„Je to miesto, kde môžete v pokoji a v harmónii so sebou samým zostarnúť,“ píše sa na internetovej stránke Seniorcentra na Podjavorinskej ulici v Bratislave, kde žije 63 starkých.

Zdá sa, že to v zariadení, ktoré patrí pod miestnu časť Staré Mesto, až také harmonické nebude.

Koncom augusta totiž neohlásene prišla pre neutíchajúce sťažnosti príbuzných kontrola Komisie pre sociálne veci, zdravotníctvo a rodinu, kde boli okrem poslancov prizvaní aj lekári, hygienička či odborník pre geriatriu. Čítanie tejto správy je naozaj len pre silné žalúdky.

Nemenia im plienky

Podľa správy sa príbuzní sťažujú na slabé vymieňanie plienok, čo potvrdili aj ošetrovateľky. Priznali, že môžu dávať najviac dve, inak im skrátia osobné ohodnotenie.

„Svedčia o tom záznamy nad posteľou každého klienta, len ojedinele sme zaznamenali použitie 3 plienok i u inkontinentných pacientov, väčšinou boli zaznamenané 1-2 plienky denne, v mnohých prípadoch dokonca bez záznamu výmeny počas viacerých dní,“ píše sa v správe ku kontrole.

Pre dehydratáciu do nemocnice

Kontrolóri vytkli domovu aj zásadný nedostatok ošetrovateľského personálu. Našli len 4 ošetrovateľov.

„Štyria v dennej službe a dvaja v nočnej je skutočne málo. Svedčí o tom aj nedostatočné polohovanie a pitný režim u všetkých imobilných klientov,“ píšu kontrolóri, ktorým sa nepáčili ani slabé záznamy týkajúce sa vody.

Uvádzajú, že jedna klientka musela ísť pre dehydratáciu do nemocnice.

„Viacerí klienti mali pokrčené plachty so záhybmi a v čase pred obedom omrvinky na lôžku, čo spolu s imobilitou, poruchami výživy a dehydratáciou významne prospieva k vývoju preležanín,“ tvrdí kontrola.

Čo na to kompetentní?

Riaditeľka domova Viera Jašková na naše otázky neodpovedala. Staré Mesto tvrdí, že na Seniorcentrum zaevidovalo viac pozitívnych ohlasov ako negatívnych.

Podľa nich tu okrem poslancov vykonalo kontrolu viacero úradov.

„Kontrola regionálneho úradu verejného zdravotníctva nepreukázala žiadne vážne pochybenie, poslanci spochybnili dostatočnú starostlivosť vo viacerých oblastiach. Podľa zápisnice je hygienický štandard zariadenia dobrý,“ povedala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová, ktorá uviedla, že riaditeľka vo funkcii končí a na jej miesto vypísali výberové konanie.

No ktovie, či sa ľady nepohli len pre medializáciu. Pretože úrad na svojom webe inzerát zverejnil až v stredu popoludní a počas našej pondelkovej návštevy v Seniorcentre nám zamestnanci chceli s Jaškovou dohadovať stretnutie.

Exzamestnankyňa: Už som sa na to nemohla pozerať

Našli sme opatrovateľku zo škandalózneho domova dôchodcov v bratislavskom Starom Meste. Pani Anna, ktorá chcela zostať v anonymite, tam vydržala len dva mesiace. Odišla pre peniaze a katastrofálne podmienky, v akých tam dôchodcovia žijú. Pre denník Plus JEDEN DEŇ o tej hrôze prehovorila.

Pracovali ste už vo viacerých domovoch dôchodcov. O čo to bolo v Seniorcentre horšie?
– Rozdiel bol napríklad v strave. Na predchádzajúcom pracovisku varili iné jedlo pre diabetikov, iné pre žalúdkarov. Tu keď bol rezeň alebo buchty, všetci dostali to isté. Len v nedeľu bola diabetická vianočka.

Čo bol ďalší problém?
– Najväčším boli plienky. Manažérka povedala, že máme šetriť. Mohli sme dať maximálne 2-3 plienky jednému pacientovi denne. Vraj na príkaz riaditeľky. Ja som predsa nemohla nechať dôchodcu v pokakanej plienke. Inde sa prebaľuje trikrát, a ak je potrebné, samozrejme, aj viac.

