To, čo sa dialo 21. augusta 1968, zažije človek raz za život. Aj keď ľudí vtedy pobúril nečakaný a razantný zásah spojeneckých vojsk, amatérski aj profesionálni fotografi sa chopili príležitosti. Snažili sa urobiť čo najviac záberov, ktoré by zdokumentovali búrlivé udalosti. Museli byť statoční, veď veľa riskovali: mnohým polícia zhabala negatívy a občas aj celý fotoaparát.

Odvaha za objektívom

Napriek tomu sa zachovalo množstvo záberov z pohnutého augustového dňa. V drvivej väčšine ide o klasické čiernobiele zábery na kinofilme, ktorý sa vtedy používal. V Prešove sa však nečakane objavili farebné diapozitívy, ktoré boli v roku 1968 vzácne. Znamená to, že ich autor mal špičkovú fotografickú techniku, ale aj talent, cit pre dokument a najmä odvahu. „Na tie časy to je kvalita, ktorá až zaráža,“ hovorí Prešovčan František Oľha, ktorý diapozitívy objavil. „Človeku, ktorý pozná prešovské reálie, naskakuje zo snímok husia koža. Presne vie, na ktorom mieste sa strieľalo. Invázne vojská prichádzali do Prešova najmä od Vranova nad Topľou. Na Levočskej ulici, ktorou sa chceli ďalej dostať na Poprad a Košice, im zahradil cestu pri Dome kultúry dav Prešovčanov s československou zástavou,“ objasňuje napäté historické udalosti František Oľha. „Jeden z tankov spustil výstražnú paľbu z guľometu ponad hlavy zhromaždených ľudí. Splašený strelec pritom pravdepodobne náhodou zasiahol aj vlastné cisternové vozidlo. Začalo horieť, posádka z neho však našťastie stihla vyskočiť. Tank následne začal horiacu cisternu tlačiť k davu, a tak si vynucoval prejazd,“ dodáva Prešovčan.

História skrytá v archíve

Pre Františka Oľhu je dodnes záhadou, ako sa fotografovi podarilo farebné diapozitívy vyvolať. „Ak by fotil na čiernobiely film a bol šikovný, mohol film a fotky vyvolať potajomky, sám, v čiernej komore. Diapozitívy sa však takto ľahko nedali vyvolať. Ešte v 80. rokoch boli pre ne len dve zberné miesta v celom Československu,“ objasňuje Oľha. Poslať vtedy niečo také na oficiálne zberné miesto, to bolo, ako keby ste si poslali žiadosť o výsluch na ŠtB.
Dohromady deväť diapozitívových záberov má aj inak zaujímavú históriu. V novembri 1989, počas nežnej revolúcie, ich doniesol do redakcie študentských novín Prešovská zmena neznámy pán so slovami: „Budete vedieť, čo s nimi máte robiť.“ Bohužiaľ, mýlil sa. November ’89 bol zahľadený do vlastného významu a august ’68 bol len jednou z tém, ktoré sa vtedy otvárali a prehodnocovali. Takisto vznikol problém s prenosom dát a Prešovská zmena boli navyše iba čiernobiele noviny, čím by sa hlavný efekt výnimočnosti záberov úplne vytratil.

Diapozitívy skončili v archíve Prešovskej zmeny. Po jej zrušení sa dostali prostredníctvom novinárov do Prešovských novín, ktoré v tom čase vlastnil práve mladý začínajúci podnikateľ František Oľha. „Keď sme Prešovské noviny, neskôr Korzár, odpredali terajšiemu majiteľovi, presťahoval som archív do svojej novej grafickej firmy a neskôr do tlačiarne. Ani som nevedel, že mám takéto diapozitívy. Lenže nedávno uplynula archivačná lehota a potreboval som uvoľniť nejaké priestory, rozhodol som sa preto archív zlikvidovať. Niečo mi však nedalo, tak som aspoň zhruba prešiel jednotlivé šanóny. Vtedy som znovu objavil vzácne diapozitívy,“ hovorí František Oľha.

Teraz ich plánuje ukázať všetkým Prešovčanom vo veľkom formáte na verejnej výstave pred Kostolom sv. Mikuláša v Prešove. Otvorí ju práve v deň 50. výročia ich vzniku, teda v utorok 21. augusta.
Túži už len po jedinom: nájsť fotografa, ktorý zachytil búrlivú históriu v centre Prešova. Ako hovorí: patrí mu honorár a autorský kredit. Je však skeptický. „Ak si dobre pamätám, čo mi rozprávali chlapci z Prešovskej zmeny, už v novembri 1989 to bol starší pán,“ hovorí František Oľha.

Rovnako by rád spoznal Prešovčanov, ktorí sú na záberoch, aby dopovedali, ako unikátne snímky vznikali. Tu sú väčšie šance na úspech, veď československú vlajku držia mladí chlapci.

Jedinečné zábery uvidíte tam, kde vznikli

František Oľha v deň 50. výročia okupácie Československa ukáže Prešovčanom a návštevníkom mesta vzácne zachránené diapozitívy. Pred kostolom sv. Mikuláša ich predstaví zajtra na výstave vo veľkom formáte. Veď bol to práve on, kto ich znovuobjavil pre ľudí.
Rodený Prešovčan sa vždy pohyboval okolo výroby novín a časopisov. Po maturite na SPŠ elektrotechnickej v roku 1989 začal študovať výpočtovú techniku. S bratom Jaroslavom zároveň rozbehli podnikanie vtedy v úplne novej oblasti - vo využití výpočtovej techniky pri príprave podkladov na tlač. Dnes sa pod týmto krkolomným názvom skrýva počítačová sadzba. Len pre zaujímavosť: živnostenský list Františka Oľhu má zaujímavý dátum: 17. november 1989.
S bratom postupne rozšírili podnikateľské aktivity o vydavateľskú činnosť a obnovili vydávanie Prešovských novín. V roku 2000 ich predali terajšiemu majiteľovi, s ktorým na ich základe spoločne budovali regionálne noviny Korzár. Potom sa preorientovali na reklamnú, knižnú vydavateľskú činnosť a polygrafickú výrobu. Venujú sa jej dodnes v rodinnej akciovej spoločnosti COFIN, a. s. Firma je 36-násobným držiteľom ocenenia Zlatá pečať, ktorú udeľuje Zväz polygrafie na Slovensku za inovácie a najlepšie výrobky v tejto oblasti.

Našli ste sa na tejto fotografii?

Protestujúci mladíci s československou zástavou.
Zdroj: neznámy

Protestovali 
s československou zástavou. Pomôžte odhaliť kúsok histórie, ktorý je zastretý tajomstvom! Ak viete, kto sú mladíci s československou zástavou, ktorí sa v uliciach Prešova postavili do cesty tankom, napíšte nám. Ak patríte k nim, takisto sa ozvite, sme veľmi zvedaví na váš príbeh, na to, ako ste žili v roku 1968 a aký bol vás osud v ďalších rokoch.

Píšte na mail [email protected].

Prečítajte si tiež: