Volebné miestnosti po celom Slovensku sa otvorili. Slováci si včera volili novú hlavu štátu.

V abecednom poradí kandidujú na prezidenta Slovenskej republiky Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.  Kandidáti Robert Mistrík a József Menyhárt medzičasom z boja o prezidentský palác odstúpili.

Prezidentské voľby sú dvojkolové. Druhé kolo sa uskutoční, ak v tom prvom ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Plánované je na 30. marca. Hlasovať môže viac ako 4,45 milióna Slovákov. Zo zahraničia sa voliť nedá, preto Slováci žijúci v cudzine, ktorí chcú hlasovať, musia prísť na Slovensko.

Vrcholiace prípravy volebných miestností.
Vrcholiace prípravy volebných miestností.
Zdroj: TASR

Rozhovor s politológom Miroslavom Řádkom k výsledkom volieb

Ďalšie informácie o prezidentských voľbách nájdete v nedeľu na webe www.pluska.sk.

Online prenos je ukončený. Ďakujeme vám za pozornosť.

1:32 Volebné centrály sa pomaly vyprázdňujú. Po tlačovke Šefčovič spolu s manželkou v hoteli Loft ešte pobudli spolu s najbližšími , pred novinárov však už nepredstúpili. Šefčovič na tlačovke pôsobil odhodlane.

1:22 Zuzana Čaputová získala v prvom kole prezidentských volieb najviac hlasov. Centrála sa pomaly vyprázdňuje.

1:08

95,05 % podiel spracovaných okrskových zápisníc
95,05 % podiel spracovaných okrskových zápisníc
Zdroj: Štatistický úrad SR

00:58 Milan Krajniak v RTVS poďakoval všetkým, čo prišli voliť a ktorí mu dali hlas. Zablahoželal Zuzane Čaputovej a Marošovi Šefčovičovi. “Budeme sa pozerať a uvidíme, čo sa bude diať v druhom kole,” podotkol s tým, že rešpektuje výsledok. Pochválil sa tým, že sa vyhýbal škriepkam a zameriaval sa na program. “Ukázali sme, že sa dá viest kampaň aj pozitívne,”povedal s tým, že ich voliči sú vyspeli ľudia a vedia sa rozhodnúť, komu dať hlas. V druhom kole pôjde voliť - len ešte nevie koho a ako. Pripustil, že možno odovzdá nevyplnený hlasovací lístok.

00:54 Béla Bugár hovorí, že Most-Híd najpravdepodobnejšie podporí Zuzanu Čaputovú. Už v najbližších hodinách chce s ňou šéf strany hovoriť.

00:41 “Ja týmto pádom končím. Klamal by som, keby som povedal, že som spokojný,” povedal František Mikloško. 

00:34 Už je sčítaných 83,78 % okrskových zápisníc. Pozrite si, priebežné výsledky :

Hlasy po sčítaní  83,78 % okrskových zápisníc
Hlasy po sčítaní 83,78 % okrskových zápisníc
Zdroj: Štatistický úrad SR

00:24 Zuzane Čaputovej prostredníctvom svojej facebookovej stránky zagratulovaj aj Andrej Kiska. "V tejto chvíli je už jasné, že môžeme všetci zablahoželať Zuzane Čaputovej k jasnému víťazstvu v prvom kole. Ukázalo sa, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zuzana Čaputová je presne tá osoba, ktorá dokáže vytiahnuť Slovensko z krízy. Neostaňme doma ani v druhom kole. Prvé kolo sme vyhrali. Slovensko je na dobrej ceste,"napísal v príspevku.

00:16  “Druhé kolo kampane bude ostré. Pán Šefčovič sa bude snažiť  získať hlasy porazených kandidátov z prvého kola zdôrazňovaním národných a kulturno-etickych tém, i keď vzhľadom na svoje ukotvenie v bruselskej elite to bude ako hovoriť k hluchým a v kresťanských témach je očividne nesvoj. Voliči pánov Harabina a Kotlebu budú zrejme druhé kolo skôr ignorovať. Príde veľa negatívnej kampane, ktorá nepôjde priamo od pána Šefčoviča, ale skôr cez tretie strany. Pani Čaputová by mala pretaviť silný výsledok z prvého kola do naratívu spájania pre zmenu, myslím, že by bolo strategicky správne, aby teraz zvážila členstvo v Progresívnom Slovensku, “hodnotí pre Plus JEDEN DEN expert na politické kampane zo spoločnosti Restartup Michal Novota.

00:02 - Podľa prieskumu pre TV Markíza by v druhom kole volieb mohla Čaputová získať 64% hlasov a Šefčovič 39%.

23:53-

Priebežné výsledky prezidentských volieb po sčítaní 50,21 % okrskových zápisníc
Priebežné výsledky prezidentských volieb po sčítaní 50,21 % okrskových zápisníc
Zdroj: Štatistický úrad SR

23:50 Výsledky po sčítaní ďalších okresov. Čaputová 39,09%, Šefčovič 18,85%, Harabin 14,58%, Kotleba 10,59%, Mikloško 5,47%, Bugár 3,99%.