A ostatní sa riadili týmto príkazom?
– Niektorí, samozrejme, áno. Smutné taktiež bolo aj to, že väčšina plienok bola veľkosti M, čiže mnohým pacientom boli malé. Pýtali sme väčšie, ale neuspeli sme.

Načo sa okrem plienok a stravy sťažovali rodinní príslušníci dôchodcov?
– Na upratovanie. Na poličkách sa prach neutieral a všeobecne bolo heslom – čo je mokré, to je čisté. A ešte chýbal personál. Bolo nás žalostne málo a tomu zodpovedal aj stav klientov. Na 63 ľudí sme boli fyzicky len štyria, a to je maximum. Z toho jeden bol „zodpovedný“ za výdaj liekov, meranie tlaku či inzulín. Ťažko sme my zvyšní potom stíhali výdaj stravy, prebaľovanie a kúpanie. V minulosti tam vraj pracovalo aj osem ošetrovateľov na zmene.

A čo v prípade, keď dôchodca musel ísť do nemocnice?
– Bola tam zamestnaná pani len na pár hodín. Ale v lete sme sprievod robili my. Takže keď sme boli traja, jeden mal zodpovednosť, jeden išiel na výjazd, znamená to, že fyzicky zostala jedna osoba na 63 dôchodcov.

V Seniorcentre ste pracovali pred kontrolou aj po nej, zmenilo sa niečo?
–To bolo zaujímavé, lebo kontrola sa prevalila a skoro všetci o nej vedeli. V deň, keď kontrola prišla, prvý raz podávali aj diabetické jedlá. Pozerali sme na to s otvorenými ústami. Nezmenilo sa nič. Len kamarátka, ktorá tam robí, hovorila, že tam na pár dní v týždni dopoludnia vypomáha
sestrička.

Čo preveruje ministerská kontrola

Do Seniorcentra poslalo najnovšie kontrolórov už aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento dohľad nebol dosiaľ ukončený. Ako však prezradil hovorca ministerstva Michal Stuška, zameriavajú sa na „spôsob vykonávania sociálnej služby najmä z hľadiska základných ľudských práv a slobôd“ a dodržiavanie zákona pri uzatváraní zmlúv.

Výpovede seniorov z domova hrôzy uverejníme v piatkovom vydaní Plus JEDEN DEŇ

Aký je váš názor na starostlivosť o dôchodcov v domove pre seniorov?

Formulár otázok a odpovedí

15.11.2013 15:51 kristina:
kto nema cit a zotpovednost za to co robi a vztah k takej praci nech to nerrobi aprenecha zotpovednym aj o zvierata sa starame zodpovedne a o cloveka by to malo bit oto zodpovednejsie

13.11.2013 17:36 xy:
Naša príbuzná ležala v tomto zariadení. Najväčší raj tu majú farmaceutické firmy, lebo pacienti majú predpísané plné hrste liekov bez ladu a skladu, ktoré sú na 95% zbytočné a väčšinou navzájom v kontraindikácií a nevhodné pre geriatrických pacientov. Väčšinu chorôb majú pacienti práve z liekov, bežne sa stáva, že 35 kilovým babkám v poslednom štádiu choroby napchajú denne do krku nasilu aj 30 tabletiek. Tie lieky majú predpísané ešte z nemocnice a dovážajú sa tam obrovské krabice plné liekov, ktoré nikomu nepomáhajú, nič neliečia, ale spôsobujú také vedľajšie účinky, že by to neprežil v zdraví ani normálny zdravý človek. Často sa stáva, že prevezú pacienta zo Seniorcentra do nemocnice v Starom Meste na Mickiewiczovu na tzv. ! preliečenie " a privezú ho po niekoľkých týždňoch z nemocnice do Seniorcentra v takom zlom stave, že pacient, ktorý predtým sám chodil už nechodí a nikdy už nebude. Mali by si kontroly posvietiť aj na nemocnicu na Mickiewiczovej, lebo z internej kliniky a z neurológie privážajú do Seniorcentra pacientov s preležaninami 4 stupňa a ťažkými infekciami. V tejto nemocnici tiež spsobujú pacientom imobilizačný syndróm, doživotne sú už pripútaní k posteli. Seniorcentrum je vlastne hospic....... Najväčší problém je tu nedostatok opatrovateľov, nedostatok personálu, nulový vzťah k starým ľuďom, nedbanlivosť až surovosť ošetrovateliek. Tí, ktorí chcú robiť poriadne, nemajú šancu- z nedostatku času, zlým pracovným podmienkam, nedostatku pomôcok atď. Myslím, že by sa malo vymeniť nie len vedenie, ale všetci administratívni zamestnanci.

