Vláda schválila s jednou pripomienkou zákon roka - návrh štátneho rozpočtu na budúci rok aj verejného rozpočtu na nasledujúce tri roky. Výsledná podoba rozpočtu na rok 2022 je podľa slov ministra financií Igora Matoviča podmienená schválením viacerých zákonov, a to o dôchodkovej reforme, o výdavkových stropoch a o dlhovej brzde. Ak sa na nich koalícia nedohodne a nebudú schválené, deficit rozpočtu nebude 4,94 % HDP, ale 4,3 % HDP.

Koaliční partneri si podľa Matoviča musia stáť za svojím slovom, ktoré dali ľuďom. "Ja keď teraz nepritlačím aj koaličných partnerov, že tie peniaze budú len vtedy, keď sa budeme správať zodpovedne, tak už sa nikdy nebudeme správať zodpovedne," tvrdí minister financií, ktorý verí, že sa v koalícii dohodnú. Matovič konštatoval, že o troch reformách bude nutné hlasovať ešte predtým ako o samotnom rozpočte. "Chcieť iba rozdávať bez akejkoľvek zodpovednosti, bez reforiem, ktoré sme ľuďom sľúbili, by bolo naozaj nemiestne. Ja to nedovolím ako minister financií," zdôraznil.

Štátny rozpočet na rok 2022 sa pripravoval v komplikovaných podmienkach. Matovič za prioritu vyhlásil výrazné zníženie deficitu, čo znamená utiahnutie opaskov pre väčšinu ministerstiev. Dokument naznačuje, že ekonomická situácia sa v roku 2022 nezlepší. Rezort odhaduje, že Slovákov čaká rekordný nárast cien za posledných 15 rokov. Miera inflácie v roku 2022 zrejme bude predstavovať 4,2 percenta. Reálne mzdy vyrastú iba o 1,3 percenta a nezamestnanosť sa zníži na úroveň z roku 2020.

Obrovské finančné balíky by mali smerovať do infraštruktúry, sociálnej sféry, zdravotníctva a vzdelávania. Odborníci však kritizujú návrh rozpočtu, najmä za chýbajúce reformy a samotný proces prípravy zákonu.

Čo Matovičovi vyčítajú odborníci a ekonómovia, si prečítajte tu.