23:37 Incident s volebnou urnou v obci Medzany v okrese Prešov má na svedomí obecný poslanec, ktorý sa do zastupiteľstva dostal s podporou OĽaNO. Potvrdil to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorého incident mrzí, ospravedlnil sa. "V obci Medzany nás požiadala o podporu skupina ľudí, ktorí chceli kandidovať za poslancov obecného zastupiteľstva. Kandidovali len s našou podporou a z piatich poslancov získali štyri miesta. Veľmi veľká dôvera ľudí v obci. Bohužiaľ, jeden z nich, doteraz úplne bezúhonný, sa dnes opil, ukradol urnu a hodil ju na chodník," priblížil Matovič na sociálnej sieti.

23:31 V krajoch rýchlo pribúdajú zrátané hlasy. Vo väčšine krajov už zrátali okolo 20 percent odovzdaných hlasov. Takto to vyzerá podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Počet zrátaných hlasov.
Počet zrátaných hlasov.
Zdroj: ŠÚ SR

23:28 Maroš Šefčovič je vo volebnej centrále, ale neočakáva, že by ho tam prišiel navštíviť niekto z vrcholových politikov. Zopakoval, že je nezávislý kandidát, ktorý by chcel byť nadstraníckym prezidentom všetkých Slovákov. "Preto aj túto volebnú noc chcem stráviť s rodinou a s priateľmi," vysvetlil.

23:23 Bez ohľadu na výsledok volieb ostane pocit, že sme pre dobrú vec urobili všetko, čo sme vládali. Vo svojom volebnom štábe to v poďakovaní sa spolupracovníkom povedal Milan Krajniak. "Ak bojujeme za niečo, čomu veríme, za niečo, čo pomôže tejto krajine, môžeme mať pokoj na duši," uviedol. "Ukázali sme ľuďom, že sú tu takí, ktorí sa na nich nevykašlú, aj keď sa ostatní na nich vykašlali," zdôraznil.

23:18 Televízia Markíza zverejnila výsledky odhadu volebných výsledkov, ktorý vypracovala agentúra Focus. Podľa neho by mala Zuzana Čaputová získať 42 percent, Maroš Šefčovič 17,6 percenta, Štefan Harabin 13,7 percenta a Marian Kotleba 9 percent. Na ďalšej pozícii je František Mikloško so 6,4 percentami, Milan Krajniak 4 percenta, Béla Bugár 3,8 percenta.

23:17 PRVÝ neoficiálny ODHAD! Podľa odhadu Median exitpoll by mala Zuzana Čaputová získať 42 percent hlasov, Maroš Šefčovič 16 percent, Štefan Harabin 12,5 percenta a Marian Kotleba 8 percent.

23:16 Odvolené! Moratórium sa končí, volebné miestnosti sú zavreté, komisie rátajú hlasy.

23:10 Marian Kotleba čaká takisto na výsledky volieb, nemá však volebnú centrálu.

23:06 Útek s urnou ho môže vyjsť poriadne draho! Obecný poslanec z obce Medzany Anton Vaňo, ktorý zobral z volebnej miestnosti urnu a zničil ju na ulici, môže za to dostať 5-ročný trest.

23:02 Maroš Šefčovič čaká na ukončenie hlasovania pri čapovanom pive.

23:00 Ešte 16 minút a všetky volebné miestnosti sa zavrú. A objavia sa prvé predbežé výsledky a odhady.

22:59 Do volebnej centrály k Zuzane Čaputovej už prišiel aj Robert Mistrík, ktorý odstúpil v jej prospech.

22:55 Premiér Peter Pellegrini chce v budúcnosti umožniť voliť prezidenta aj Slovákom, ktorí žijú v zahraničí. Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) takúto podporu iba víta.

22:44 Volebné miestnosti zatvárajú a začínajú spočítavať hlasy.

22:38 Eduard Chmelár volil v Galante, na výsledky čaká v bratislavskej kaviarni Štefánka. Aj on si myslí, že volebná účasť bude vysoká, ale nie rekordná.

22:30 Maroš Šefčovič prišiel do centrály v sprievode manželky. Očakáva, že vo voľbách bude veľmi vysoká účasť.

22:10 Kandidáti pomaly prichádzajú do svojich volebných centrál.

Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič vo svojej cenntrále v hoteli Loft
Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič vo svojej cenntrále v hoteli Loft
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Atmosféra vo volebnej centrále kandidátky na post prezidenta SR Zuzany Čaputovej, v bratislavskom Design Factory v čase tesne pred uzatvorením volebných miestností.
Atmosféra vo volebnej centrále kandidátky na post prezidenta SR Zuzany Čaputovej, v bratislavskom Design Factory v čase tesne pred uzatvorením volebných miestností.
Zdroj: MATEJ KALINA
Prezidentské voľby Volebný štáb Štefana Harabina
Prezidentské voľby Volebný štáb Štefana Harabina
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

22:01 Aktuality.sk informovali o tom, že Štefan Ágh mal byť prichytený, ako otvára volebnú urnu ešte pred skončením volieb.

Štefan Árgh je obvinený v miliónovej kauze falšovania zmeniek voči televízii Markíza. Počas dnešných volieb figuruje ako predseda okrskovej komisie v Petržalke. Vedúci komunikačného oddelenia v Petržalke Radovan Choleva sa k veci vyjadril, že Ágha do komisie nominovala strana Mariána Kotlebu ĽSNS. Miestny úrad na to údajne nemá žiadny vplyv. Predseda komisie sa žrebuje.

