SNS sa odvoláva na zákon o voľbách do samospráv obcí, v ktorom sa píše, že právo kandidovať majú buď nezávislí kandidáti, alebo kandidáti za jednotlivé politické strany. 

Problém podľa predsedu NRSR Andreja Danka spočíva v tom, že Team Vallo, ku ktorému sa Matúš Vallo hlásil, nie štandardnou politickou stranou ale hovorí sa o ňom ako o otvorenej občianskej platforme.

„Tieto platformy totiž nespĺňajú parametre regulárnych politických strán, ale ani nezávislých kandidátov. zistíme, kto urobil chybu,“ vysvetlil Andrej Danko. Ako ďalej dopĺňa, nevylučuje, že zriadi komisiu, ktorá sa tým bude zaoberať. Zároveň verí, že nepresné pravidlá, ktoré vyvolali po víkendových voľbách nejasnosti, budú čoskoro upravené novou úpravou zákona. Očakáva preto podnety od príslušných inštitúcií. Sám bez spoločenskej zhody nebude iniciovať žiadne konaniaĎalej dodal, že kandidovať môžu buď nezávislí kandidáti, alebo politické strany, nie občianske platformy.

Matúš Vallo sa prezentoval ako kandidát troch subjektov. Oficiálne bol kandidátom Progresívneho Slovenska a Spolu. Sám sa však hlásil ku koalícii Team Vallo, Progresívne Slovensko a Spolu.

Vallo na svoju reakciu nenechal dlho čakať. Pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, že ich kandidátne listiny schválili všetky okrskové volebné komisie aj Štátna komisia pre voľby a kontrolu politických strán.

"Od podania listín až do volieb existovala možnosť, aby ktokoľvek proti týmto listinam namietal, čo ani pán Danko neurobil a napáda ich až teraz, keď sa mu nepáči výsledok volieb v Bratislave,” dodal Vallo.

" Všetci naši kandidáti boli na kandidátnej listine koalície Progresívne Slovensko / Spolu-občianska demokracia", vysvetlil Vallo. ,,Použitie údaju Team Vallo na kandidátnej listine sme ešte v júli 2018 konzultovali s ministerstvom vnútra a z ich odpovede vyplýva, že sa jedná o údaj na kandidátnej listine, za ktorý zodpovedá sám kandidát. Tento údaj nebol údajom o straníckej príslušnosti kandidáta, ale údajom o tom, akej činnosti sa kandidát v čase kandidatúry venuje – čo bola činnosť pre Team Vallo," dodal. Zároveň podľa neho chcel šéf národniarov nájsť taký výklad zákona, ktorým by poprel demokraticky prejavenú vôľu ľudí vo voľbách.

Prečítajte si tiež: