Kariérny rast Vladimíra Sklenku je naozaj závideniahodný. Ešte pred desiatimi rokmi pôsobil ako osobný ochranca Štefana Harabina, a ako sa ukázalo, tento človek mu bol v živote osudný.

V roku, keď skončil služobný pomer, Sklenka vykonal rigoróznu skúšku na súkromnej Paneurópskej vysokej škole. Uplatnenie po škole našiel takmer okamžite. Stal sa z neho asistent sudcu na Najvyššom súde, ktorému v tom čase nešéfoval nikto iný ako sám Harabin. Jeho postup po jednotlivých pracovných priečkach sa však v tomto bode nekončí. Práve naopak.

Vladimír Sklenka pri Štefanovi Harabinovi expresne rástol. Až na špičku súdnictva.
Vladimír Sklenka pri Štefanovi Harabinovi expresne rástol. Až na špičku súdnictva.
Zdroj: Archív

Netrvalo dlho a prišiel ďalší veľký skok v profesionálnom živote JUDr. Sklenku. Prezident Ivan Gašparovič ho 12. júna 2014, teda tri dni pred svojím definitívnym odchodom z Grasalkovičovho paláca menoval za sudcu. Podarilo sa mu dostať na Okresný súd Bratislava I., počas ktorého zrejme vzniklo jeho prepojenie na Mariana Kočnera. S Kočnerom mal podľa informácii Denníka N intenzívne komunikovať od novembra 2017 do mája 2018, pričom vymeniť si mali až 6 000 správ.

V čase ich vzájomnej komunikácie bol tento muž podpredsedom Okresného súdu v Bratislave a bol priamo zodpovedný za obchodný úsek. Podľa dostupných informácií Kočner aj vďaka nemu vedel, čo sa dialo v obchodných sporoch, pričom získal prehľad o konkurencii a o tom, aké zmeny sa v iných firmách diali.

Sklenka bol v komunikácii taký aktívny, že Kočnerov telefón správami doslova zaplnil, na čo ho sám Kočner aj upozornil: „Skús pomalšie! Lebo ide dop..e niť komunikácie!!! - napísal Kočner 17. novembra 2017. Na Sklenkovu komunikáciu s Kočnerom však v súčasnosti azda najviac dopláca podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová. Informácie, s ktorými sa zverila v osobnom rozhovore Sklenkovi, mal totiž on posunúť Kočnerovi a práve pre nepriame posúvanie informácií ju na odstúpenie vyzýva až desať sudcov!

Vladimír Sklenka
Vladimír Sklenka
Zdroj: Štefan Puškáš

Urbancová sa podľa vlastných slov cíti podvedená, ponížená a sklamaná zároveň: „Bolí ma tá úlisnosť a to podanie, ako zneužil naše všeobecné akademické diskusie o rôznych právnych problémoch, také samozrejmé medzi sudcami. Svoju prácu si ctím. Pohŕdam úplatkármi, zlodejmi a teraz… Skutočne som nepredpokladala, že vzorný policajt s previerkou NBÚ, ktorému napriek malej praxi v sudcovskom talári dala dôveru aj Žitňanská, sa spolčí s kriminálne závadovou osobou. To, že som spomínaná v komunikácii tretích osôb, za dôvod na odstúpenie nepovažujem,” vyjadrila sa Urbancová.

S prosbou o reakciu sme poprosili aj bývalú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a jej nástupcu Gábora Gála. „Minister spravodlivosti koná tak, ako mu to umožňuje zákon. Odvolal predsedu OS BA III, za posledné obdobie pripravil v súvisiacej veci aj disciplinárny návrh na bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú - pripravil však taký návrh, ktorý nie je v kolízii s možným trestným stíhaním. Pretože, ak sú medializované komunikácie sudcov pravdivé, mali by byť stíhaní trestne (pripomíname pravidlo ne bis in idem). Minister spravodlivosti verí, že príslušné orgány činné v trestnom konaní vznesú obvinenia v prípade, že skutky sa naozaj udiali a všetci, ktorí sa ich dopustili, dostali adekvátny trest. Zároveň pripravil aj legislatívu, ktorá by v podobných prípadoch vedela efektívnejšie koordinovať proces, keďže súčasný zákon je „prikrátky“,“ povedala nám v mene ministra jeho hovorkyňa Zuzana Drobová. „Čo sa týka podpredsedníčky NS SR, ide o komunikáciu tretích osôb o nej, ak by sa ukázali iné závažnejšie skutočnosti, tak rovnako nech platí pravidlo „padni komu padni“,“ uzavrela Drobová.

S pani Luciou Žitňanskou sa nám bohužiaľ do ukončenia uzávierky nepodarilo skontaktovať. 

Mohlo by vás zaujímať: