Za čo hrozia obrovské pokuty? Podľa zákona nie je povolené vysielanie politickej reklamy a nemôžu sa posielať peniaze na transparentné účty kandidátov. Moratórium platí až do skončenia hlasovania a počas neho je zakázané robiť čokoľvek v prospech alebo neprospech kandidátov. Nesmie sa vysielať v televízii či v rozhlase, napríklad prezidentské debaty, písať a publikovať články s menami kandidátov a lepiť nové billboardy (už umiestené môžu zostať). Obmedzená je aj kampaň na internete.

Robert Fico a jeho volebný plagát upravený ľudovou tvorivosťou
Robert Fico a jeho volebný plagát upravený ľudovou tvorivosťou
Zdroj: Julius Dubravay

Pokuty za porušenie moratória dáva štátna volebná komisia od 5000 do 50-tisíc eur. Za porušenie pravidiel financovania kampane dáva pokuty ministerstvo vnútra. Sankcie myslia aj na jednotlivých kandidátov, aj pre tretie strany. Ministerstvo kultúry môže dať pokutu vydavateľom tlače a agentúram.

Na bilborde prezidentský kandidát Andrej Kiska v Bratislave, 3. februára 2014. Na post prezidenta SR kandiduje 14 kandidátov. Prvé kolo voľby sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca 2014. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. FOTO TASR -  Martin Turanovič
Na bilborde prezidentský kandidát Andrej Kiska v Bratislave, 3. februára 2014. Na post prezidenta SR kandiduje 14 kandidátov. Prvé kolo voľby sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca 2014. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. FOTO TASR - Martin Turanovič
Zdroj: Martin Turanovič

Dva týždne pred prvým kolom je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov, čiže od 2. marca od polnoci do skončenia hlasovania.

Prvé kolo bude v sobotu 16. marca od 7:00 do 22:00. O hlasy 4,45 milióna voličov sa momentálne uchádza 13 kandidátov. Ak najlepší z nich nezíska nadpolovičnú väčšinu volebných lístkov, pripadne druhé kolo na 30. marca.

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: TV JOJ

V prípade druhého kola sa výsledky prieskumov nesmú zverejňovať sedem dní pred druhým kolom prezidentských volieb, čiže od polnoci 23. marca. Kampaň pred finále o kreslo hlavy štátu sa začína vyhlásením výsledkov prvého kola Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán a končí sa dva dni pred kolom druhým, teda 27. marca 23:59.