22:00 Počítanie hlasov vo Svite.

Vo Svite začali počítať hlasy
Vo Svite začali počítať hlasy
Zdroj: pet

21:28 Priebeh volieb v obvode Trnava a Hlohovec hodnotila okresná volebná komisia ako pokojný. Jej členovia vykonali viacero výjazdov do volebných okrskov, podľa predsedu Ivana Moravanského takmer všetky hlásili vyššiu účasť ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách.

"Riešili sme dva podnety, oba v Trnave," uviedol Moravanský pre TASR. V prvom prípade išlo o zámenu pri zápise otca a syna, ktorí mali totožné krstné meno i priezvisko. V druhom prípade sa voľby domáhal muž, ktorého mala volebná komisia už zaevidovaného ako absolventa volebného aktu. Muž ale podľa Moravanského tvrdil, že on voliť nebol a že podpis pri jeho mene nie je jeho. "Okrsková volebná komisia privolala členov okresnej komisie. My sme mu po preskúmaní okolností neumožnili opäť voliť,"povedal Moravanský. Muž s verdiktom komisie spokojný nebol a mal vyhlásiť, že sa obráti na súd. 

21:17 Volieb sa zúčastnil aj predseda SMERU-SD Robert Fico. "Ešte ste neboli voliť? Ja už áno. A komu odovzdáte svoj hlas? Ja podporujem silného kandidáta pre silné Slovensko, ktorý bude odborne a hrdo reprezentovať našu krajinu,"napísal na svoj Facebook.

Fico vyzýva občanov voliť.
Fico vyzýva občanov voliť.
Zdroj: FB Robert Fico

20:46 Moratórium sa predlžuje do 23:16. Štatistický úrad začne zverejňovať výsledky 1. kola prezidentských volieb až po jeho skončení. Dôvodom je predĺženie hlasovania v dvoch volebných okrskoch, konkrétne vo volebnom okrsku v Malackách a v Medzanoch (okres Prešov).

20:25 V obci Medzany v okrese Prešov bola hodinu a 16 minút zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou. Volebná miestnosť je už podľa Silvie Keratovej z tlačového odboru ministerstva vnútra otvorená. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto. 

19:48  Volebné moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie. "Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium," uviedol Bárány. V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie.

19:27 V Medzanoch pri Prešove vpálil opitý muž do volebnej miestnosti, schmatol urnu, vybehol s ňou von a skryl sa v kríkoch. "Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,"uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša. Voľby o 18:50 prerušili, prípad rieši polícia. 

V Medzanoch museli prerušiť voľby kvôli opitému mužovi, ktorý ukradol urnu s hlasmi.
V Medzanoch museli prerušiť voľby kvôli opitému mužovi, ktorý ukradol urnu s hlasmi.
Zdroj: tim

19:07 Doterajší priebeh volieb je pokojný, štátna volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Najzávažnejší podnet sa podľa neho týka celoštátneho denníka. Podnetov je podľa šéfa komisie menej ako v minulosti. "Pokiaľ sa pamätám na komunálne voľby, tak to číslo bolo pomaly o jednu nulu vyššie," priblížil s tým, že občania tiež využívajú infolinku určenú na oboznamovanie voličov.

18:43 Prvé kolo prezidentských volieb sa v sobotu koná i v obci Trstená na Ostrove v Dunajskostredskom okrese s jedným zriadeným volebným okrskom. Voľby sú zatiaľ pokojné a s nižšou účasťou. Informoval o tom predseda miestnej volebnej komisie Richard Földes. Dôvodom môže byť aj to, že voliči chodia často až vo večerných hodinách. Štyria voliči hlasovali na voličský preukaz a jeden volič odvolil na cestovný pas, ktorý je prípustný ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta, ale iba pre oprávnených voličov, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt.

18:11 Slovensko by mohlo mať prezidenta, ktorého by mu opäť závideli aj v Čechách, praje si Slovenka Eva žijúca v Prahe. Do Bratislavy pricestovala tento víkend najmä pre prezidentské voľby. Pobyt v hlavnom meste zároveň spojila so stretnutím s rodinou a priateľmi, ktorých roky nevidela."Bola by som veľmi rada, keby sme mali niekoho, koho nám budú Česi opäť závidieť. Bývam v Prahe, a teraz, keď máme Andreja Kisku, tak nám ho fakt závidia. A je to veľmi príjemný pocit,"uviedla pre TASR pani Eva. Podľa nej by mal mať vystupovanie na úrovni a mal by tiež dodržiavať minimálne základné pravidlá slušného správania.

17:38  Voliči v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota majú záujem o prezidentské voľby a k urnám prichádzajú postupne už od rána. Vyšší záujem z ich strany však bol o posledné komunálne voľby. Zhodli sa na tom členovia okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 3. „V našom volebnom okrsku máme zapísaných celkovo 806 voličov. Dá sa povedať, že od rána chodí voliť dosť ľudí,“ povedala TASR predsedníčka komisie Marta Demeová. Ako dodali viacerí členovia komisie, napriek záujmu voličov o prezidentské voľby je v porovnaní s poslednými komunálnymi voľbami, ktoré sa konali v novembri 2018, tentoraz účasť nižšia.