01.11.2013 09:55 Leo:
Môj názor je ten, že je to hnus. Sám pracujem v zariadení pre seniorov a ak k tej práci nemá niekto vzťah tak nech ide robiť niečo iné. Ale problém treba riešiť komplexnejšie nielen jednorázovo (zdravotníctvo, sociálne služby, legislatíva). Vo veľa zariadeniach to takto funguje, že sa ľudia boja o svoju prácu a ak sa ozvú sú pranierovaní, ponižovaní a podobne.. Celková starostlivosť o seniorov je na Slovensku biedna. Čo sa týka výmeny plienok, je to o tom, že ak rodina nemá peniaze na nákup plienok nad rámec predpisu povie "veď ich nechajte tak, my to platiť nebudeme". Naštatie to neplatí pre väčšinu príbuzných. Hlavne že po nich budú dediť (alebo už prepísali majetok na seba) a ešte ich oberieme aj o to málo čo im zostane z dôchodku. Zariadenia a zamestnanci nemajú možnosť dotovať skvalitnenie podmienok aj keď to veľakrát robia. Všetko je to o ľuďoch a ich postoji k seniorovi nie ako k číslu ale ako človeku.

01.11.2013 09:54 miska:
v tomto domove dochodcov bola umiestnena jedna nasa znama a starostlivost bola priam otrasna, kedze sme neboli jej zodpovedny zastupcovia ani rodinny prislusnici, tak sme ju nemohli premiestnit, ale pri pravidelnych navstevach sa jej zdravotny stav zhorsoval zo dna na den, babka tam bola umiestnena s lahkou formou schizofrenie, inac v dobrom fyzickom stave, pri navstevach sme ju nasli mokru ,obliatu, mnohokrat s modrinami na tele, zevraj im spadla ked chcela ist na WC, neskor stale utlmovanu liekmi, schudnutu, 2krat hospitalizovanu na dehydrataciu..po pol roku babka zomrela doteraz si vycitame ci sme nemohli spravit viac... podali sme navrh na presetrenie, dokonca sme tam volali aj policiu ked ju opatrovatelka okradla o peniaze snad zmena vedenia, personalu prinesie zmenu aj tomuto zariadeniu

01.11.2013 09:54 Leo:
Myslíte, že sa to zmení??? Ja sám pracujem v zariadení pre seniorov, kde je na 70 ležiacich obyvateľov 5 pracovníkov cez den a 3 pracovníci v noci. Klobúk dole nad tými ľuďmi čo sa o nich starajú. Nikto nie je dehydrovaný, nemá preležaniny (jedine keď sa vráti z "preliečenia" v nemocnici) a diéta sa dodržuje. Ja osobne po prečítaní si podmienok výberového konania neverím, že sa to zlepší. Podmienka 10 rokov praxe v sociálnych službách respektíve 10 rokov riadenia je len o tom, že sa tam zasa dostane osoba, ktorá už niekde predtým na takejto pozícii pracovala a môže, ale nemusí byť kompetentná. V tej sociálnej sfére je to riadny hnus vsetci si navzájom robia zle, hádžu polená pod nohy a sú tam stále tí istí ľudia. Ak sa tam aj niekto šikovný dostane tak buď sa im prispôsobí, alebo s nimi bojuje. Nakoniec to však väčšina vzdá. Keby venovali všetku tú energiu, ktorú venujú ohováraniu a hádzani prekážok radšej venovali klientom. Vo svojej praxi som sa stretol s rôznymi riaditeľmi a musím povedať že pár z nich bolo aj kompetentných. Párkrát som sa takýchto výberových konaní zúčasnil. Posledne jedného, kde som bol pozvaný a osobu, ktorá vyhrala som ani na výberovom konaní nevidel (možno mala súkromný termín). Neskôr som zistil, že to bol zamestnanec úradu, ktorý toto VK robil. Chce to niekoho mladšieho, skúseného s dobrou víziou. Len je to tak, že vždy pôjde proti múru (miestny úrad) a ak im nepôjde po ruke tak ho rýchlo vymenia.

01.11.2013 09:53 katka:
Je to velmi smutne ak to je pravda.

