Existujú ľudia, ktorí pracujú v štátnej a verejnej správe a majú tak nízke platy, že minimálnu mzdu jednoducho nedosahujú. Patria do najnižších platových taríf a zvyšok im do minimálnej mzdy musia doplatiť zamestnávatelia. Momentálne je minimálna mzda na úrovni 380 eur a od januára sa zvýši o 25 eur.

Zlatá stredná cesta? Takto sa má zmeniť minimálna mzda od januára

Ako uvádza portál Aktuálne.sk, prvá platová trieda zamestnancov štátu začína na sume 347,50 a druhá na 373,50 eura. Tabuľky pri výkone práce vo verejnom záujme ukazujú platy, ktoré sa začínajú pri sume 226 eur mesačne. Ide o pracovníkov školstva a zdravotníctva ako napríklad upratovačky, školníci, kuchári, údržbári.

Zamestnávateľ síce rozdiel doplatí, no takýto človek napríklad nijako nepocíti zvyšovanie platu od vlády. Presne, ako to bolo minulý rok, keď všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej správe zvýšila vláda plat o 16 eur. V tomto prípade akurát zamestnávateľ musel doplatiť pracovníkovi menej.

Pretavené na konkrétne problémy

K téme sa vyjadrila aj Mária Mayerová, predsedníčka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry, ktorá upozornila, že najnižšie platové triedy by sa mali začínať aspoň minimálnou mzdou. Podotkla, že na veľké rozdiely v tabuľkách upozorňujú už dlho.

Ďalším problémom pri dorovnávaní platov pri nízkych tarifách je stieranie rozdielov medzi povolaniami, ktoré pracovníci zastávajú. Napriek tomu, že patria do inej pracovnej skupiny a platovej triedy, dostávajú koniec koncov plat rovnaký vo výške minimálnej mzdy.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavol Ondek pre Aktuálne.sk zase tvrdí, že pri rokovaní s vládou vyšiel na povrch zaujímavý fakt. Keby totiž vláda mala zmeniť všetky tarify platov v štátnej a verejnej správe, stálo by to vyše 1,5 miliardy eur.

Problém by mal riešiť nový zákon o štátnej službe, ktorý by mal správne nastaviť systém a koncepciu spravodlivého odmeňovania. Zatiaľ však zostáva hudbou budúcnosti.