Oslovili sme 20 málo známych nebankových spoločností. Už slogany, ktorými lákali ľudí, boli prekvapujúce. „Pôžičku vybavíme do niekoľkých hodín, bez zbytočného papierovania a hlavne bez ručiteľa či dokladovania príjmu,“ dočítali sme sa.

„Stačia vám dva doklady a do 24 hodín máte peniaze,“ povedala operátorka jednej z firiem. Neprekážalo ani to, že pôžičku pýtala nezamestnaná. „Je to v poriadku, u nás s tým nemáme žiadny problém, môžete byť na materskej, nezamestnaná alebo mať exekúciu,“ vysvetľovala.

To, že už pri pôžičke 1 500 eur treba ručiť nehnuteľnosťou, nám však prezradila, až keď sa naša redaktorka priamo opýtala.

„Nemusíte sa báť, neprídete o byt. My už pôsobíme na trhu 15 rokov a máme dobrých odborníkov, ktorí vám poradia, ak by ste nestíhali splácať,“ presviedčala.

Keď sme sa však chceli vo firme zastaviť osobne, odmietli nás. Ak vraj pôžičku schvália, pošlú človeka, ktorý prinesie zmluvu a peniaze v hotovosti, kamkoľvek si povieme.

Skúste babičku

Podobne sme dopadli aj v ostatných nebankovkách. Akurát, že peniaze od sto do tisícok eur posielajú výlučne na účet klienta. K žiadnemu stretnutiu nikdy nepríde. Len v troch oslovených spoločnostiach nám nechceli požičať, a to pre stratu zamestnania.

„Ale dávame peniaze dôchodcom, tak keď máte babičku, mohli by ste si požičať na ňu,“ motivoval nás príjemný ženský hlas. Väčšina z preverovaných spoločností nemá uvedené ani sídlo.

Kontaktnú adresu sme našli u dvoch. „Majú tu prenajatú kanceláriu, ale nikoho nikdy nevidieť, ani teraz tu nie sú,“ zastavil nás vrátnik v jednej z petržalských budov. V bratislavskom Ružinove na uvedenej adrese nebankovka nebola vôbec.

Čo na to odborník?

Podľa analytika Maroša Ovčarika by sa mali ľudia snažiť získať peniaze predovšetkým v banke.

„Ak to nejde, siahajte len po známych a overených nebankových spoločnostiach. Určite nie je v poriadku, keď pri nízkych pôžičkách žiadajú založenie bytov. Byty by sa mali zakladať až pri sumách okolo 8-tisíc eur,“ radí odborník. Podľa Ovčarika nie je v poriadku, ak spoločnosti poskytujú pôžičky bez toho, aby dôsledne vyhodnotili situáciu žiadateľa. Pokiaľ si napríklad niekto vezme úver na splácanie iných úverov, ľahko sa môže dostať do špirály, z ktorej je cesta von veľmi ťažká,“ varuje.

Ako nenaletieť

1. OVERTE SI RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov) – pri zdanlivo výhodnej výške úrokov vám nemusia ponúkať výhodný úver. Vždy sa pýtajte na RPMN, ktorá zahŕňa nielen úroky, ale aj všetky poplatky. Pokiaľ je RPMN vyššia než 30 percent, odborník odporúča takýto úver nebrať. Na trhu sú aj pôžičky, pri ktorých RPMN dosahuje aj niekoľko tisíc percent. Poriadne si preverte, koľko budete platiť mesačne a koľko celkovo preplatíte.

2. PREKLEPNITE SI NEBANKOVKU – uprednostnite spoločnosť so sídlom a s kontaktným miestom, kde sa môžete obrátiť s požiadavkami. Odborníci firmám bez jasne uvedeného sídla nedôverujú a neodporúčajú to ani ľuďom. Stáva sa, že klienti podpíšu zmluvu, v ktorej sa zaviažu zaplatiť napríklad poslednú splátku osobne a nebankovku potom nie a nie nájsť. Môžete potom doslova bojovať o strechu nad hlavou. Pýtajte sa aj na skúsenosti vašich známych.

3. ZAMERAJTE SA NA SANKCIE – pokuta či iné postihy za to, keď sa oneskoríte so splátkou, je dôležitá súčasť zmluvy, preto jej venujte dostatočnú pozornosť. Pýtajte sa na to, či pre zabezpečenie úveru nie je potrebná nehnuteľnosť.

4. ZVÁŽTE SITUÁCIU – Kým sa rozhodnete vziať pôžičku, pozrite sa na možnosti rodinného rozpočtu. Jedno zo základných pravidiel hovorí, že splátky všetkých úverov by nemali presiahnuť tretinu všetkých rodinných príjmov.