Premiér Mario Monti hovorí o sérii protikrízových opatrení, ktorej súčasťou je plán rozpočtových úspor, štrukturálnych reforiem a krokov na podporu ekonomického rastu, ako o balíku záchrany. Úspory a reformy by mali do rozpočtu do roku 2014 priniesť celkovo 30 miliárd eur (754 miliárd korún), a ochrániť tak Taliansko pred pádom do dlhovej krízy a fatálnymi dôsledkami ekonomickej stagnácie.

Tvrdé reformné kroky

Reformné kroky, ktoré Monti navrhuje, sú pomerne tvrdé. Počíta sa napríklad s razantným zvyšovaním veku odchodu do dôchodku, či s rastom dane z nehnuteľností. Vo výhľade je aj zvyšovanie sadzieb DPH.

Talianska tlač dnes o reformách široko referuje a hojne využíva fotografiu ministerky Fornerovej, ktorá sa na tlačovej konferencii po zasadnutí kabinetu neubránila dojatiu. Talianov sa snažila na svoju stranu získať aspoň oznámením o zavedení minimálnej mzdy. Monti zase vášne upokojoval vyhlásením, že sa vzdá svojho platu.

Chirurgický zákrok bez umŕtvenia

Podľa denníka La Repubblica je protikrízový balík "chirurgickou operáciou vykonávanou bez umŕtvenia, ktorá rozplače niekoľko miliónov ľudí". Napriek tomu vraj ale nie je tak drastický, ako sa všeobecne očakávalo. Aj denník Corriere della Sera vo svojom komentári píše o "horkej medicíne" a list Il Secolo XIX svojmu článku dal rovno titulok "Balík k plaču".

Hrozí štrajk

Ihneď sa ozvali aj odbory - združenie, ktoré zastupuje pracovníkov v kovopriemysle už dokonca oznámilo, že na stredu pravdepodobne vyhlási dvojhodinový štrajk. "Znovu musia obete podstupovať hlavne robotníci, dôchodcovia a nízkopríjmové vrstvy obyvateľov," uviedlo združenie FIM-CISL vo svojom vyhlásení.

O podrobnostiach reformných opatrení, ktoré by podľa Montiho mali Taliansku do roku 2013 zabezpečiť vyvážený rozpočet, dnes premiér bude hovoriť s médiami a potom ich predostrie v parlamente. Skorý súhlas poslancov ale nepotrebuje - reformy vstupujú do platnosti okamžite, pretože sú súčasťou mimoriadneho vládneho dekrétu. Ak ale majú platiť dlhodobo, musí ich parlament odsúhlasiť do 60 dní.

Výnosy dlhopisov nad kritickou hranicou

Tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa tento rok v lete dostala do centra európskej dlhovej krízy a v posledných týždňoch sa výnosy desaťročných štátnych dlhopisov usadili nad kritickou hranicou siedmich percent. Nad touto úrovňou už požiadali o finančnú pomoc Grécko, Írsko a Portugalsko a ani Taliansko tak vysoké úverové náklady dlhodobejšie neunesie. Taliansko tiež trápi vysoký verejný dlh, ktorého absolútna výška 1,9 bilióna eur a je najväčší v Európe.