Krásnu nad Kysucou priznala Národná rada štatút mesta 1. septembra 2001. „Nie je jednoduché získať mestské výsady, ale zložitejšie je ich naplniť,“ priznáva Jozef Grapa, zástupca primátora a momentálne prvý muž mesta. Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Horník totiž podľahol 24. júla ťažkej chorobe. Jozef Grapa, dlhoročný mestský poslanec, navyše tvrdí: „Ak sa má mesto rozvíjať, musia tu zostať mladí. Preto robíme všetko pre to, aby sa v Krásne žilo príjemne nielen našim potomkom, ale i mladým ľuďom z okolitých obcí.“

 

Aby v Krásne bolo krásne

 TU BUDE PEŠIA ZÓNA: Priestor okolo kostola sa zmení na oddychové miesto.

Prvoradé je bývanie

Za posledný rok pribudlo v meste asi 80 bytov – posledné budú hotové v novembri. Hotová je aj štúdia individuálnej bytovej výstavby 60 domov. Mesto modernizuje základnú školu, chce rozšíriť škôlku. Do verejného osvetlenia už investovalo 66 666 eur (2 milióny Sk), teraz chystá projekt za 233 333 eur (7 miliónov Sk). Za 33 333 eur (1 milión Sk) stavia novú tribúnu. „Chceme, aby Krásno získalo mestský ráz. Veď nemáme ani poriadne námestie!“ vzdychne si Jozef Grapa. „Jedno námestíčko by malo byť pri mestskom úrade, druhé spolu s pešou zónou a lavičkami pri kostole. Obe by spájal korčuliarsky chodník,“ vysvetľuje.

 

Aby v Krásne bolo krásne

 „MÁME ČO ROBIŤ!“ Jozef Grapa je hrdý na mestský štatút, ale vie, že treba poriadne zabrať.

Výletné východisko

Z Krásna je na skok k mnohým zaujímavým kysuckým miestam. Za necelú polhodinu sa dostanete na lyžovačku do Oščadnice, k unikátnemu slovenskému orloju v Starej Bystrici či do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. „Chceme vybudovať cyklotrasu po bývalej úvraťovej železničke. Začínala by sa u nás a návštevníci by sa na bicykloch či kolieskových korčuliach dostali až do vychylovského skanzenu,“ dodáva Jozef Grapa.

 

Aby v Krásne bolo krásne

 ZA MESTOM: Hneď za bytovkami tečie Kysuca a kvitnú typické lúčne kvety.

Krásno nad Kysucou v číslach

Počet obyvateľov k 31. 12. 2008:6904 
Počet sobášov na mestskej matrike do 31. 8. 2009: 27 
Počet narodených do 30. 6. 2009: 34 
Počet zomrelých do 30. 6. 2009: 28 
Počet detí v základnej škole: 761 
Počet detí v materskej škole: 174

Z histórie Krásna nad Kysucou

Mestečko patrí k najstaršie osídleným miestam na Kysuciach, kde sa zrejme žilo už niekoľko tisícročí pred Kristom. Našiel sa tu zub mamuta z paleolitu, kamenné nástroje z eneolitu, mohyly zo slovanského obdobia. Prvá písomná zmienka o Krásne nad Kysucou je z roku 1325. Obec odjakživa tvorilo niekoľko osád, ktoré obyčajne niesli meno prvého osadníka. Ľudia sa živili najmä poľnohospodárstvom, menej drotárstvom a remeslami. Mnohí odchádzali za prácou do sveta.

Ako vznikol názov Krásno

Autor Kysuckého dejepisu Rudolf Matter tvrdí, že obec dostala pomenovanie podľa toho, že z osady Sýkorov a Macurov bol krásny výhľad na kysuckú dolinu. Archeológ Anton Petrovský- Šichman si myslí, že názov jestvoval už pred rokom 1143. Miesta, ktoré mali v názve krásno, krásna, slúžili na kultové účely či ako pohanské náboženské miesta.

Anketa medzi obyvateľmi Krásna nad Kysucou:

Čo vám chýba v meste? 

Aby v Krásne bolo krásne
Miroslav (27) a František (20): „Určite viac športovísk.“
Aby v Krásne bolo krásne
Patrik (15): „Poriadny a dobre vybavený hypermarket.“
Aby v Krásne bolo krásne
Jakub (12): „Športoviská a viac možností vyžitia vo voľnom čase.“
Aby v Krásne bolo krásne
Mária (31): „Plaváreň, rehabilitačné stredisko a detské ihriská.“
Aby v Krásne bolo krásne
Slávka (32): „Detské ihriská – malí sa nemajú kde hrať.“
Aby v Krásne bolo krásne
Aneta (7): „ Ihrisko s preliezačkami, hojdačkami a so všetkým možným podobným.“
Aby v Krásne bolo krásne
Vanesa (8): „Kúpalisko s veľkým trávnikom.“