17:03 V Liptovských Kľačanoch používajú pri voľbách netradičný prvok. Prvovoličov odmeňujú pohárikom ostrého. Všetko prebieha mimo volebnej miestnosti a mimo dohľadu členov komisie. “Je to u nás tradícia. Po dosiahntí prahu dospelosti získavujú prvovoliči aj právo narábania s alkoholom. Samozrejme, ponúkneme ich s rozumom a za prítomnosti rodičov,”vysvetlil nám starosta obce na Liptove Ján Hollý.

16:48 Extrémne nízka účasť sprevádza zatiaľ prezidentské voľby na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch miestnych volebných okrskoch je zapísaných zhruba 4340 oprávnených voličov. Volebné miestnosti sú už od rána okrem členov okrskových komisií väčšinu prázdne a voliči sa objavujú len sporadicky. "Priebeh volieb je pokojný, bez problémov, žiadosti o voľbu do prenosnej schránky sme nemali, účasť je veľmi slabá,"zhodnotila pre TASR predsedníčka okrskovej komisie č. 2 Monika Čekanová.

Voľby prezidenta na košickom Luníku IX voličov nelákajú.
Voľby prezidenta na košickom Luníku IX voličov nelákajú.
Zdroj: TASR

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII.

Nezáujem o prezidentské, ale aj iné voľby na Luníku IX vychádza podľa neho z toho, že miestni Rómovia už neveria, že sa ich zlá situácia zmení. "My 'Romáci' rozmýšľame, či prídeme voliť, či to má nejaký význam, ale ja si myslím, že asi nie, lebo vždy, aj keď budeme voliť, to je jedno koho, vždy budeme len odtláčaní. V prvom rade treba dať 'Romákom' šancu, a keď ju budú mať, tak potom prídu aj voliť," konštatoval 28-ročný Viliam Ficu. Pred piatimi rokmi bola v prvom kole prezidentských volieb na Luníku IX rekordne nízka, len 1,5-percentná účasť. 

16:29 Pokiaľ sa občan pri upravovaní hlasovacieho lístka pomýli, má tento lístok odovzdať a okamžite mu bude vydaný nový hlasovací lístok. Informuje o tom predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. "Tento lístok odovzdá, čiže nemôže vzniknúť situácia, že bude mať dva. A potom je mu vydaný náhradný lístok,"vysvetlil Bárány. Nesprávne upravený hlasovací lístok musí občan odložiť do zapečatenej schránky, ktorá je na to určená. Ministerstvo vnútra tiež informuje, že v opačnom prípade sa dopustí priestupku a dostane pokutu 33 eur.

16:16 Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová je v očakávaní a nechá sa prekvapiť, ako dopadne prvé kolo volieb hlavy štátu. Vyhlásila to po tom, čo v Pezinku odvolila spolu so svojimi dcérami a partnerom. "Tie posledné predvolebné prieskumy verejnej mienky boli už pomerne dávno. Nemám aktuálne čísla ani z našich interných prieskumov, takže som veľmi zvedavá, aký bude napokon výsledok," povedala. 

Verí, že za posledné týždne nenastal zásadný prelom aj pre silnú antikampaň. "Ja sa nechám prekvapiť," podotkla s tým, že je zvedavá, ako uspeje aj v meste Pezinok, kde býva. Priznáva totiž, že tu má vyššiu mieru poznateľnosti ako v iných mestách na Slovensku. "Viem však, že aj iní kandidáti majú v tomto meste svojich fanúšikov. Som zvedavá, ako sa mi podarilo Pezinok osloviť," uviedla. Ako tvrdí, bude plne rešpektovať, ako sa voliči rozhodnú.

Zuzana Čaputová odvolila v sprievode svojich dcér a partnera vo volebnom okrsku č. 8 v Pezinku.
Zuzana Čaputová odvolila v sprievode svojich dcér a partnera vo volebnom okrsku č. 8 v Pezinku.
Zdroj: MATEJ KALINA

16:01 Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Myslí si to predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Robenie si tzv. selfie fotografií však podľa neho nie je zakázané. "Pokiaľ sa odfotím, že som vo volebnej miestnosti, no dobre. Ale pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať, na to sú aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu, dôkazom o tom, ako volil," upozornil s tým, že v minulosti boli za takéto konanie ukladané aj pokuty.

15:36 V bratislavskom väzení — v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a v Ústave na výkon väzby (ÚVV) — v sobotňajších prezidentských voľbách väzni krátko pred 14.00 h už odvolili. Z celového počtu 210 obvinených väzňov malo volebné právo 192. Právo voliť využilo len 17 obvinených. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž. Na druhej strane, z celkového počtu 449 odsúdených malo volebné právo 444 väzňov. Z nich k volebnej urne pristúpilo a volebné právo teda využilo 91 odsúdených. Voľby v bratislavskom väzení prebehli bezproblémovo a bez nedostatkov.

