Ekonomickí experti zo sveta sa pozreli na podmienky turizmu na Slovensku. Zistili, že spomedzi 139 hodnotených krajín z celého sveta nám patrí až 54. priečka. V porovnaní s rokom 2009 sme si pohoršili o osem priečok. V rebríčku nás predbehlo nielen Rakúsko – 4. miesto, ale aj Česká republika – 31. priečka, Maďarsko – 38. či Poľsko na 49. mieste. Ako ďalej vyplýva zo správy Svetového ekonomického fóra, cestovný ruch u nás vyprodukoval hodnotu 1,5 miliardy amerických dolárov, čo je 1,5 percenta z celého hrubého domáceho produktu.

Slabá infraštruktúra

„Slovensko nemá unikátne prírodné krásy. Navyše ľudia, ktorí k nám prichádzajú, majú pocit, že za peniaze, ktoré dávajú, nedostávajú adekvátne kvalitné služby,“ povedal Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho tvorcovia správy nám vyčítajú aj nízku úroveň leteckej infraštruktúry.

„Konkurencia vo svete je veľmi veľká. Pri otvorenosti hraníc sa môže stať, že Slováci prestanú doma dovolenkovať. Veď ak si priplatia v cudzine 10 percent a napríklad v Rakúsku dostanú prvotriedne služby, prečo by dovolenkovali doma,“ dodal Kičina.

Devízové príjmy v turizme
(na občana)

KRAJINA SUMA/V EURÁCH
RAKÚSKO 1 500
ČESKO 365
MAĎARSKO 300
Slovensko 138