Respondenti ankety zhodnotili vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera – až 86,7 percenta vyhlásilo, že ich sklamali. Zrejme aj preto 53 percent hlasujúcich bude voliť inú stranu ako v roku 2020. A väčšina (23,6 percenta) by dala tentoraz hlas strane Smer-SSD. Účastníci ankety povedali aj to, že zo sociálnych opatrení a vládnych balíčkov najviac uvítali valorizáciu dôchodkov, za ňu hlasovalo 58,5 percenta.

Aj preto sme sa v ankete pýtali: Ak by zvíťazila „vaša strana“, čo by mala začať riešiť ako prvé? Z odpovedí je úplne jasné, čo hlasujúcich trápi a čo by chceli, aby sa po parlamentných voľbách zmenilo.

Novozvolený parlament a vláda by mali podľa hlasujúcich v ankete urobiť poriadok v zdravotníctve.
Zdroj: tasr/Jaroslav Novák

Jednoznačne najviac odpovedajúcich považuje za najdôležitejšiu oblasť zdravotníctvo. Konkrétne 41,6 percenta hlasujúcich upozorňuje, že treba urobiť v tomto rezorte poriadok. Trápia ich najmä dlhé čakacie lehoty na operácie a vyšetrenia, zastarané vybavenie nemocníc a ambulancií, ale i nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu. Mnohé problémy sa stále prehlbujú a pretrvávajú.

Žiaľ, doplácajú na to najmä pacienti. Dokazuje to počet odvrátiteľných úmrtí do 75 rokov, ktorý je o 80 percent vyšší, než je priemer EÚ, pričom za Českou republikou zaostáva Slovensko o 30 percent. Laicky povedané, pri dobrej prevencii, včasnej a modernej liečbe by u nás mohlo zomrieť oveľa menej ľudí vo veku do 75 rokov ako teraz.

Naše zdravotníctvo zápasí s nedostatkom lekárov, sestier aj investícií. Aj v tomto prípade výrazne zaostávame za priemerom Európskej únie. Ako uvádza štúdia Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Americkej obchodnej komory a Advance Healthcare Management Institute, výdavky verejného zdravotného poistenia ako podielu na HDP v roku 2012 dosahovali 5,46 %, v roku 2020 to bolo 5,81 % HDP a na rok 2023 by to malo byť 5,7 % HDP. Priemer EÚ sa pritom pohyboval okolo 8,82 percenta HDP.

Predstavitelia politických strán v predvolebnej debate Plus JEDEN DEŇ a PLUS 7 DNÍ moderátorovi Norovi Dolinskému hovorili, že zdravotníctvo nie je v ideálnom stave, ale rozhodne nie je pred kolapsom. Zhodli sa však, že potrebuje viac financií a najmä je nutné udržať na Slovensku mladých medikov a absolventov lekárskych fakúlt, rovnako ako motivovať odborníkov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa vrátili späť.

Zdravotníctvo zápasí s nedostatkom financií na vybavenie, aj s nedostatkom lekárov a sestier.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica

Problém zdravotníctva podľa našej ankety trápi Slovákov absolútne najviac, čo je aj pochopiteľné. Ďalšie oblasti a témy podľa nich také naliehavé nie sú.

Čo Slováci považujú za naliehavé a čo už nie? Čítajte ďalej!