• čo všetko sa vám pri výrobkoch pokazí
  • za opravu dáte aj stovku
  • koľko vás vyjde oprava

Výrobcovia zámerne uvádzajú na trh elektrospotrebiče, ktoré majú obmedzenú životnosť. Väčšina zariadení má rôzne „slabé“ miesta, takže sa po určitom čase pokazia a my sme nútení kúpiť si nové.

Oprava by nás totiž vyšla veľa. Tvrdí to najnovšia štúdia nemeckých odborníkov, ktorí si vzali na mušku viac typov produktov. Prinášame ich zistenia. Samozrejme, nemusia sa týkať práve vášho spotrebiča.

Ručný mixér

Ručný mixér
Zdroj: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ


Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

Ozubené kolesá, ktoré poháňajú metličky, sú väčšinou z plastu. Problémový je závit, ktorý kolesá roztáča. Ten je totiž vyrobený z kovu, takže kolesá poškodzuje. Vymeniť ich nie je možné.

Práčka

Práčka
Zdroj: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ


Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

Ložiská v práčke nie sú dostatočne odolné, takže sa časom poškodzujú. Výsledok: striekajúca voda a špina, ktorá sa usadzuje vo valci alebo priamo na bielizni v podobe hnedých bodiek. Oprava odborníkom nie je ľahký špás, môže vás vyjsť viac ako sto eur.

Notebooky


Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

Zabudované zariadenia na chladenie notebooku sa ľahko zanášajú prachom. Výsledok je, že chladia nedostatočne, čo môže poškodiť procesor. Notebook je teda nepoužiteľný. Ďalším slabým miestom je kábel na napojenie do zásuvky – v prípade poškodenia sa nedá vymeniť!

Mobily

mobily
Zdroj: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ


Foto: profimedia.sk

Niektoré kryty sú na mobil pripevnené špeciálnymi skrutkami. Špeciálne príslušenstvo na otvorenie týchto krytov je často veľmi drahé.

Elektrické kefky na zuby

Elektrické kefky na zuby
Zdroj: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ


Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

Tie, ktoré nie sú na baterky, majú zabudovaný akumulátor, ktorý vydrží len krátke cykly. Keď mu dôjde šťava, kefku musíte celú vymeniť.

Slúchadlá


Foto: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

I pri drahých značkách sa stáva, že do slúchadiel sú zabudované lacné káble. Rýchlo poškodzujú, takže výrobok sa stáva nepoužiteľný.

Za opravu dáte aj stovku

Aj vy máte pocit, že domáce spotrebiče vám zďaleka nevydržia toľko ako kedysi? Zisťovali sme, čo sa kazí najčastejšie a či sa vám vôbec oplatí dať si pokazený spotrebič opraviť.

 

Podľa Združenia slovenských spotrebiteľov sú problémové najmä osobné počítače, notebooky, digitálne fotoaparáty, MP3 prehrávače, ale aj drahšie LCD a plazmové televízory.

 

Odborníci tvrdia, že ak sa vám pokazí takýto výrobok až po záruke, skôr sa oplatí kúpiť si nový, ako investovať neraz do finančne náročnej opravy. Opravár si totiž do nej zaráta príchod, čas potrebný na určenie chyby, samotnú výmenu pokazeného dielca, ako aj cenu za náhradný dielec.

 

A vy netušíte, či sa čoskoro niečo nepokazí opäť. Zásada, kúpiť si nové, ako dať opraviť si staré, platí predovšetkým pri menších spotrebičoch, ako sú napríklad varné kanvice. Tie totiž kúpite už od 7 eur.

Koľko zaplatíte za nový spotrebič

Chladnička od 106 €
Práčka od 199 €
Notebook od 249 €
PC od 319 €
Televízor od 179 €
Mikrovlnka od 44 €
Fotoaparát od 53 €
Videokamera od 96 €

 

Zdroj: NAY Koľko vás vyjde oprava