1. Ako ovplyvní víťazstvo Zuzany Čaputovej alebo Maroša Šefčoviča politické strany, ktoré ich podporujú?
2. Ako bude ovplyvnená politická klíma v prípade víťazstva Zuzany Čaputovej alebo Maroša Šefčoviča?
3. Ako ovplyvní víťazný kandidát budúce parlamentné voľby v roku 2020?
4. Čo bude znamenať víťazstvo Zuzany Čaputovej alebo Maroša Šefčoviča pre Roberta Fica?
5. Čo bude znamenať výsledok prezidentských volieb pre budúcu politickú kariéru Andreja Kisku

Scenár podľa Iva Samsona

Ivo Samson
Ivo Samson
Zdroj: Matej Jankovič

1. Ak zvíťazí Maroš Šefčovič, Slovensko plne zapadne do zabehaných štruktúr so všetkými výhodami aj nevýhodami. Dosah jeho víťazstva síce posilní „euroreputáciu“ Slovenska, ale hrozí, že v prípade ďalších krízových situácií v EÚ postaveniu Slovenska skôr uškodí, ako pomôže. Bežný občan bude totiž reagovať jednoducho: tak toto tu máme, keďže sme si zvolili „starú európsku štruktúru“. Strane Smer by víťazstvo Maroša Šefčoviča mohlo len pomôcť v klesajúcich preferenciách a možno by zastavilo masové dezercie známych tvárí tejto strany.
Pani Čaputová, ak vyhrá voľby, posilní novú stranu (Progresívne Slovensko) bez ohľadu na to, že sa od nej formálne odlúči, pomôže pri vstupe tejto strany do Národnej rady. Jej výhodou je, že nie je spájaná s „obnosenými“ politickými stranami a napriek jej vytýkanej neskúsenosti v zahraničnej politike môže prestíž Slovenska zvýšiť paradoxne tým, že je „blondínka“. Pre Európu je totiž často bežný názor, že „východniari“ do EÚ nepatria, čo absurdne súvisí so stúpajúcim odporom proti „tmavým“ imigrantom.

2. Slovenský prezident má síce rovnako málo právomocí ako český, ale Miloš Zeman rozkýval vnútornú aj zahraničnú politiku ČR a vyvoláva medzinárodný rozruch. Toto sa asi ani Zuzane Čaputovej, ani Marošovi Šefčovičovi nepodarí. V tomto smere obaja kandidáti ani vo vnútornej politike (deklamácie o zlepšení všetkého, čo občanov SR trápi), ani v zahraničnej politike (lojalita voči EÚ a NATO) príliš nezmenia. Zvolenie jedného či druhého kandidáta tak politickú klímu v SR veľmi neovplyvní.

3. Smer si voľbou Maroša Šefčoviča udrží kontinuitu svojho slabnúceho vládnutia, v prípade Zuzany Čaputovej sa zvýši volanie po „zmene“ napriek tomu, že bežný volič presne nevie, v čom má taká zmena spočívať. Ale o tom je demokracia.

4. Robert Fico stratil status sociálneho lídra SR, zvolenie Maroša Šefčoviča mu môže pomôcť vrátiť sa k (málo pravdepodobnému) pôvodnému vplyvu v spoločnosti.

5. Pán prezident Kiska môže pri prípadnom zvolení Zuzany Čaputovej vidieť jednak šancu pre (zatiaľ len dedukovanú) ďalšiu politickú kariéru. V prípade zvolenia nominanta Smeru budú jeho plány vyzerať horšie, pretože pri Zuzane Čaputovej sa bude cítiť bezpečnejšie.

Róbert Fico a Andrej Kiska
Róbert Fico a Andrej Kiska
Zdroj: Matej Kalina
Na ďalšej strane nájdete scenár podľa Radoslava Štefančíka