15:08 Premiérovi sa nepáči veľký počet kandidátov: Presne osem minút po 15. hodine odvolil v Banskej Bystrici aj premiér Peter Pellegrini. Prišiel v sprievode ochranky vo veľmi dobrej nálade. „Mám veľké očakávania a nebudem sa vedieť v noci dočkať výsledku, pretože pre mňa je dôležitá jedna vec. Veľmi si želám, aby sa volieb zúčastnilo čo najviac ľudí. Pevne verím, že si dobre vyberú a ak nebudeme mať víťaza hneď v prvom kole, že vyberú dvoch zodpovedných kandidátov, ktorí sa potom pobijú o dva týždne o prezidentský palác,“ povedal krátko po odvolení Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini vhodil svoj hlasovací lístok do urny v Banskej Bystrici.
Premiér Peter Pellegrini vhodil svoj hlasovací lístok do urny v Banskej Bystrici.
Zdroj: pem

Neodpustil si poznámku na kandidátov. „Mňa vyrušil veľký počet kandidátov, pretože to dáva signál, ako keby si mnohí ľudia mysleli, že môžu byť prezidentmi. Nesvedčí to o rešpekte pred funkciou prezidenta. Pravdepodobne dnes nebude známy víťaz, aj keď všetko je možné,“povedal premiér. „Myslím si, že každé voľby kde sa dosiahne vysoké percento svedčia o vyspelosti Slovenska,“doplnil. „Je divné, že nemôžu voliť Slováci, ktorí sú v zahraničí. Pri rôznych typoch volieb máme rôzne systémy a ja si myslím, naše ambasády by vedeli po svete zabezpečiť, aby sa aj tam volilo. Mali by sme tú logiku zjednotiť,“ dodal Peter Pellegrini.

15:05  Prezidentské voľby sa dnes konali aj v nefunkčnej obci v poľsko-slovenskom pohraničí v obci Ondavka (okres Bardejov). Obec prišla v minulosti o všetok svoj majetok, exekútor im vzal aj všetko, zablokoval aj pozemky na cintoríne a dokonca ak chcú pochovávať, musia od neho pýtať súhlas. V exekúcii prišli aj o budovu obecného úradu, preto museli volebnú miestnosť zriadiť v   rodinnom dome bývalého starostu Andreja Marcišina (82). “Už máme 50-percentnú účasť. Podvečer prídu další zo 16 obyvateľov obce. Volili aj na voličský preukaz, takze možno budeme mať aj 150-percentnú účasť,”zasmial sa exstarosta, ktorý je členom volebnej komisie. Obec je bez samosprávy, niekto nechce byť starostom ani poslancom a teda obyvatelia obce nemajú komu platiť dane.

Voľby v obci Ondavka.
Voľby v obci Ondavka.
Zdroj: tim

 14:46 Aktualizácia ohľadom smrti predsedu volebnej komisie obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota: Podľa slov hovorkyne Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby Aleny Krčovej predsedovi komisie pomáhali aj zdravotníci. „Môžem potvrdiť, že sme vyslali záchranárov k mužovi, ktorý podľa výzvy na tiesňovú linku 155 nereagoval a nedýchal. Ešte pred príchodom záchranárov sa ho snažili oživiť laici. Záchranári následne pokračovali v resuscitácii, žiaľ, bezúspešne,“povedala Krčová s tým, že lekár musel skonštatovať smrť.

14:32 Možnosť voliť prezidenta SR v sobotňajších voľbách priamo v nemocnici využilo 15 ľudí, ktorí sú hospitalizovaní alebo pracujú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Hlasovať mohli v čase od 10. do 12. h. Jedenásti prišli do miestnosti, kde ich čakali dvaja členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou a miestom na úpravu hlasovacích lístkov. Za štyrmi išli členovia komisie po 12. hodine priamo na oddelenia k ich lôžkam. Všetci mali voličské preukazy.

Voličský preukaz si vybavil aj Andrej Dubovský od Žiliny, ktorého synček Andrejko leží v blízkej detskej nemocnici. Možnosť voliť priamo v priestoroch Rooseveltovej nemocnice uvítal. Pre istotu si vybavil preukaz aj pre druhé kolo. "Považujem za dôležité najmä v dnešnej dobe prísť voliť hlavu štátu. Neviem, či očakávam, že sa niečo zmení, hlavne chcem, aby sa niečo nezhoršilo. Zastaviť to, čo by mohlo byť ešte horšie. Ak niečo bude lepšie, tak to bude iba plus," konštatoval otec malého pacienta.

14:04 Študent Masarykovej univerzity v Brne Milan sa domov, do Považskej Bystrice, vracia len asi tri- až štyrikrát za rok. V tomto roku sa jeho návštevy zintenzívnia. Dôvodom sú prezidentské voľby. „Je absurdné, že Slováci nemôžu voliť prezidenta zo zahraničia. V 21. storočí, v čase vyspelých informačných technológií, je to nepochopiteľné,“ povedal pre TASR 25-ročný študent. Účasť vo voľbách je pre neho samozrejmosťou, od dovŕšenia 18 rokov vynechal volebný akt iba raz. Ako dodal, nie je mu ľahostajné, akým smerom sa bude Slovensko v budúcnosti uberať a podobný názor majú podľa neho tisícky slovenských študentov nielen v Brne, ale aj v ostatných štátoch Európskej únie. 

