Podrobný výpočet podľa hrubej mzdy aj veku pripravil pre vás Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý sa zoberá dôchodkovými schémami. Ukazuje, že vystúpiť sa oplatí starším ľuďom, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu.

Ak napríklad mesačne nedostávate ani 600 eur a máte nad 55 rokov, je jednoznačne rozumné II. pilier opustiť. Na druhej strane sa vám však s týmto platom určite oplatí vstúpiť do II. piliera vtedy, ak máte menej ako 25 rokov.

Vaše úspory poslúžia iným

Docent Šebo upozorňuje, že všetci, čo opustia II. pilier, budú musieť všetky svoje úspory, teda príspevky aj zhodnotenie, previesť do Sociálnej poisťovne. „Úspory tak prestanú byť ich majetkom. Stanú sa majetkom Sociálnej poisťovne, ktorá z nich vyplatí súčasných dôchodcov. Tým sa zníži potreba dofinancovať stratu zo štátneho rozpočtu,“ hovorí. Z dlhodobého hľadiska však bude naďalej narastať finančný tlak na Sociálnu poisťovňu, ktorá je neustále v deficite.

Vláda chce otvoriť druhý pilier: Bude vraj pre tých, čo si reálne našetria

Rizikový aj I. pilier

Podľa Jána Šeba je väčším rizikom nastavenie I. piliera a nízky záujem mladých ľudí o II. pilier, teda o rozloženie svojho budúceho dôchodku medzi oba piliere, štátny i súkromný. Tvrdí: „Zmeny v I. pilieri budú musieť byť zásadné a výrazne ovplyvnia súčasný systém výpočtu dôchodkov z I. piliera smerom nadol.“

Kým dnes na jedného penzistu pracujú dvaja ľudia, v roku 2040 to bude iba jeden. Na štátne dôchodky bude čoraz menej peňazí. „Hoci platíme vysoké odvody, nestačí to a časť daní musí byť použitá na vyplácanie dôchodkov. Situácia sa časom bude zhoršovať,“ varuje aj ekonóm Radovan Ďurana.

Sporíte si na dôchodok? Poradíme vám, či ostať v II. pilieri

Sporíte si na dôchodok? Poradíme vám, či ostať v II. pilieri

 

 

Koľkí robia na penzistov

2014: dnes na 1 dôchodcu pracuje 1,8 zamestnanca
2040: podľa prognóz bude o 26 rokov pracovať na 1 dôchodcu 1 zamestnanec
2060: ak bude pôrodnosť klesať a ľudia budú žiť čoraz dlhšie, na 4 dôchodcov budú robiť 3 zamestnanci

6,41 mld €

si nasporili Slováci v II. pilieri. Ak z neho vystúpia, všetky ich peniaze sa stanú majetkom Sociálnej poisťovne

250 mil. €

putovalo do štátnej pokladnice po otvorení II. piliera v roku 2012, keď z neho vystúpilo takmer 90-tisíc ľudí