01.11.2013 09:53 exexex:
Ja som tam tiež pracovala. Je to smutné, že v dnešnej dobe si naši seniori "zaslúžia" takúto starostlivosť. S tými plienkami je to pravda. Museli sme šetriť. Najsmutnejšie bolo to, že pravá ruka pani riaditeľky, ktorá zastávala funkciu "Asistentka manažérky špecializ. činností" pani Z.Z. je vyučená predavačka. A narobila tam dosť zla. Dúfam, že v jej prípade božie mlyny budu mleť isto a vráti sa jej všetko zlé čo tam narobila a sťažovala prácu pracovníkom. Bohužial všetko robila so súhlasom riaditeľky. Ja iba dúfam, že starký sa dočkajú konečne lepšej starostlivosti. Nezaslúžia si takto dožiť.

27.10.2013 15:00 monika:
samozrejme ze nie v kazdom takom zariadeni ale pracovala som v podobnom a tam bolo dovolene len 1 pienka denne a ked som vymenila viac tak...............nezelalajte si to pocut a bolo mi to stiahnute z platu a co som si musela vypocut a preto radsej chodim opatrovat do zahranicia tam maju starky opatrovanie na vysokej urovni dufam ze neskoncim na stare kolena podobne vydrzala som tam len par mesiacou a neprajem to nikomu strava a jednanie zo strany sefky kazdy sa nabali napise projekt a dostane peniaze a prevadzkuju to ludia ktory nemaju vobec ziadem sucit zo starymi a chorymi ludmi je to vsetko biznis ................o strave ani nehovorim ........najlacnejsie ............. a sefka vzala aj veci z stolika ktorory patril pacientovy...veci ktore mu doniesli pribuzny................ co dodat ...............

27.10.2013 14:59 jano:
vsetko, co pise pan Blazko je svata pravad, (aj ja som tam pracoval ale vyhodila ma). pan Blazko zabudol dodat, ze tej totalne neschopnej riaditelky, ktorej sa nedalo vobec nic nikdy povedat, sa vsetci bali, pretoze kazdeho, kto mal nejaky napad na zlepsenie prace vyhodila na hodinu.Ludia sa menili nenormalne casto, niekto zostal len 3 hodiny, iny mesiac dva! Riaditelka nikdy nemala ziadnu schodzu so zamestanancami, akos adaju tak riadit ludia? ved mnohi z nas volakedy pracovali vo veducich funkciach a len nudza nas prinutila ist pracovat do takejto oblasti,a j ked je potrebna. Riaditelka otvorene hovorievala, ze jej sa nemoze nic stat, lebo je kamaratka s Rosovou, co potvrdzovali aj kontroly, ktore nikdy nenasli ziadne nedostaky,a si museli byt slepi alebo podplateni. Takze nie ej vobec pravda, ze Rosova ju pozna len odkedy prisla na konkurz, to je uplne smiesne. A konkurz? jednoznacny podvod, ti ktori ju " akoze" volili ani o tom nevedeli a napriek tomu, ze im to DR. Cambal povedal, vsetci poslanic to starostke poslusne odkyvali!!! pozrite si zasadnutie mest. zastupitelstva navrh, ktory predniesom Sven Sovcik- marec 2012, video je zverejnene. Pan Blazko zabudol este dodat, ze tam je mafia zamestnancov, ktora okrada starkych, kradne im plienky a aj stravu. Keby ste len videli, ake male porcie dostavali! Kradli im aj ovocie, na to s auz nedalo ani pozerat. Kazdy, kto tam prisoiel z ineho zariadenia schudol a upadol! taka je pravda! ZIta Zelenakova, je osobitna kapitola, najnovsuie ju vraj Jaskova presunula- odlozila do tepla na ZOS na Marothyho. A tam bude skodit dalej ako totalne neschopna hlupana s vyucnym listom predavacky!!! To je fakt vrchol. Za to vsetko je zodpovedna starostka Rosova, ktoru dufam nikto uz viac nezvoli. Az mi je zle, ked na to spominam. Najzaujimavejsie je, ze ak Rosova necha vo funkcii Jaskovu, tak ta neschopacka bude riadit novu riaditelku Seniorcentra, co je uplne najprisernejsi scenar!

27.10.2013 14:58 Kamila Veselá:
Raidteľka potrebuje plienky pre svoju atisticku dceru, preto musia šetriť...a aj na strave lebo aj tu nosí v v 3 obedároch domov

Nájdených 70 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7[>>>]