Prvé kroky víťaza volieb budú smerovať k zmenám sadzby dane z príjmov. „Pri právnických osobách sme hovorili o (hornej hranici daňových sadzieb, pozn. red.) 22 až 23 a pri fyzických o 25 percentách,“ povedal pre denník SME.

Vyššia sadzba dane z príjmu by sa dotkla ľudí zarábajúcich nad 2 750 eur mesačne. Štátu by mali odvádzať minimálne o 150 eur mesačne viac. Ide najmä o informatikov a manažérov.

Odborníci: Hrozí riziko

Ficov nápad zvýšiť bohatým dane nepokladá riaditeľ podnikateľskej aliancie Róbert Kičina za najrozumnejší. „Hrozí tu riziko, že tieto ‚bohaté‘ osoby alebo firmy budú optimalizovať svoju daňovú povinnosť, čiže sa budú snažiť svoje príjmy nejakým spôsobom legálne umelo znížiť,“ predpovedá. Skôr by navrhoval model, ktorý ponúka OECD. „Keď sa majú zdvíhať dane, tak najmenej negatívny vplyv na hospodársky rast má zvýšenie nepriamych daní, konkrétne daní z majetku, zo spotrebných daní a potom daní z pridanej hodnoty.“

Prídeme o investorov?

Analytik Iness Radovan Ďurana si rovnako myslí, že zvyšovaním sadzieb sa naše podnikateľské prostredie nezlepší. „Tieto zmeny môžu odradiť potenciálnych veľkých investorov a presmerovať ich investície do okolitých krajín,“ domnieva sa. Podľa neho na eliminovanie štátneho deficitu na tri percentá plánovaný „zisk“ z vyšších daní štátu nebude stačiť.

Milióny chce získať asi takto:

Nová daňKoho sa bude týkaťEfekt pre štátny rozpočet 
25 % z príjmu viac  zarábajúcichHrubé príjmy nad 2 750 eur mesačne +65 miliónov eur
22 % daň pre firmy s vyšším obratomRočný základ dane nad  30 miliónvo eur+64 miliónov eur
5 % daň z dividendFyzické osoby+21 miliónov eur
0,7 % banková daňZ vybraných pasív+189 miliónov eur


 (zdroj: tvnoviny.sk)

Súhlasíte s milionárskou daňou?

Podnikateľ Boris Kollár

Fico chce zaviesť 25-percentnú daň pre bohatých

Súhlasím a nemal by som s tým žiadny problém. Je to jediná možnosť, ako sa z tohto pohnúť ďalej. Myslím si, že aj daň z nehnuteľností by mala byť iná. Nie je mysliteľné, aby niekto, kto má stomiliónový dom, platil dnes plus-mínus rovnakú daň ako niekto, kto má dom za tri milióny.

Podnikateľka Petra Marko

Fico chce zaviesť 25-percentnú daň pre bohatých

Rozumiem potrebe tohto kroku. Nie je možné tlačiť na životnú úroveň nízkopríjmových skupín. Pre takýchto ľudí je aj zvýšenie DPH priam smrtiaci krok. Rada budem platiť vyššie dane, ak sa tým ochránia ťažko pracujúci s nízkym príjmom.

Podnikateľ Zoroslav Kollár

Fico chce zaviesť 25-percentnú daň pre bohatých

Súhlasím s tým. Keď sa mi darí a zarábam, tak radšej zaplatím vyššie dane, ak to má pomôcť tomu, aby sa tí ľudia, ktorí to potrebujú, mali aspoň tak, aby žili od výplaty k výplate.

Aký je váš názor na milionársku daň. Píšte nám!