13:49 V Malom Šariši pri Prešove odovzdala svoj hlas v prezidentských voľbách aj babka Žofia Mižňáková (103), ktorá sa narodila v roku 1916, zažila dve svetové vojny, pamätá ešte prezidenta Masaryka. “Zdravie mi stále slúži,”smiala sa. Prežila aj štyri zo svojich piatich detí. Dnes sa o ňu stará jej dcéra Gabriela Nociarová (71).

V dnešných prezidentských voľbách dala svojmu favoritovi hlas aj 103-ročná pani Žofia.
V dnešných prezidentských voľbách dala svojmu favoritovi hlas aj 103-ročná pani Žofia.
Zdroj: tim

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE V GÁLERII.

13:26 V trebišovskej rómskej osade prišlo v sobotu dopoludnia k volebným urnám len málo voličov. Pre TASR to uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Tatiana Chačlarian. „Priebeh volieb je slabší, dúfame, že poobede sa to trochu zlepší. Zatiaľ prišli staršie ročníky,“spresnila. Doplnila, že voľby sú v treťom okrsku pokojné a bez problémov. V trebišovskej osade sú dva volebné okrsky, oprávnených voličov je do 2000. 

13:01 Vo Vysokých Tatrách sa počas volieb často stretávajú s množstvom voličov, ktorí do jednotlivých miestností zavítajú s voličským preukazom. Inak tomu nebolo ani počas sobotňajších prezidentských volieb v Tatranskej Lomnici, kde chodili návštevníci voliť už od rána. Pre TASR to potvrdil predseda volebného okrsku číslo 5 Róbert Jurečka.

Voliť prišli okrem miestnych jednak lyžiari, ale aj turisti, či občania, ktorí do Tatier zavítali na wellness pobyt. „Tým, že sme v Tatrách, a že tu máme to lyžiarske stredisko, tak je to každoročne štandard, že ľudia využívajú voličské preukazy. Sme na to pripravení, keďže sa to opakuje a voličských lístkov máme dosť,“ubezpečil Jurečka s tým, že zvyčajne tvoria voliči s preukazmi zhruba tretinu zo všetkých voličov. Dodal, že v Tatranskej Lomnici je oprávnených voliť zhruba 1100 obyvateľov. „Máme tu však voličov z celej krajiny, od Partizánskeho až po Prešov. Chodia už od rána, dá sa povedať, že ich bolo už niekoľko desiatok,“ doplnil predseda volebnej komisie. Podľa neho zvyknú s voličskými preukazmi chodiť hneď zrána, prípadne popoludní, keď sa zavrie lyžiarske stredisko.

12:47 Krátko pred popoludním prišla odvoliť najstaršia obyvateľka obce Podlužany neďaleko Bánoviec nad Bebravou, Anna Repová, ktorá sa v tento dožíva sto rokov. Priznala sa, že nevynechala zatiaľ voľbu žiadneho prezidenta a pamätá si aj "tatíčka Masaryka".  Podľa jej slov bol najobľúbenejší "ten komunista", ktorého meno ale zabudla.

Na Obecnom úrade jej po voľbe pripravili aj malé prekvapenie. Udelili jej čestnú plaketu a usporiadali malú oslavu. Ako oslávenkyňa priznala, viac ako na voľby sa tešila na oslavu. V mladosti nevynechala žiadnu oslavu, rada tancovala a pracovala až do svojich osemdesiatych rokov.

Krátko pred popoludním prišla odvoliť najstaršia obyvateľka obce Podlužany neďaleko Bánoviec
Krátko pred popoludním prišla odvoliť najstaršia obyvateľka obce Podlužany neďaleko Bánoviec
Zdroj: mm


12:39
Martin Miklušák (22) z Haliče pri Lučenci prišiel voliť až z hlavného mesta Českej republiky Prahy. "Študujem tam na
vysokej škole letectvo a budem robiť pilota na medzinárodných linkách. Prezidenta republiky som volil prvýkrát v živote. Volil som rozumom a verím svojmu favoritovi. S otcom a mamou pripravujeme pre volebnú komisiu na celý deň aj stravu,"
povedal Martin.

"Na raňajky mali párky, na obed zeleninová polievka s mrvenicou, prírodné kuracie prsia s ryžou a na večeru im pripravíme rezne s pečenými zemiakmi, takže komisia v Haliči určite hladovať nebude,"povedal Martinov otec Miroslav.

Budúci pilot odvolil prvýkrát a doniesol komisii stravu ( na fotke jeho otec)
Budúci pilot odvolil prvýkrát a doniesol komisii stravu ( na fotke jeho otec)
Zdroj: pem

12:32 Na bratislavskom Gymnáziu Metodova v sobotu odvolil aj Štefan Harabin. 

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin s manželkou Gabrielou Harabinovou.
Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin s manželkou Gabrielou Harabinovou.
Zdroj: TASR

12:14 Zo sedemčlennej okrskovej volebnej komisie sú traja z jednej rodiny. Mama Janka (47), otec František (52) a syn Igor (21) sediav komisii v Brežanoch (okres Prešov), no každý za inú politickú stranu.  “Aj doma to tak vyzerá, že každý má svoj názor,”smeje sa Janka a dodáva, že každý si stojí za svojim. “Študujem právo na Karlovej univerzite v Prahe. Mal som skúšku z ústavného práva. Chcel som si vyskúšať, ako to funguje v praxi,” dopĺňa Igor.

