"Uznesenie bolo schválené s pripomienkou a to s tu, že sa neukladá pánovi ministrovi zahraničných vecí vykonať príslušné opatrenia ale predsedovi vlády SR," vyhlásil Pellegini po rokovaní vlády s tým, že to dáva väčšiu logiku. Zároveň dodal, že najbližšie rokovanie vlády  bude až po konferencii v marockom Marakéši. "To znamená, že už nemáme kedy na rokovanie vlád predložiť návrh delegácie a účasti Slovenskej republiky v Marakéši. Vláda neschválila nikomu účasť ani krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marakéšskeho samitu," doplnil premiér. Preto je podľa jeho slov táto téma uzavretá. Naše výhrady však pošleme do Maroka písomne. "Požiadal som ministerstvo zahraničných vecí, aby pripravilo diplomatickú poštu, tak aby som ešte tento týždeň podpísal list, stanovisko, aby som napísal výhrady Národnej rady. Budeme robiť všetko preto, aby sa oficiálne dostali do ruky tým, ktorí samit organizujú," dodal. Zároveň vyhlásil, že dúfa, že to nebola posledná vláda ministra Lajčáka. Ten sa na rokovaní neukázal. 

V prijatom uznesení sa sa priamo nepíše, že Slovensko nesmie nikoho poslať na rokovanie o pakte do Marrákeša.
 Uznesenie parlamentu okrem iného hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky.

Vláda rozhodla, že na konferenciu OSN o migračnom pakte zo Slovenska nevycestuje nik.
Vláda rozhodla, že na konferenciu OSN o migračnom pakte zo Slovenska nevycestuje nik.
Zdroj: Tony Štefunko

Pred samotným rokovaním vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši vyhlásil, že si želá Lajčáka na poste ministra. Podobné stanovisko zaujal aj minister životného prostredia László Sólymos. Podľa neho by Lajčákov odchod zanmenal zlý singál pre Slovensko.  "Dúfam, že neodíde, že sa vieme nejako dohodnúť," povedal. Naopak ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná naďalej zastáva rázny postoj národniarov. "Stanovisko SNS poznáte, dokument, ktorý by sa mal prerokovať v Marrákeši, je politicky záväzný," vyhlásila. Priznala však, že ak Lajčák odíde, bude jej chýbať.

Spoločné stretnutie u prezidenta konečný výsledok neprinieslo

Pred malou chvíľou si za okrúhly stôl sadol prezident Andrej Kiska s ministrom Miroslavom Lajčákom aj premiérom Petrom Pellegrinim. Po stretnutí hlava štátu avizovala, že na rozhodnutie o jeho demisii potrebuje viac času. Podľa našich informácií by sa mal rozhodnúť do konca týždňa.  "Minister môže naďalej pokračovať v práci," povedal spokojný premiér. Situácia by sa podľa jeho slov mala vykrištalizovať v najbližších dňoch. Šéf diplomacie Lajčák tak môže už o pár hodín vycestovať na konferenciu do Milána.

Lajčák v utorok nepovedal nič, Kiska chce rokovať

Lajčák včera po stretnutí s Kiskom držal bobríka mlčanlivosti. „Je v záujme našich občanov, aby sa Slovensko zúčastňovalo na všetkých významných rozhodnutiach. Nikto ešte nevyriešil problémy spoza pece,“ pritvrdila hlava štátu. Kiska pritom použil podobné vyjadrenia ako Lajčák. Práve naša účasť bola pre ministra podmienkou na zotrvanie vo funkcii. 90 poslancov parlamentu však minulý týždeň hlasovalo za to, aby zástupca Slovenska nikam necestoval. Tvrdo si za tým stál vládny Smer-SD či SNS, Most-Híd, naopak, podržal stranu Lajčákovi.


Dôležitým argumentom pri presviedčaní šéfa rezortu je aj blížiace sa predsedníctvo Slovenskej republiky v OBSE. Preto prišiel v pondelok na Úrad vlády aj generálny tajomník OBSE Thomas Greminger. Rovnako ako Kiska a Pellegrini si želá na čele našej diplomacie a aj predsedníctva práve Lajčáka. Či zostane, rozhodne už dnes vládny kabinet.