Predstavitelia EÚ sa ZO Štvrtka na piatok dohodli na pláne ako zastaviť tok migrantov z Turecka. Dohoda bude predostrená tureckému premiérovi Ahmetovi Davutogluovi, ktorý ju musí odsúhlasiť.

Nad najnovším riešením lídrov európskych krajín sa pozastavili ekonómovia známeho nemeckého združenia, ktoré sa zameriava aj na zostavovanie prognóz udalostí. A takí nadšení nie sú, pochybujú o tom, že plán bude fungovať.

Návrh dohody hovorí o tom, že Turecko prijme desaťtisíce nových migrantov posielaných naspäť z Európy, v prípade, že nespĺňajú azylové kritériá, čiže keď pôjde o ekonomických migrantov. Lídri európskych krajín zároveň ubezpečili, že nepôjde o masové deportácie. Dohoda podľa agentúry AP v podstate outsourcuje európsku migračnú krízu do Turecka. Na oplátku, Ankara dostane miliardovú pomoc a prísľub k rokovaniam o vstupe do EÚ.

Experti

Turecký premiér Ahmet Davutoglu.
ZDROJ: SITA

Päť scenárov

Ak aj bude Turecko s dohodou súhlasiť ekonomickí výskumníci varujú, že tak nevyschne tok utečencov. Pre server Die Welt vypočítali päť možných scenárov, ako sa bude meniť počet utečencov. V tom najlepšom prípade bude do konca roku 2016 počet migrantov na úrovni 1,8 milióna, v najhoršom prípade sa ich počet zvýši na 6,4 milióna.

Združenie ekonómov doteraz vytváralo prevažne modely pre poisťovne, automobilky či priemyslené podniky a maloobchodníkov. Špecializuje sa na prognózy založené na matematických simuláciách. Teraz svoje algoritmy využili na spoločenské a politické súvislosti. Tvrdia, že vzhľadom na rokovania s Tureckom vidno, že vlády dynamickým udalostiam s utečencami nerozumejú, pretože rozhodnutie sa zameralo iba na jeden aspekt a to uzavretie určitej trasy a mnoho ďalších skrytých faktorov.

To by ale mohlo urýchliť vznik nových trás utečencov, pretože konflikty v Afrike sa zhoršujú a ľudia postupujú do iných krajín napríklad cez vodné toky, či hľadajú iné trasy až kým nenarazia na prekážku.

1. Dohoda s Tureckom

Kancelárka Angela Merkelová vkladá nádeje na riešenie utečeneckej krízy do dohody s Tureckom, napriek tomu bude počet migrantov v Nemecku stúpať, pretože konflikt v Sýrii sa dohodou s Tureckom nevyriešil. Ukazujú to výsledky ekonomických prognóz: Do Európy by do konca roka 2016 mohlo prísť v tomto prípade 2,1 milióna utečencov.

Experti

Angela Merkelová na summite v Bruseli.
ZDROJ: SITA

Okrem Sýrčanov a Afgancov by aj Iračania a Pakistanci mohli začať uvažovať o nových trasách do západnej Európy cez severnú Afriku či cez Kaukaz. Tento model ukazuje aj cestu z Alžírska do Španielska a ďalej cez Francúzsko do Nemecka.

2. Mier v Sýrii

Ak základom politiky bude koniec občianskej vojny v Sýrii, znížilo by to počet utečencov, ale nezastavilo by ich aj tak úplne. Simulácia ukazuje, že ak by nastal v Sýrii mier cez noc, do konca roka by prišlo do Nemecka 1,8 milióna migrantov. V tomto prípade by ale politici netlačili na uzavretie balkánskej cesty a s migrantmi by prichádzali aj Iračania a Afganci.

Experti

Situácia v Sýrii.
ZDROJ: Twitter.com

3. Vojna bude pokračovať

Ak sa konflikt v Sýrii nepodarí ukončiť a tak znížiť prietok utečencov, hrozí čiastočné uzavretie balkánskej cesty. Snaha súčasnej politiky je nechať cestu otvorenú len pre tých Sýrčanov a Iračanov, ktorí pochádzajú z vojnovej zóny. V tomto prípade by do konca roka 2016 prišlo do Nemecka 2,3 milióna utečencov. Ostatní ekonomickí utečenci by sa stavili na alternatívnu trasu cez Stredozemné more do Talianska.

4. Nové konflikty v Afrike

„Hoci uzavretie balkánskej trasy vyzerá byť ako úspešné riešenie, môže byť nakoniec veľmi problematické,“ uvádza Thomas Artz, generálny riaditeľ združenia nemeckých ekonómov. A to z pohľadu ďalšieho stupňovania konfliktu v Afrike. Ide hlavne o Nigériu a hrozbu skupiny Boko Haram.

Experti

Nigérijskí vojaci v boji proti Boko Haram.
ZDROJ: SITA

Rovnako vzniká obava, že sa navýši počet utečencov z krajín ako sú Čad, Sudán a Kongo. Na ceste do Európy by mohli ako uzlový bod využiť aj politicky nestabilnú Líbyu. V tomto prípade by ich cesta mohla viesť opäť cez Stredomorie a Nemecko by dosiahli cez Španielsko a Taliansko. Navyše, situácia na Strednom Východe v Libanone, Jemene a Egypte je tiež silno napätá. Ak by sa teda situácia v Sýrii upokojila, tento scenár počíta s prílevom migrantov z Afriky a to do konca roka 2016 vo výške asi 3,7 milióna utečencov. Balkánska cesta by bola ale uzavretá.

5. Otvorené hranice

Ak by ostala balkánska cesta pre utečencov otvorená, simulácia ekonomických expertov ukázala, že by do Nemecka do konca tohto roku mohlo prísť až 6,4 milióna migrantov.

Experti

Otvorené hranice by podľa ekonómov znamenali pre Európu ďalšie milióny utečencov.
ZDROJ: SITA

Samozrejme ide o modelové situácie vypočítané na základe matematických algoritmov. Nikto nemôže dopredu povedať, či nenastane nejaká akútna udalosť, ktorá všetko zmení. Nemeckí ekonómovia sú totiž jediní na svete, ktorí sa podujali na zostavenie modelu s použitím utečencov. Doteraz podobné prognózy využívali len napríklad na výpočet rizikových modelov na kapitálových trhoch či posúdenie pravdepodobnosti prírodných katastrof.