Kandidát na prezidenta Štefan Harabin zverejnil blog, v ktorom spochybnil titul JUDr. Maroša Šefčoviča. Zdôvodňuje to tým, že v roku 1990, resp. 1994 získal Šefčovič na Právnickej fakulte UK v Bratislave titul JUDr., no podľa vtedy účinného zákona o vysokých školách vraj bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990. "Šefčovič však údajne dostal záverečné vysvedčenie až 13. júna 1990. Nový zákon o vysokých školách nadobudol účinnosť od 1. júla 1990. Ten už dovoľoval iba priznanie titulu Mgr.," napísal Harabin. "Ja to zatiaľ nevidím inak, len tak, že získal titul JUDr. neoprávnene alebo ho neoprávnene uvádza od 1994," uviedol.

Štefan Harabin.
Zdroj: TASR

Maroš Šefčovič na tieto obvinenia zareagoval hneď v úvode nedeľnej politickej debaty. Svojmu protikandidátovi Harabinovi priniesol záverečný účet Európskej komisie spolu so svojimi prefotenými diplomami. Zároveň vyhlásil, že kópiu diplomu zverejní aj na sociálnej sieti pre verejnosť.

Na celú situáciu sa rozhodol zareagovať aj samotný dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave docent JUDr. Eduard Burda, PhD. „Pánovi Šefčovičovi Univerzita Komenského v Bratislave a vtedajší rektor prof. PhDr. Miroslava Kusého, Cdc. uznali titul JUDr. 25.6.1990. Bolo to na základe štúdia na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahom MZV ZSSR, ktoré absolvoval v rokoch 1985 až 1990 v odbore medzinárodné vzťahy a získal kvalifikáciu odborník na medzinárodné vzťahy so znalosťou cudzieho jazyka,“ napísal dekan Burda.

Na snímke dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda
Zdroj: TASR

„Podľa informácií od pamätníkov nebolo v tomto období na území Československa rovnaké vzdelávanie, a preto bolo štandardným postupom, že absolventom tohto odboru bolo v Československu uznané právnické vzdelanie ako podobný odbor, a to v súlade s vtedajšou právnou úpravou,“ pokračuje dekan.

Pokračovanie článku na druhej strane.