Nasadenie polície a armády pri ochrane hraníc s Maďarskom požaduje strana Smer-SSD. Dôvodom je zhoršujúca sa situácia s nelegálnou migráciou na južnom Slovensku. Najvážnejšia je situácia v okresoch Nové Zámky a Veľký Krtíš. O situácii na južnej hranici sa prišli presvedčiť aj politici opozičného Smeru-SSD.

"Už dnes Slovenská republika eviduje približne 25 tisíc nelegálnych migrantov, ktorí cez naše územie prešli alebo sa na ňom stále zdržiavajú. Títo ľudia na Slovensko smerujú najmä z toho dôvodu, že sa im na migračnej trase od statných migrantov donieslo, že u nás dostanú úradný papier, ktorý im umožní voľne sa pohybovať po Slovensku, ako členskom štáte Európskej únie a rovnako tak aj po celom Schengenskom priestore EÚ a uľahčí sa im tak cesta do Nemecka alebo iného štátu západnej Európy. Väčšina z nelegálnych migrantov, ktorí prešli cez Slovensko tento doklad aj dostala," uviedol Robert Fico, predseda Smer-SSD.

"Tento úradný doklad vydáva polícia nelegálnym migrantom v rozpore so zákonom! Tento doklad nie je možné vydať bez cestovného alebo iného osobného dokladu akéhokoľvek cudzinca. Zákonný postup táto vláda uplatňovala pri vojenských utečencoch z Ukrajiny, kde od každého požadovali pas, vodičák alebo iný doklad totožnosti. Dnes sa polícia uspokojila s tvrdením, že všetci pochádzajú z rovnakého mesta, všetci sa narodili v rovnaký dátum a každý z nich má veľmi podobné meno. Zväčša ide o mladých mužov, ktorí tvrdia, že utekajú zo Sýrie pred vojnou, pritom svoje ženy a deti nechali vo vojnovej zóne," varuje Robert Fico.

Vláda situácia nezvládla

Za nezvládnutú vlnu migrácie viní Smer-SSD progresívnu politiku vedenej vládou prezidentky Zuzany Čaputovej za asistencie premiéra Ľudovíta Ódora, policajného prezidenta Štefana Hamrana a šéfa migračného úradu Jána Orlovského, niekdajšieho riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti na Slovensku. "Absolútne prestavili platné princípy migračnej politiky a urobila zo Slovenska vstupnú bránu pre nelegálnych migrantov na územie Európskej únie. Už dnes Slovenská republika eviduje približne 25 tisíc nelegálnych migrantov, ktorí cez naše územie prešli alebo sa na ňom stále zdržiavajú," zdôvodňuje výhrady ku vláde Robert Fico.

Migranti v meste Veľký Krtíš sú umiestnení vo výrobnej hale. Mesto tvrdí, že majú neľudské podmienky.
Zdroj: mb

Katastrofálne podmienky

Líder Smeru zároveň spochybňuje to, že všetci migranti sú vojnoví utečenci, poukazuje na to, že väčšinu z nich nemožno hodnoverne identifikovať. "Všetci sú Sýrčania, všetci sú z Aleppa, všetci sa narodili 1. januára," hovorí a odvoláva sa aj na osobné skúsenosti z Veľkého Krtíša, pričom poukázal aj na katastrofálne podmienky, v ktorých migranti existujú. "Okrem cisterny s vodou a prenosných toaliet nemajú nič, spia na zemi," upozornil predseda Smeru. Počet nelegálnych migrantov môže podľa neho na Slovensku stúpať.

Hraničnú bariéru sme darovali Litve

"Vlády pod vedením Matoviča, Hegera, Ódora, Naďa, Mikulca a Hamrana buď predali alebo darovali naše ochranné systémy, ako ploty alebo zátarasy do zahraničia a SR dnes nemá dostatočnú ochranu štátnych hraníc alebo vonkajších hraníc SR, ktoré by sme mohli poskytnúť," upozornil Robert Kaliňák bývalý minister vnútra. Slovensko darovalo Litve ešte koncom roka 2021 demontovateľnú bariéru dlhú 6,6 kilometrov, ktorá mala slúžiť na zabezpečenie vonkajšej hranice Európske únie.

Spoločné cvičenie Bariéra na hraniciach s Rakúskom v roku 2019 vyskúšali novú bariéru pre prípady ochrany našich hraníc.
Zdroj: MATEJ JANKOVIC

Okrem strany Smer-SSD vyzvali na urýchlené riešenie situácie a objektívne informovanie o nej predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora a prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, aj ďalšie politické strany. Ministerstvo vnútra i polícia oznámili, že pri riešení situácie nasadili všetky dostupné sily a prostriedky. Zároveň upozornili, že doteraz zo strany migrantov neprišlo k žiadnym narušeniam verejného poriadku. "Každé podozrenie je preverované," zdôraznili.

Obyvateľov žiadajú bezpečnostné zložky o strpenie. Pripomínajú, že ide o ľudí, ktorí utekajú pred vojnou ďalej na západ. "Na území SR zostať nechcú a zotrvávajú len na nevyhnutný čas, počas ktorého prechádzajú kontrolou v slovenských a európskych systémoch," uviedli bezpečnostné zložky. Faktom ale je, že medzi migrantami zadržala slovenská polícia dvoch teroristov. Podľa šéfa polície Hamrana ich ale vzhľadom na mimoriadnu situáciu nie je možné vyhostiť.

Dôsledná ochrana hraníc

Slovensko sa musí podľa Roberta Fica okamžite vrátiť k dôslednej ochrane svojich hraníc. "Rovnako, ako to bolo počas vlády Smeru, keď neprešiel cez územie Slovenska ani jeden nelegálny migrant, hraničné prechody boli dôsledne chránené, fungovala medzištátna spolupráca a dôsledne sa dodržiavali zákony," zdôraznil predseda strany Smer-SSD. "Ochrana občanov SR musí byť na prvom mieste, zo Slovenska sa nesmie stať štát, ktorý bude základným táborom pre vstup nelegálnych migrantov do Európy," vyhlásil rezolútne Robert Fico.