Rozpočet na budúci, ktorý vo štvrtok poslanci schválili, počíta vďaka efektívnejšiemu výberu daní s mierne nižším deficitom, ako pôvodne ministerstvo financií naplánovalo.

Viac peňazí z výberu najmä DPH však poslanci nevyužijú na šetrenie, ale navýšili aj plánované výdavky, ktoré stúpnu na 17,392 miliardy eur.

Podľa ekonomických analytikov tak dlh verejnej správy opäť narastie. Podľa prepočtov inštitútu Iness vzrastie v prepočte na každého obyvateľa zo 7 320 eur na 7 953 eur. Niektorí Slováci toľko nezarobia ani za celý rok.

Slovensko od svojho vzniku žije na dlh

„Štát ročne vyberie 20 miliárd eur na daniach a odvodoch. Každý občan priemerne zaplatí 3697 eur na daniach.To znamená, že ak by sme sa chceli zbaviť dlhu, viac ako dva roky by štát nemohol vyplatiť ani jedno euro na dôchodky, platy učiteľov, na nič,“ vypočítava Ďurana.

"Je zrejmé, že štát nie je schopný tento dlh vôbec splácať," dodáva.

Vývoj dlhu verejnej správy podľa Štatistického úradu SR


*Údaj za rok 2013 nie je oficiálny, ide o odhad ekonómov

Infographics

Od vzniku samostatného Slovenska sme nezažili rok, keď by štát míňal menej, ako získal na daniach a odvodoch od ľudí. Po období reforiem, keď začal dlh postupne klesať, prišiel v roku 2009 zlom, po ktorom opäť začal dlh narastať.

V posledných dvoch rokoch dokonca do takej miery, že vlani prekročil hranicu 50 percent a musela sa aktivovať protidlhová brzda. Minister financií Peter Kažimír musel vysvetľovať, čo to spôsobilo a ako prudký rast dlhu pribrzdiť.

Verejný dlh výrazne stúpol za posledné dva roky, pričom aj na rok 2013 ekonómovia odhadujú, že sa priblíži k 57 percentám.