Záhradkárstvo a farmárstvo ako koníček bude pravdepodobne čoskoro minulosťou. Ako informovali české médiá, Európska komisia pripravuje zákon, ktorý bude pre túto oblasť poľnohospodárstva znamenať fakticky zákaz.

O čo ide? Pestovatelia budú musieť zaregistrovať každé zrnko, ktoré zasadia do zeme. Okrem toho bude musieť každá dopestovaná odroda splňovať presné normy pre priemyselne šľachtené odrody.

Znížila by sa pestrosť

To by však znížilo pestrosť odrôd, tvrdia záhradkári a farmári, ktorí s takým návrhom nesúhlasia.

Problém to aj bude pre amatérskych pestovateľov, ktorí majú záhradkárčenie ako koníčka. Mnohí z nich dlhodobo zachovávajú staré odrody, ktoré sú mnohokrát veľmi vzácne.

Záhradkári, ktorí majú pestovanie plodín ako hobby, pritom svoju úrodu nepredávajú, majú ju len pre vlastnú potrebu.

Faktická likvidácia

Mnohí sa domnievajú, že regulácia má za cieľ obmedziť slobodu a potravinovú suverenitu jednotlivých európskych štátov, ale aj regiónov a skupín. Obmedzí sa tiež slobodná voľba spotrebiteľov pri výbere potravín.

Výsledkom bude závislosť na veľkých firmách zaoberajúcich sa predajov osív. Vzniká tak otázka, či tak nebudú z nového zákona profitovať len vyvolené spoločnosti.

Ďalším problémom je obrovská administratívna záťaž pri registrácii každého osiva. Tá by v skutočnosti znemožnila malým záhradkárom a poľnohospodárom čokoľvek pestovať a využívať pri novej sadbe úrodu z predošlého roka alebo darované osivo. Také niečo by sa potom mohlo stať kriminálnym činom.

V USA to už zavádzajú

Obamova administratíva je v tomto smere v predstihu pred Európou. V USA už podobný zákon zavádzajú do praxe. Samozrejme americkí farmári sa búria, veď sa zákon dotýka najmä ich.

Už minulý rok bola v Európe spustená petícia proti novej legislatíve. Ako píšu české médiá, v proteste nejde len o registráciu osív, ale o celkovú slobodu vypestovať si jedlo pre vlastnú potrebu.

Podľa nich ide o kontrolu nad potravinami v prospech nadnárodných firiem.