Danko odovzdal svoju prácu v roku 2000 a o rok neskôr tak urobil na UMB advokát Daniel Pisák. Ten v piatok uviedol, že pri písaní záverečnej práce mu pomáhal istý študent. Konkrétne meno nespomenul. 
„Ani na okamih by mi však nenapadlo, že by podklady mohli byť prevzaté z nejakej inej práce. Ak by som o tom vedel alebo ak by som to čo i len tušil, takú prácu by som nikdy neodovzdal,“ povedal Pisák pre Denník N, ktorý advokátovu prácu preskúmal ešte pred jej utajením. Okrem Dankovej práce toto mala byť vôbec druhá utajená rigorózka v celej histórii univerzity.

Napriek Pisákovmu priznaniu však je aj podozrenie, že v poriadku nemusí byť aj práca predsedu parlamentu. 
Existuje totiž ešte tretia rigorózka s názvom Verejná správa a jej charakteristické črty, ktorú odovzdala právnička Emílie Shakkour v  roku 1999. Urobila tak rok pred Dankom. Okrem názvu sa obe práce zhodujú v počte strán. Táto prvá rigorózka však v septembri záhadne zmizla. Ako je to s Dankovou prácou, by mohol naznačiť aspoň posudok k Shakkourovej práci. Právnička sa však k jeho poskytnutiu ešte nevyjadrila. 

Z kauzy však zrejme vyplýva, že banskobystrická UMB udelila titul JUDr. za plagiát. Rektor univerzity Vladimír Hiadlovský to však odmieta prešetriť. Podľa neho zákon o vysokých školách „neumožňuje odobrať titul ani žiadnu formu revízie rigorózneho konania“. Samotné plagiátorstvo však považuje za veľký problém. 
Učitelia s tým však nesúhlasia a v pondelok sa celou situáciou bude zaoberať akademický senát. „Je to situácia, ktorá je pre univerzitu veľmi nepríjemná a musíme sa ňou zaoberať. Na odvolávanie rektora však nevidím žiadny dôvod,” povedal podpredseda akademického senátu UMB Miroslav Hužvár.

Celú situáciu vidí ako veľmi vážnu aj predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovasz. ,,Akékoľvek náznaky krytia plagiátorstva sú absolútne neakceptovateľné. Myslím si, že rektor by mal urobiť všetko pre to, aby sa tieto práce prešetrili,” povedal.  ,,Aby bolo jasné, že študenti, ktorí teraz študujú na univerzite, ako aj pedágovia nemajú nič spoločné s tým, čo sa na univerzite dialo pred 20 až 25 rokmi,” uzavrel Lovasz.

Mohlo by vás zaujímať: