Príčinou sú závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
      
Ministerka sa pre odvolanie rozhodla na základe utorkového (1. 10.) stretnutia s komorou záchranárov a ďalších dostupných informácií. "S cieľom nezasahovania do konania orgánov činných v trestnom konaní sa ministerstvo nebude bližšie vyjadrovať k podrobnostiam predmetného podania ani súvisiacim úkonom a informáciám, napriek tomu, že obsah týchto medializovaných informácií je znepokojujúci," uviedla Eliášová.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

     
Rezort zdravotníctva zároveň avizoval návrh na zmenu súčasnej právnej úpravy. Nastaviť má také pravidlá a postupy v procese výberového konania na obsadenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré "nebudú vzbudzovať žiadne pochybnosti o zákonnosti, transparentnosti tohto procesu a vylúčia akékoľvek podozrenia, ktoré boli v uplynulých dňoch a týždňoch zverejnené". Ministerka ho má predložiť na jesennej schôdzi Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo.
      
K procesu výberového konania prostredníctvom verejného obstarávania sa ministerstvo nechce vyjadrovať. Ako dôvod uvádza, že je v súčasnosti upravený platnou zákonnou úpravou.
      
ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.
     


Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podalo v prípade podnet, ktorým sa aktuálne zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Návrh ministerky berie na vedomie Komora záchranárov

 Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) berie na vedomie návrh ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantky Smeru-SD) na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Ako informoval hovorca záchranárov Michal Weinciller, kroky príslušných orgánov budú pozorne sledovať.
      
Zástupcovia komory požiadali ministerku na utorkovom (1. 10.) stretnutí na tému výberových konaní na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, aby v tejto veci začala konať.
      
Priebeh tendra záchranári nechcú komentovať, ale považujú za potrebné zopakovať, že "v tejto výberovej komisii nemalo zastúpenie Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré riadi záchranky v celej krajine, a napríklad ani komora záchranárov, ktorá zastrešuje všetkých záchranárov pracujúcich v záchrannej zdravotnej službe".