V jednej komisii celá rodina
V jednej komisii celá rodina
Zdroj: tim

12:10 Nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť by aj v domácich otázkach. Vyhlásil to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý novú hlavu štátu volil spolu s manželkou v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Gašparovič tvrdí, že Slovensko bude v tomto období potrebovať veľmi skúseného prezidenta v oblasti zahraničnej politiky. Očakáva totiž, že v rámci fungovania Európskej únie dôjde k zmenám. "Ak by došlo k tomu, čo predpokladajú ekonómovia, žeby sa malo zhoršovať prostredie výrobné a zamestnanecké, tak tu bude veľká úloha pre prezidenta. Najmä zjednotiť predstaviteľov vlády a dokázať s nimi komunikovať," skonštatoval.

11:46  Podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši volil v MČ Barca kde býva. Prišiel v dobrej nálade spolu s manželkou Máriou. O tom koho bude voliť mal jasné od prvého momentu. „Hlas som dal kandidátovi, ktorý je silným nielen u nás doma, ale je uznávaný aj mimo našu krajinu. Dôležité pre mňa ako občana je aj to, že ak by vyhral, je pripravený hneď na druhý deň rokovať s hlavami krajín, ktoré sú najväčšie a najsilnejšie či už ekonomicky alebo politicky. Predpokladám, že prezidentské voľby budú pokračovať druhým kolok, v ktorom sa budú miešať karty. Uvidíme!“Vicepremiér sa chystá dnešný deň tráviť vo fitku a neskôr s rodinou v prírode. Večer bude sledovať výsledky volieb.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši
Zdroj: dp

Primátor Košíc Jaroslav Polaček prišiel v sprievode svojej matky. Volil v v ZŠ Hroncova. Nechcel prezradiť meno kandidáta. „ Vidím v ňom osobnosť, ktorá má podobné prvky v konaní, rozhodovaní a zmýšľaní ako ja. Verím, v jeho víťazstvo, hoci si myslím, že v prvom kole sa nerozhodne.“Polaček napriek víkendu ma nabitý pracovný program. Teší sa však, že pôjde skôr spať a volebné výsledky si pozrie až ráno.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček
Primátor Košíc Jaroslav Polaček
Zdroj: dp


Predsedu KSK Rastislava Trnku sprevádzala manželka Patrícia. Tá však nevolila, keďže podľa trvalého bydliska náleží do inej košickej mestskej časti. Volil som kandidáta, ktorý má jasný rebríček morálnych hodnôt a tým aj predpoklady pre funkciu prezidenta. Očakávam však, že rozhodne sa až v druhom kole volieb!“ Trnka priznal, že po dlhom čase bude tráviť dnešný deň bude len súkromnými záležitosťami.

Predseda KSK Rastislav Trnka
Predseda KSK Rastislav Trnka
Zdroj: dp


11:21
Vo Veľkom Šariši prišli miestni členovia folklórnej skupiny Šarišske gavaľire voliť v krojoch. Pred samotným hlasovaním si zaspievali, speváčka skupiny aj povykrúcala v tanci primátora Viliama Kalla.


11:01
Odvolil aj Maroš Šefčovič a Béla Bugár.

Na snímke prvé kolo prezidentských volieb na základnej škole Alexandra Dubčeka na Dlhých dieloch, kde volil aj prezidentský kandidát Maroš Šefčovič.
Na snímke prvé kolo prezidentských volieb na základnej škole Alexandra Dubčeka na Dlhých dieloch, kde volil aj prezidentský kandidát Maroš Šefčovič.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Na snímke - Béla Bugár v dobrej nálade s manželkou a so svojou svokrou volili prezidenta Šamoríne.
Na snímke - Béla Bugár v dobrej nálade s manželkou a so svojou svokrou volili prezidenta Šamoríne.
Zdroj: Tibor Somogyi

VIAC FOTOGAFIÍ NÁJDETE V GALÉRII.

10:46  V zariadení pre seniorov v Moravanoch nad Váhom pri Piešťanoch dnes volila viac ako polovica obyvateľov. Pre 20 z 38 ubytovaných starších voličov požiadal riaditeľ Martin Cifra okrskovú komisiu priniesť prenosnú volebnú urnu. Nie je to výnimkou, záujem o účasť na voľbách mávajú v tomto domove aj pri ostatných hlasovaniach.

Členovia komisie navštevovali, ako uviedol Cifra pre TASR, seniorov v ich izbách. Priemerný vek voličov bol 82 rokov, najstaršou bola 98-ročná pani Mária. "Máme aktívnych klientov, naši seniori sa o dianie naozaj stále zaujímajú. Živo debatovali po televíznych diskusiách, aj ja som im vysvetľoval kompetencie prezidenta,"povedal Cifra.

