítim práve takto,“ povedal Zurian pre hnonline.sk. Jeho kariéra bola pri tom naozaj pestrá. V minulosti pracoval ako operatívec na Úrade boja proti organizovanému zločinu. Podieľal sa na odhaľovaní trestných činov na doživotie odsúdeného "bosa bosov" Mikuláša Černáka. Niekedy v tom čase sa zoznámil aj s bývalý policajným prezidentom Milanom Lučanským. Práve on ho po svojom nástupe na post šéfa polície nominoval do funkcie riaditeľa NAKA. Zurian sa nikdy netajil, že sa s nebohým Lučanským dobre poznali a boli kamaráti.

Od Zurianovho nástupu na čelo NAKA sa začali diať na Slovensku veci nevídané. Najskôr si Národná kriminálna agentúra posvietila na korupciu v súdnictve a pri akcii Búrka zadržala množstvo osôb vrátane bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Obrovskou akciou NAKA bol aj prípad Očistec. Pri ňom NAKA zadržala a obvinila bývalých policajných funkcionárov, vrátane bývalého šéfa NAKA Petra Hraška, či policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Odchod obvinených v kauze "Očistec" na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Na snímke Tibor Gašpar.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Nie všetci boli ale s prácou odchádzajúceho šéfa NAKA spokojný. „Bolo na čase,“ napísal o Zurianovom odchode vojenský generál Pavel Macko. Historicky najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Zuriana rozhodne nešetril: „Ale tento príbeh by nemal skončiť do stratena a pán Zurian by sa nemal len tak vypariť. Treba riadne dokončiť vyšetrovanie podozrení a buď ho plne očistiť, alebo vyvodiť zodpovednosť. Treba sa pozrieť aj na postup policajného prezidenta, NBÚ a ministra vnútra!“

Prečítajte si tiež: