Minimálny plat budú mať od  640 do 928 eur podľa počtu odpracovaných rokov. „Doteraz niektoré sestry zarábali iba štyri stovky," povedala hovorkyňa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika Katarína Zollerová. Zmena by mala platiť od apríla budúceho roka, zákon musí ešte schváliť parlament a podpísať prezident.

Sestry by mali dostať aj príplatky od 33 do 66 eur, viac dostanú na účet aj sestry na riadiacich pozíciach. Platy budú všetkým každoročne stúpať podľa rastu minimálnej mzdy.

Krok vlády je reakciou na petíciu sestier. Podobné požiadavky na zvýšenie platov mali aj lekári. Ich situácia je však stále zakliata a ministerstvo ich požiadavky zatiaľ nevypočulo.

Odborári chcú vysvetlenie

Školských odborárov, ktorí len minulý týždeň odstúpili od zámeru vyhlásiť ostrý štrajk, zaskočilo, že vláda našla prostriedky na zvýšenie platov zdravotných sestier. Vysvetlenie chcú dnes popoludní žiadať na  rokovaní s ministrom školstva Eugenom Jurzycom (SDKÚ-DS).

„My nechceme byť malí Slováci, aby sme sa rozporovali, keď sa niekomu pridá. No nám pani premiérka povedala, že vláda nemá z čoho dať na splnenie našich požiadaviek a zrazu o týždeň počujeme, že vláda má aj kompetencie a má aj z čoho pridať inej kategórii zamestnancom. To je precedens a považujeme to za nekorektné,“ povedal podpredseda školského odborového zväzu Jozef Lužák.

Do najbližšieho zjazdu školského odborového zväzu, ktorý sa uskutoční 24. novembra, zostávajú učitelia v štrajkovej pohotovosti. Lužák nevylúčil, že zvýšenie platov sestier by mohlo oživiť snahy zorganizovať ostrý štrajk. "O ďalšom postupe musia rozhodnúť orgány zväzu. Nič nie je vylúčené. Po včerajšku je to dosť aktuálne, ale ja to nemôžem potvrdiť,“ reagoval.

Jurzyca: Vysvetľoval, kde sa našli pre ne eurá

Ako je možné, že na platy učiteľov vláda nenašla zvyšné peniaze, no pre zdravotné sestry áno. S touto otázkou dnes navštívil ministra školstva Eugena Jurzycu podpredseda školských odborárov Jozef Lužák po tom, čo kabinet v stredu odklepol vyššie mzdy pre zdravotné sestry a  pôrodné asistentky.

"Podľa ministra a vlády je situácia sestier iná ako situácia učiteľov. Pri požiadavke zvýšenia mzdy boli sestry úspešné, pretože nejde o zvýšenie štátneho rozpočtu, ale istú preklasifikáciu zdrojov, ktoré zdravotníctvo má," povedal Lužák po stretnutí s ministrom a štátnym tajomníkom Jaroslavom Ivančom.

Jurzyca v minulosti argumentoval, že zvýšenie platov učiteľov by bolo na úkor dlhu, pretože v rezortnej kase na to prostriedky nemá.

"Nemôžeme dávať do väzby to, čo vláda prizná iným, ak nejde o peniaze zo  spoločného balíka, ale z rezortného. Do toho sa montovať nemôžeme a ani nechceme," povedal Lužák.

Rozhodnutie mimoriadneho odborového zväzu z  3. novembra by sa podľa neho ani po dnešku nemalo zmeniť. "Táto skutočnosť na našom rozhodnutí nevyhlásiť štrajk nemohla nič zmeniť," poznamenal Lužák.