Slováci sú finančne podvyživení. Nedostatočná finančná rezerva, vysoká bežná spotreba, žiadne alebo minimálne dlhodobé aktíva a neúmerne vysoké úvery sú ukazovatele vypovedajúce o finančnej kondícii.

„Tohtoročný prieskum nám ukázal, že Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií. Neuvedomujú si hroziace riziká, podceňujú finančné zabezpečenie pre prípad nepredvídateľných okolností, no najmä nevedia, ako správne hospodáriť s mesačným rozpočtom tak, aby si zaistili lepšiu finančnú kondíciu. Preto nosnou témou tohtoročnej iniciatívy je poukázať na ideálne finančné miery a ponúknuť Slovákom efektívne riešenie, ako sa k ideálu priblížiť,“ uviedla členka správnej rady Nadácie Partners Jana Mokráňová.

Nedostatočná rezerva

Z prieskumu vyplynulo, že minimálne 10 % z príjmu si nedokáže odložiť 69 % ľudí, ale až 36 % neušetrí nič. Až 80 % Slovákov nemá žiadnu alebo len nedostatočnú finančnú rezervu. Aj z tých, ktorí rezervu majú, ju viac ako polovica využije nesprávne.

Prieskum taktiež ukázal, že pre prípad dlhodobého výpadku príjmu domácnosti majú asi dve pätiny opýtaných uzatvorené životné poistenie. Až 41 % sa spolieha na pomoc rodiny. 

Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners uskutočneného v spolupráci s agentúrou Focus pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti.

Ako ste na tom vy? Máte odložené peniaze a vytvorenú rezervu či nie? Napíšte nám!

 

Formulár otázok a odpovedí

09.09.2014 09:17 anton:
Nadácia Partners v spolupráci s agentúrou Focus by určite lepšie učinili ak by vysvetlili ako má drvivá väčšina Slovákov ušetriť z ich mizerného platu.

08.09.2014 16:16 stevo:
Ked vela slovakov zaraba okolo minimalnej mzdy tak po vyplateni uctov vela na odlozenie uz neostava

08.09.2014 14:02 Anka:
Ja si odkladám 50 eur, to je moje maximum. Ale som rada, že ide aspoň to. Anka

Nájdených 3 záznamov.