Podľa Eurostatu verejný dlh Slovenska za rok 2013 stúpol na 55,4 percenta HDP. Znamená to, že v jednom roku naša krajina prelomila dve úrovne dlhovej brzdy, informuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Vláda Roberta Fica bude teda prvýkrát reálne platiť za zadlžovanie. Ústavný zákon o dlhovej brzde totiž hovorí, že ak dlh prekročí hranicu 55 percent, vláda musí škrtať tri percentá výdavkov. Vláda tak musí zoškrtať takmer 300 miliónov eur.

Vlaňajší deficit pod 3 percentami

Eurostat v stredu zároveň potvrdil, že Slovensko malo vlani deficit pod troma percentami ročného výkonu ekonomiky. Ministerstvo financií čaká na čísla z jesennej notifikácie, ale predpokladá, že sa pri nej deficit opäť dostane nad 3 percentá. V prípade, že by zostal pod touto úrovňou, podľa zákona by sa znížila DPH na 19 percent.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer) je to uspokojivý výsledok. "Výsledok deficitu verejných financií bol potvrdený na úrovni 2,77 percenta HDP. Toto číslo je pod cieľom, ktorý sme si stanovili v štátnom rozpočte na rok 2013 niekde na úrovni 2,9 percenta HDP," povedal Kažimír.

Vláde sa podarilo znížiť aj takzvaný štrukturálny deficit. Za minulý rok klesol na 1,9 percenta HDP z 3,8 percenta HDP predvlani. Na zníženie deficitu slovenská vláda potrebovala prijať opatrenia vo výške viac ako 1,5 miliardy eur, pripomenul Kažimír.

Podľa neho sa pod tento výsledok podpísalo aj lepšie hospodárenie samospráv. "Dohromady zlepšili hospodárenie štátu a splnili Memorandum o spolupráci. Je to potvrdenie toho, že úsilie na obidvoch stranách malo význam," podčiarkol.

Nové chystané opatrenia

Vláda v budúcom roku chce prijať ďalšie opatrenia. Plánuje odstrániť niektoré výnimky pri používaní registračných pokladníc. Zvažuje preto zavedenie ich používania aj v profesiách, ktoré ich dnes nepožívajú, napríklad v zdravotníctve. "Veľkým prekvapením pre nás bolo, že veľké úniky sú aj v takzvaných profesných službách," upozornil Kažimír.

Plánuje zaviesť aj zrážkovú daň na peňažné a nepeňažné plnenia od farmaceutických firiem a príjmy z predaja kovošrotu. "Je tam obrovský priestor na to, aby sme v tejto oblasti urobili poriadok. Prípravu tohto opatrenia konzultujeme aj s farmaceutickými spoločnosťami, aj so združeniami lekárov," poznamenal minister.

Taktiež chce ministerstvo financií zaviesť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov, plánuje pokračovať aj v lepšom výbere DPH, štátu má priniesť úspory aj reforma verejnej správy ESO, ušetriť plánuje aj na mzdách v štátnej správe. Toto šetrenie by sa však nemalo dotknúť platov učiteľov a zamestnancov úradov práce.

Presuny úspor z 2. piliera už neuznajú

Eurostat pritom na jeseň sprísni metodiku výpočtov, pričom dopredu avizoval, že Slovensko bude mať problém. Opatrenia, ktoré nám zlepšujú rozpočtové čísla, už viac neuzná. Týka sa to presunu úspor z 2. piliera.