Jaroslav Kuba robil 20 rokov správcu počítačovej siete na daňovom úrade. Pred piatimi mesiacmi ho podľa jeho slov z organizačných dôvodov prepustili. Na veľtrhu minulý týždeň hľadal prácu v oblasti informačných technológií. Keďže má vysokoškolské vzdelanie a dlhoročnú prax, zdalo by sa, že má dobré predpoklady nájsť si zodpovedajúce miesto. A tak sme sa vybrali s ním za niektorými firmami.

Problém je jazyk

Jaroslav sa najprv predstavoval v personálnych agentúrach. Aj z tretej však odchádzal iba s vizitkou v ruke. „Zaregistrujte sa na našej stránke, prípadne zavolajte na bezplatnú infolinku, kde vám kolegovia poradia,“ odporučila mu slečna. Preto skúsil Jaroslav šťastie v konkrétnych firmách. V jednej vyžadovali angličtinu, ktorú neovláda, v druhej ponúkali prácu v zahraničí, čo mu nevyhovuje. „Odporúčame uchádzačom zasielať životopisy opakovane zhruba po polroku. Personálne oddelenie uchováva životopisy rok,“ dozvedeli sme sa v ďalšom firemnom stánku.


Zaregistrujte sa: Všetky agentúry žiadali zaregistrovanie, konkrétnu ponuku nedala Jaroslavovi žiadna.
Foto: DANIELA STAROVIČOVÁ

Nádej zomiera posledná

Spolu s Jaroslavom sme oslovili aj veľkú energetickú firmu. „Ak máte vysokú školu ekonomickú, ale robili ste v elektrotechnickej oblasti, je to v poriadku, nahradíte vzdelanie praxou. Ale pokiaľ máte ekonomickú školu a máte prax v IT, u nás neuspejete. Tieto IT služby pre nás externe vykonáva iná firma,“ sklamala nás ďalšia personalistka. Určitú nádej dala Jaroslavovi iba jedna dopravná spoločnosť. „Naša firma má 1 200 zamestnancov a pravdepodobne budeme mať novú pobočku. Odporúčam vám zaslať k nám životopis. Tento týždeň možno nikoho nehľadáme, ale o mesiac vás už budeme potrebovať,“ zaznelo optimisticky z úst personálneho manažéra.


Tisícky miest: Na veľtrh prišlo s veľkými očakávaniami množstvo ľudí.
Foto: DANIELA STAROVIČOVÁ

Nabalený prospektmi

Po úmornom obchádzaní firiem a personálnych agentúr sa sklamane tváril nielen Jaroslav, ale i ďalší nezamestnaní. Ako povedali: „Veľtrh práce nespĺňa účel. Je tu síce mnoho stánkov, ale zväčša len personálnych agentúr, ktoré vám ponúknu akurát tak registráciu. Urobil som si výlet, ale nič iné mi to nedalo,“ povedal Jaroslav s plnými rukami letákov. Podľa neho nie je rozhodujúce iba vzdelanie a prax. „Dôležité je mať aj známosti, ktoré vás môžu posunúť k dobrému miestu. Celý život som pracoval a rád by som robil aj naďalej,“ dodáva.

Takto si hľadá prácu

Za päť mesiacov, počas ktorých je nezamestnaný, oslovil viacero firiem a poslal im životopis. Zaregistroval sa aj v niekoľkých personálnych agentúrach. Prácu si však nenašiel. Buď firma vyžadovala znalosť cudzieho jazyka, čo Jaroslav nespĺňa, alebo neuspel pre vek. Niektoré spoločnosti ľudí nepotrebujú a ďalšie mu na žiadosť ani neodpovedali.