Na snímke prenosná volebná schránka, ktorú do Zariadenia pre seniorov v obci Moravany nad Váhom v okrese Piešťany
Na snímke prenosná volebná schránka, ktorú do Zariadenia pre seniorov v obci Moravany nad Váhom v okrese Piešťany
Zdroj: TASR

10:39 Približne päť minút po desiatej hodine prišiel k volebnej miestnosti v Poprade Andrej Kiska. Sprevádzala ho aj manželka Martina.

“Chcel by som všetkých poprosiť, aby prišli voliť už dnes, aby sa nespoliehali na hlasy v druhom kole,” povedal prezident pred novinármi. 

Kiska už odvolil
Kiska už odvolil
Zdroj: rin
Anketa
Boli ste už voliť?
  • 70%
  • 11%
  • 19%

10:15  V sobotňajších prezidentských voľbách bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby a napokon do väzenskej nemocnice v Trenčíne postupne členovia jednotlivých volebných komisií prinášajú volebné urny.

Na rozdiel od iných typov volieb - komunálnych či volieb do europarlamentu - sa v prezidentských voľbách očakáva vyššia účasť. Súvisí to s očakávaním udelenia prezidentskej amnestie. V posledných prezidentských voľbách v roku 2014 bola v prvom kole voľby prezidenta 29,39-percentná účasť a v druhom kole až 32,42-percentná účasť väznených osôb.

Podľa informácií denníka SME  odsúdení volia v Želiezovciach do prenosnej schránky. „Voliť prezidenta môžu všetci odsúdení, rovnako tiež do Európskeho parlamentu,“informovala Agnes Kováčová, vedúca odboru všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu Levice, pre denník SME.

10:08 Na väčšine územia Slovenska je zamračené počasie s prehánkami ale ani to neodrádza Slovákov od toho, aby si zvolili nového prezidenta.

Počasie sobota
Počasie sobota
Zdroj: SHMÚ

10:01 Predseda parlamentu Andrej Danko už odvolil v mieste svojho bydliska a vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť, informoval Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

9:51 V meste Malacky sa vo volebnom okrsku 4 na Základnej umeleckej škole na Záhoráckej ulici začali prezidentské voľby o 7.35 h, teda o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie okrskovej volebnej komisie.


9:43
Voliť dnes bude aj Andrej Kiska. Prezident odovzdá svoj hlas vo svojom bydlisku v Poprade. Jeho prichod sa očakáva okolo desiatej hodiny. 

9:00  V obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota zomrel pred otvorením volebnej miestnosti predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie. TASR o tom informovala starostka Marta Martinovicsová. Bohužiaľ, okolo 6.30 h došlo k takejto tragickej udalosti. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu,“uviedla Martinovicsová, podľa ktorej tak nebolo potrebné volebnú miestnosť meniť a voľby sa konajú bez prerušenia.


8.58
Voľby v podtatranskej obci Lendak

Na snímke člen okrskovej volebnej komisie odovzdáva hlasovací lístok voličke v kroji počas 1. kola volieb prezidentských volieb v podtatranskej obci Lendak
Na snímke člen okrskovej volebnej komisie odovzdáva hlasovací lístok voličke v kroji počas 1. kola volieb prezidentských volieb v podtatranskej obci Lendak
Zdroj: TASR


8:45
V obci Lúčka v okrese Sabinov sa začalo voliť o hodinu skôr. Otvorenie volebných miestností o 6.00 h v tejto obci potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Hlasovať sa dá do 22.00 h.

8:19 Rozhodovať o voľbe prezidenta SR začali hneď po otvorení volebných miestností o 7.00 h aj obyvatelia bratislavskej Dúbravky. Viacero z nich hlasovalo v prvých minútach vo volebných miestnostiach štyroch okrskov, ktoré sa nachádzajú v Základnej škole (ZŠ) Pri kríži.

8:11 Voliť prezidenta SR priamo v nemocnici budú môcť aj pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB). Podmienkou účasti vo voľbách je hlasovací preukaz, ktorý si môžu občania vybaviť v mieste svojho trvalého bydliska, alebo trvalý pobyt na území okrsku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa UNB Eva Kliská.

"Na voľby prezidenta SR 2019 je pripravená aj naša nemocnica. V tento deň bude pacientom umožnené voliť priamo do prenosnej volebnej urny. V prípade záujmu voliť je potrebné informovať personál oddelenia či kliniky, ktorý má kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich o tomto upovedomiť," spresnila.

8:02
Ak v prvom kole volieb ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude druhé kolo 30. marca. 

Prvé kolo prezidentských volieb
Prvé kolo prezidentských volieb
Zdroj: TASR


7:35
Prečítajte si 7 krokov, ako dnes voliť.

7:03 Prvé krúžkovanie hlavy štátu vo Svite okres Poprad.

Voľby v meste Svit
Voľby v meste Svit
Zdroj: pet

7:00 Volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili, Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Hlasovacie miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h v 5940 okrskoch. 

6:58 Prípravy volebných miestností po celom Slovensku vrcholia. Volebné miestnosti sa otváraju až o siedmej ale napriek tomu si niektorí voliči privstali a čakajú.

w^~)

Prečítajte si tiež:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zúčastníte sa prezidentských volieb? Napíšte nám do diskusie!