Družicové zábery zachytávajú po explóziách zo začiatku týždňa rozsiahle škody a niekoľko zničených ruských bojových lietadiel na leteckej základni Saky na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo od Ukrajiny v roku 2014. Informoval o tom vo štvrtok portál britskej stanice BBC.

Podľa dostupných informácií sa veľká pozornosť upiera práve na Krym. Podľa Ukrajinského lídra Zelenského sa Ruská vojna proti Ukrajine a celej slobodnej Európe začala ešte v roku 2014 Krymom a musí sa Krymom aj skončiť.

Bombardovanie tohto územia je Rusmi brané inak ako na Západe. Toto vyplýva z faktu, že Kremeľ poloostrov dávno považuje za svoju súčasť, teda je jasné, že tento čin pokladajú za útok na celú Ruskú federáciu.

Pokiaľ Rusi priznajú, že za explóziami stojí Ukrajina, mohlo by podľa všetkého dôjsť ešte k väčšej eskalácií celého priebehu vojny.

Podľa nemeckého denníka Deutsche Welle je Putinovým cieľom Krym spojiť s územím, ktoré už dobyl a vytvoriť medzi nimi dopravný uzol. Toto by zabezpečilo istotu, že by sa Rusko nemuselo stiahnuť z Donbasu.

Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022.
Zdroj: TASR/AP

Na ruskom vojenskom letisku Saky pri Novofedorivke na západe Krymu došlo v utorok 9. augusta k sérii výbuchov, pri ktorých zomrel jeden človek.

Ukrajina sa neprihlásila k zodpovednosti za ne, ale tieto nové dôkazy naznačujú, že mohlo ísť o cielený útok.

Dvanásťročný Danyk Rak drží v náručí mačku v troskách svojho zničeného domu po ostreľovaní ruskou armádou na predmestí Černihiva počas 49. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v stredu 13. apríla 2022. Danykovej matke museli po ostreľovaní amputovať nohu a utrpela zranenie brušnej dutiny. Stále čaká na lekárske ošetrenie.
Zdroj: Evgeniy Maloletka

Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs zachytávajú veľké oblasti spálenej zeme, ktorá ostala po požiaroch, ktoré vypukli.

Hlavné vzletové a pristávacie dráhy na ruskej vojenskej základni na Kryme sa zdajú neporušené, ale podľa záberov je poškodených a zničených aspoň osem lietadiel a jasne vidieť aj niekoľko kráterov.

 Väčšina kráterov je v tej časti leteckej základne, kde boli lietadlá zaparkované pod holým nebom – ďaleko od krytých hangárov.

Prečítajte si tiež: