Hoax č. 1. Liberálny prezident sem navozí tisícky migrantov. Týmto nezmyslom napádali antisystémoví kandidáti svojich liberálnych oponentov a naopak, sľubovali, že v prípade víťazstva „konzervatívneho“ kandidáta sa hroziaca migrácia zastaví.

Migranti sa snažia dostať do krajín, kde im bude lepšie (Ilustračné foto).
Zdroj: Twitter / @Frontex

Miroslav Řádek
- Napriek tomu, že formálne má prezident kompetencie v rámci zahraničnej politiky, takéto rozhodnutie prezident SR urobiť nemôže. Ide o demagogické zjednodušenie situácie. Migrácia predstavuje komplikovaný a komplexný spoločenský jav a jeho riešenia v rámci Európskej únie potrebujú spoločný postup jej členských štátov. Atraktívnosť Slovenska je pre migráciu zo zahraničia jednou z najnižších medzi európskymi krajinami.

Radoslav Štefančík
- Vzhľadom na to, že okolnosti spojené s masovou migráciou utečencov nie sú schopné niektoré štáty riešiť samostatne, zapojila sa do tohto procesu Európska únia. Keďže sa však slovenský prezident nezúčastňuje na rokovaní orgánov EÚ, pretože túto kompetenciu zvykne delegovať na vládu, nemá reálne páky na ovplyvňovanie migračných procesov. Avšak aj keby túto kompetenciu na vládu nedelegoval, bol by len jedným hlasom v skupine ostatných šéfov vlád či prezidentov členských štátov EÚ. A prezidenti nezvyknú navážať migrantov do krajiny, to zvyčajne robia personálne agentúry, ktoré tým reagujú na zvýšený dopyt po lacnej pracovnej sile zo strany veľkých zamestnávateľov. Na to im však musí pripraviť podmienky vláda a odobriť parlament. Takže aj z tohto procesu je prezident napokon vylúčený.