Formulár otázok a odpovedí

03.04.2012 07:34 Quad.:
Odporucam toto video : http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/tohle-je-ma-zeme tu je to dobre rozobrate.
31.03.2012 12:28 Jura:
Súhlasím s milionárskou daňou. Ja si myslím, že každý by mal robiť to čo ho aspoň trochu baví alebo ho aspoň zdravotne neničí a nie za cenu zdravia sa drať hore a hore. Keď na to nemá nervi tak nech sa tam netlačí. A keď sa tam tlačí nech si nesťažuje! Ja si myslím, že hromada ľudí je vystresovaná aj na nižších pozíciách. Takže keď je niekto hamotný nech sa snaží o väčšie a väčšie peniaze aj za cenu zdravia. My sme bohužial národ taký, že si hovoríme hamty hamty hamty nech mám viac ako tamtí. Zas druhá vec je s podporou nezamestnaných. Veď človek, ktorý nerobí viac ako rok, keď chce peniaze, nech aspoň niečo pre to robí. A nie že ako naši niektorí občania iba čakajú na to kedy dostanú dávku. Keby ich aspoň vyhnali upratovať alebo niečo duchaplné robiť za tie peniaze čo dostanú a nie že bude sedieť doma aj niekoľko rokov a nič nerobiť. Skratka aspoň im organizovať oficiálne brigády. A keď nepríde má smolu. Tak sa mu bude krátiť podpora. Jediná omluva by bola choroba alebo potvrdenie o hľadaní si práce. To je iba môj názor.
19.03.2012 17:06 Heretic:
Julo, zbytocne sa rozculujes... zial polovica slovenska podla vysledkov volieb patri na zakladnu skolu. A presne ze na to doplati prave stredna trieda.
19.03.2012 14:09 Julo:
Ten, kto ma pocit, ze clovek co zaraba 400 € a ten, kto zarobi 7x viac ma taku istu dan, by sa mal vratit na zakladnu skolu a naucit sa pocitat percenta. Za minuly rok som zaplatil dan 7300 €, socialne 3000 € a zdravotne poistenie 1000 €. Mate pocit, ze clovek zo 400 € platom, zaplati to iste ???
15.03.2012 08:37 Buduci cudzinec:
Je to populizmus maximalneho zrna, ktory takmer nic neprinesie okrem obstrukcii a kluckovania. Ti najbohatsi si najdu cesticky ako neplatit ani o cent na viac a doplati na to len vyssia stredna vrstva ktora zvacsa naozaj tvrdo makala a maka a je zamestnana v lepsich firmach. S vyssou poziciou su aj vyssie poziadavky, vacsie zodpovednosti, viac stresu - preco sa toto ma danit? To si nikto z tych co s tym tak horlivo suhlasia neuvedomuju ze ti co viacej zarabaju uz proporcne viacej platia? Neplati sa predsa pausalne suma, ale % ! A naozj tomu tak naivne verite ze sa tymito krokmi budete mat lepsie, budete mat viacej penazi, mensie mesacne naklady? A zdanenie financnych institucii, na smiech, tie si zisky nebudu kvoli Fickovi ponizovat, vyberu to na inych poplatkoch, je to len sposob ako nalakovat ludi a inym sposobom z nich vytiahnu peniaze a prezrat ich napr na novom ministerstve. Osobne zvazujem odchod zo Slovenska, nebudem platit viac a dostavat menej. V zahranici za taketo zdanenie budem mat aspon solidny dochodok a kvalitnejsie statne sluzby. Keby sa radsej Mr. Fico pozrel na korupciu a znizovanie nakladov v ramci statneho aparatu - to by malo citelny vyznam pre kazdeho z nas, ale to by nemohol mat na cele vytetovanu gorilu ako kazdy iny skorumpovany slovensky politik.
14.03.2012 13:11 Ondrej:
Konečne sa tie Miklošové blbosti pohnú správnym smerom.Tiež podporujem názor progresívnym smerom upraviť daň z nehnuteľnosti.
14.03.2012 11:01 michal:
A čo tak dane začať riadne vyberať. Pretože veľká časť podnikateľov vie, co je to daňová optimalizácia a platí len také dane, aké uzná za vhodné.
14.03.2012 11:00 Informatik:
Ked mam vyssi prijem, tak mam aj podstatne vacsiu zodpovednost, vedomosti a vela nadcasov. Nie som ochotny platit viac. Ak sa si niekto mysli, ze ma malo, nech sa viac snazi. Tam radsej nech sa vlada postara aby malo platena praca bola lepsie ohodnotena.
14.03.2012 11:01 Anna Vargová:
Súhlasím s týmto návrhom a ydá sa mi racionálny
14.03.2012 11:01 Kamila Vážna:
Súhlasím s týmto riešením, veď nie je možné, aby niekto po 30-tich rokoch praxe zarábal 400,- eur mesačne,a platil rovnakú daň ako ten zo zárobkom napr.aj 7x vyšším.Ďalej by už nemali byť rozdiely v platoch pri tej istej funkcii medzi východom a Bratislavou.Prosím Vás,a ten odchod žien do dôchodku v 62 rokoch,kto sa už konečne nad týmto zamyslí, veď ženy už po 30-tich odpracovaných rokoch sú maximálne psychicky a fyzicky opotrebované,a absolventi škôl nemajú prácu ?! K.Vážna
14.03.2012 11:00 Marek:
Absolútny paradox a schizofrénia medzi nadpismi článkov a ich obsahu s vyjadreniami tých, ktorých sa tieto zmeny majú priamo dotknúť. Úprimne ma tieto vyjadrenia poptešili. Ak sa takto vyjadrujú ľudia, ktorých sa to dotýka, nechápem prečo sa vytvárajú zbytočné fabulácie o hrozbách. Typické pre slovenských novinárov, robiť senzácie a prieky. Majetný ľudia to možno aj akceptujú, treba sa ich len spýtať a v prvom rade konštruktívne komunikovať.
14.03.2012 08:01 Elvíra:
Osobne si myslím, že hranica 2750 EUR je nastavena veľmi nízko. Skúste sa spýtať na názor aj ľudí, ktorí zarábajú 2800 EUR. Po odpočítaní splátok (hypotéky, pôžičky), životných nákladov (ktoré majú určite vyššie ako sociálne odkázaní a bez ktorých by neboli schopní zarábať toľko, koľko zarábajú - napr. samovzdelávanie, auto, domáci PC a ostatná technika) ...tých 150 EUR teda pekne pocítia.
Nájdených 12 záznamov.